Tohle téma se dnes řešilo na týmovém fóru v podstatě celý den.
Systém je momentálně nastaven tak, že já při svém poměru 75% bojových expů oproti 25% za čas. mám 1 exp. I kdybych to měl 50% na 50%, budu dostávat za monstra jen polovinu.
Samozřejmě se uvažuje o změně těch poměrů. Například, že by postihy začínaly "až" od 50% na 50% - tedy 1 ku 1, bojové a za čas. Navržené jsou nejrůznější konkrétní poměry, takže by to pak teoreticky nemuselo být až tak hrozné.
Výhody:
1. Je to určitá podpora RP. Lidé budou víc času trávit mimo boj, takže je šance, že ten čas budou trávit hraním postavy (ne nutnost).
2. Není důvod běhat - stejně ty expy musíte při něčem nabrat, tak proč ne při chůzi odněkud někam.
3. Pokud si rádi dlouze povídáte a máte rádi kecací rp v hospodě kterým trávíte hodiny a hodiny, nebudete mít žádný problém. Zato všichni ti ošklivci, co pořád jen někde běhají, místo aby seděli s vámi ano!
4. Smrt se bude odečítat od bojových expů, takže se vyplatí umírat - můžete déle zabíjet potvory bez postihu!
Nicméně podle mne je celý ten systém spíše nevýhodný.
1. V podstatě musíte natvrdo odehrát určitý počet hodin (určité procento z vašich expů budou za čas a ty se udělují konstantní rychlostí) aby jste mohli mít level.
2. Kromě toho určitou pevnou část své hry musíte strávit mimo boj a mimo craft - tedy třeba popíjením v hospodě, chůzí odnekud někam, povídáním si... To pro někoho nemusí být problém, někdo si rád dlouze povídá a vysedává, ale jiní hrají raději rp přímo v boji, přímo při kraftu - systém nedává na výběr, pokud se chcete rozvíjet.
3. Pokud hrajete v 8 hodin ráno v podstatě sám na serveru, tak aby jste měli expy za čas, nemáte v podstatě na výběr žádnou zábavnou činnost (imho) - pokud vás nebaví chodit po městě a povídat si s npc. Thalie na tento systém podle mne není vybavena (na EQ můžete rýžovat třeba a jsou tam knihovny, casino a podobně...). A jde proti jejímu zaměření serveru pro všechny s podporou rp.
4. Na řekněme 500 expů získaných bojem musíte strávit řekněme 2 až 3 hodiny něčím nebojovým. Tedy problém pro lidi, co si chtějí jen hoďku, dvě denně zahrát a prostě se odreagovat mlácením potvor. Ten systém prostě není pro ně - buď by změnili styl hry nebo odejdou nebo se nebude jejich postava rozvíjet.
5. Pokud někdo hraje 15 hodin denně, udělá stejně mnohem víc expů než ten co hraje 4 hodiny - a je jedno, o kolik je ten co hraje méně šikovnější. Ten poměr je v podstatě pevně daný. Tedy člověk co má čas (třeba jen v práci lognout a sem tam pohnout s postavou) je nedohnatelný kýmkoli, kdo tolik času nemá. V podstatě systém podobný EQ.
Shrnutí
Jsem pro úplné zrušení tohoto systému. Ať mají všichni volnost a kvůli omezování pár creeperů nejsou postihnuti jiní hráči.
EDIT: píšu sem se souhlasem Rejtyho, nejsem podvraceč.
