Page 2 of 12
Re: Podtemno vs povrch
Posted: 21:27 17. Apr 2008
by Kiri
Aznar wrote:kucik wrote:Kdyz rejp, tak rejp.
nj dostals me
ale na zadnym foru me nikdo nedonuti se vyjadrovat uplne spisovne a stylisticky spravne, toho si dost uziju jinde

me tim sra** devet let + obcas dalsi 4 roky..ted nastesti nikdo, krom tady, po me cist nemusi...

Re: Podtemno vs povrch
Posted: 21:45 17. Apr 2008
by igor
Třeba by šlo udělat, něco jako jazyk na duši bytosti např. lang=povrch nebo lang=podtemno... no a když by někdo něco napsal, tak všem co by neměli příslušnej jazyk tak by to zobrazilo nesmysly... DM by moh na základě něčeho dotyčnýmu nastavit znalost obou jazyků, třeba že v otroctví byl tak dlouho, že drowům rozumí. No ale asi je to nereálný co se týče provedení co?

Re: Podtemno vs povrch
Posted: 00:37 18. Apr 2008
by DenGrasse
mě osobně se nelíbí dělení řečí čistě dle ras, pokud to nezahrnuje i územní prostor... myslím, že třeba na jihu se bude mluvit řečí podobnou karathě a jinde na povrchu, kde se jedná o karathské osídlení, taky. elfové v alwarielu, barbaři na severu, skřeti atd. budou mít patrně své řeči (řeč barbarů a skřetů by si mohly být podobné

) drowové mají bezesporu vlastní jazyk, patrně i duergaři, ale ti by se měli dokázat dorozumět s trpaslíky, pokud existuje nějaký jazyk trpaslíků, jako že by měl, je to stará a silná komunita... izolované skupiny jako elfové z jižní pouště mohou mít vlastní slangy, ale základ bude jednotný... nevím odkud vzešli půlčící a zda mají dost dlouhou samostatnou historii na vlastní řeč.. prostě jazyky víc souvisí s dějinami a kulturním vývojem než rasou... elf narozený v karathě a tam žijící nemusí alwarielskou elfšinu vůbec znát...
co se týče předpokládaného kontaktu s podtemnem, drowové jistě v zájmu snadnějšího porobení povrchu pilně studují tamní řeči... činili tak i v dávné minulosti a není důvod se domnívat, že je tomu jinak. myslím, že svou řeč považují za vyvolenou samotnou pavouří bohyní a necvhtějí, aby jí mluvil nějaký otrok nebo neznaboh

Re: Podtemno vs povrch
Posted: 01:03 18. Apr 2008
by kucik
igor wrote:Třeba by šlo udělat, něco jako jazyk na duši bytosti např. lang=povrch nebo lang=podtemno... no a když by někdo něco napsal, tak všem co by neměli příslušnej jazyk tak by to zobrazilo nesmysly... DM by moh na základě něčeho dotyčnýmu nastavit znalost obou jazyků, třeba že v otroctví byl tak dlouho, že drowům rozumí. No ale asi je to nereálný co se týče provedení co?

Mno pro nwn je to trochu sci-fi. Je mala sance, ze s novym patchem by bylo tohle mozna nejak castecne uskutecnitelne, ale znamenolo by to idealnr i implementovat slovniky danych jazyku. V soucasnosti nwn neumi detekovat rec.
Rozhodne by to bylo pekny, ale asi by to byla docela brutalni zatez na server, simultane prekladat vsechno, co kdo na serveru rekne.
Kdo se hlasi na tvorbu slovniku?

Re: Podtemno vs povrch
Posted: 06:15 18. Apr 2008
by Krata
nemyslel sem aby každý pilně nacvičil řeč své rasy, ale že by ji mohl znát.. pochybuju že se někdo naučí plně nějakej jazyk (i když se to může stát) .. u nás taky používáme drowtinu na nějaký vyjadřování, někdo víc, někdo mín a někdo vůbec
Ale to s tou duší bytosti by bylo dobrý

