Všímám si tu jedné věci.
Dost lidí tu směšuje afk postávání a sbírání expů a zneužívání externích programů k tomu, aby někdo dostával časové expy, i když se hře nevěnuje.
1. Není zakázané být afk. Dělal jsem to jeden čas já třeba s BUem v dílnách, dělá to řada lidí z nejrůznějších důvodů. Je to poměrně běžná, rozšířená věc, že někdo nekdě zůstane afk stát. Takový člověk na sebe bere riziko, že se jeho postavě IC něco stane, ale jinak neporušuje pravidla.
2. Není nijak zakázané někde stát afk a vždy jednou za x minut s tou postavou provést nějakou činnost kvůli časovým expům. I to jsem jeden čas dělal, že jsem s postavou stál u kotle, zároveň u toho makal a vždy jednou za čas jsem dal umíchat další lektvar, případně něco řekl. Hodně lidí se tu shodne na tom, že to není nic moc hra (stejně jako třeba bezduché obíhání dungů, nonstop kraftění nebo hromada dalších věcí). Jenže Thalie je shard pro všechny, pokud neporušují pravidla a dodržují základy rp. Aspoň tak je oficiálně koncipovaná. Jsou tu možná skupiny, které by to chtěly jinak, ale to je tak vše. Ať to protlačí do pravidel, pokud na tom trvají. Ale stejně tak jsou tu skupiny, které by si přáli víc CvC, akce, creepu, čehokoli.
U lidí, kteří to přehánějí s tímto stylem hry (nebo třeba se stálým obíháním stejných lokací) bych pochopil, kdyby jim DM napsalo že by tenhle styl hry měli trochu omezit nebo vylepšit. Případně pokud ten člověk celkově nebude hrát dobře, tak bych pochopil nějaké to strhávání expů nebo snahu o korekci v rozumné míře. Ale to je tak maximum.
Pravidla říkají toto:
Role Playing Thalie je Role Playing svět. Tedy hráči by se podle toho měli chovat. To znamená, že hra postav by měla co nejlépe odrážet jejich character. Pokud se tak hráči nebudou chovat, nebudou postihováni (s výjimkou extrémů), ale ti, co se snaží hrát co nejlépe, jsou dle uvážení odměňováni.
Politika Thalie je tedy postavená na odměnách pro dobře hrající. Ne na likvidaci těch, co hrají špatně, pokud to není extrém.
Není možné někomu dát trest za zneužití externích programů a omlouvat si to tím, že ti lidé stejně často expili afk. Tím se do důležitých věci tahají dojmy a likviduje se jakákoli stabilní koncepce. Lidé pak nemohou vědět, za co vlastně mohou být potrestání a za co ne. A přirozeně je to nutí ohýbat záda a křivit charaktery, případně stavět se proti autoritám a bojovat s nima... Neprůhledná pravidla, která navíc nejsou dodržována jsou mor, který obvykle vede ke vzniku odporného, nemorálního prostředí.
Jasná, průhledná a pokud možno vždy stejně uplatňovaná pravidla jsou jednou z nejdůležitějších věcí na shardu. Stejně tak i jasné, průkazné tresty za porušení těch pravidel. Jakmile se úpravy, tresty, obhajování trestů nebo cokoli jiného začne dělat na základě dojmů a pocitů jak by to mělo nebo nemělo vypadat jde shard do háje. Proto existují pravidla. Proto existují i v reálu zákony. Proto když má společnost pocit, že je politici nedodržují, tak mají politici tak nízkou úctu. Když vlastní pravidla porušíte nebo obcházíte, nikdo nedokáže zabránit tomu, aby lidé DM týmu pohodlní byli protěžováni a naopak. A co je horší, nikdo nedokáže zabránit přesvědčení lidí, že to tak je. Věřím, že takovou Thalii nikdo nechce, pokud sám není křivák.
DenGrasse jako hlavní DM napsal, že ten trest byl za zneužití externích programů a ne za postávání afk a nic moc hru. Tak proč to tu tolik lidí směšuje a využívá to hraní afk k aspoň morálnímu odsouzení dotyčných? To jako když někdo dostane 20ti letý trest za vraždu, kterou nejde dobře prokázat, tak budou všichni stále dokola kecat o tom, že to byl zlej zubař, kterého nikdo neměl rád? Já vím že ano, že taková je lidská povaha, ale je to trapné a aspoň DM by měli mít úroveň a striktně to nedělat. Být DM je těžké. Vyžaduje to chovat se na úrovni, kterou běžný hráč dodržovat nemusí. Vyžaduje to jít příkladem.
3. Není obecně zakázané využívat externí programy. Pravidla říkají toto:
Je zakázáno používat makra či externí programy k simulaci činnosti hráče po dobu, kdy hráč není přítomen u počítače, či z jiného důvodu nereaguje na podněty jiných hráčů a DM.
Takže jediné co je zakázané je používání externích programů v nepřítomnosti hráče. Tedy to, že se postava hýbe, chodí, mluví, craftí a hráč se přitom hře nevěnuje. Používání externích programů za přítomnosti hráče je na Thalii v pořádku.
4. DenGrasse tu napsal něco, nad čím jsem dlouho přemýšlel. Že Rejty může zabanovat kohokoli, včetně DenGrasseho. A to je naprosto pravda. Může například zabanovat mne, třeba za tento příspěvek. Nebo Sorrowa za ten jeho. Může mne dokonce zabanovat i za příspěvek Sorrowa nebo jen tak bez důvodu. To je vše v pořádku.
V zásadě kdyby v těch trestech bylo, že je to za afk postávání, že je to za nehezkou hru nebo za cokoli dalšího podobného, tak ok. Bylo by to tvrdé, klidně despotické, ale bylo by to fér. DM naplnilo svoje pravomoci.
Jenže nemohu dostat ban například za to, že má postava zabila Urlraena, protože to se mi zatím nepovedlo.

Nemohu tedy dostat ban na základě něčeho, co není pravda.
No a to je to, o čem celou dobu píšu. Ty bany byly za zneužití externích programů. Ne za afk, ne za hádání se s DM, ne kvůli tomu, že Rejty může. Je to za zneužití externích programů.
Takže naprosto základní otázka je:
Zneužili externí programy a využívali je po dobu své nepřítomnosti u hry? A je to DM tým schopen hodnověrně dokázat aspoň sám pro sebe i když se nad tím pozastaví a celé to znovu projde? U všech čtyřech hráčů?
Pokud to není prokazatelné a jsou tam vážné pochybnosti, tak je třeba ty tresty zrušit a případně je potrestat za něco jiného. Ideálně za to, co skutečně udělali.