Re: Podtemno vs povrch
Posted: 08:59 18. Apr 2008
by igor
DenGrasse wrote:...
Nemyslel sem aby každá rasa měla svůj jazyk, ale jen že se nedorozumí podtemno a povrch... (duergaři, drowové, svinferbli, skřeti) vs (lidé, trpaslíci, elfové, hobiti, půlorkové)
Kucik wrote:...
Nemuselo by se to překládat, to by bylo asi fakt brutální. Ale jenom by to třeba vyplivlo pro neznalce "??????????" v lepšim případě by bylo třeba nějakejch pár používanejch slov který by se náhodně vybrali, nedávalo by to smysl, ale bylo by to lepší než ty otazníky.
Re: Podtemno vs povrch
Posted: 09:15 18. Apr 2008
by Pajule
jestli chcete posu treba danrimu nebo nekomu elfskej slovnik celej a drowum klidne zakladni slovicka..upiri tu nejsou a o trpaslici bych si zazadala u gildy trposu..takze ejstli nekdo ma zajem ozvete se a ja poslu

Re: Podtemno vs povrch
Posted: 09:59 18. Apr 2008
by nomis_b
Pajule wrote:jestli chcete posu treba danrimu nebo nekomu elfskej slovnik celej a drowum klidne zakladni slovicka..upiri tu nejsou a o trpaslici bych si zazadala u gildy trposu..takze ejstli nekdo ma zajem ozvete se a ja poslu

no drowskej slovnik je tady :
http://www.eilistraee.com/chosen/language.php
ale funguje jen anglictina a drowstinu, cestinu tam jeste nikdo nenacpal

Re: Podtemno vs povrch
Posted: 10:45 18. Apr 2008
by photter
další je tady
http://www.fantasyrole.org/learn_trans.asp
má vejhodu, že můžeš zapnout volbu "List Close Dictionary Matches", takže pokud nemá přímo hledanej výraz, pokusí se vo podobnej
Re: Podtemno vs povrch
Posted: 10:03 23. Apr 2008
by Skipp
Podla mňa by to bola sranda,používať pri rp aj nejaké tie little frázičky v inom jazyku.
Neviete kde by sa dala nájsť taká elfčina? Nejaký web...?
Re: Podtemno vs povrch
Posted: 10:21 23. Apr 2008
by photter
v tom odkazu vo příspěvek vejš to můžeš přepnout i na elfsko/anglický ale zatímco drowskej jazyk vychází z reálií FR, elfština vychází z Tolkiena
jinak special elsfký jazyky bych nelámal přes koleno, první mluvící tvorové ve všech světech byly elfky a pokud existuje nějaká obecná řeč, bude vycházet právě z jazyka elfek, který (s různým úspěchem) učily mluvit ty vostatní nekňuby
pokud se ve světě vyskytujou (prozatím ještě) světlý elfové i drowové, maj nejspíš společnej jazykovej základ, většina reálií je postavená tak, že je to jeden, dříve společnej, později rozdělenej národ
Re: Podtemno vs povrch
Posted: 10:37 23. Apr 2008
by Skipp
photter wrote:v tom odkazu vo příspěvek vejš to můžeš přepnout i na elfsko/anglický ale zatímco drowskej jazyk vychází z reálií FR, elfština vychází z Tolkiena
Waau..diky,slovník je nad moje predstavy
Ale je viacej pre Drowov,ja som ešte po krátkom surfovaní našiel niečo užitočné pre elfov
http://baldursgate.szm.sk/elfI.htm
Re: Podtemno vs povrch
Posted: 13:32 26. Apr 2008
by RES
Tak tede tu odstartuju jiste bourlivou debatu ktera je treba protoze si myslim ze si tu zase nedko neuvedomil par veci.Lov drowu na povrchu maji postih na slunci oslepeni a zpomaleni protoze jejich rasa nezna slunecni svetlo a oslepuje je toto plati jen za dne a je to asi rozumne.Proto se daji ocekavat jejich utoky na povrchu vnoci ale kdyz chce nekdo na lov drowu tak ma smulu.Hrac je omezen na OC utoku a seslani kouzel v kazdou dobu tedy jim to vlasne dava moznost nedotknutoelnosti ve svem kraji a to je uboho.Nechapu proc je takove omezeni pri vstupu do chodeb jejich jeskyni je to jeskyne jako kazda jina na povrchu a takove omezovani jen zvihodnuje drowa stejne tak jako veci ktere se daji u drowu kupovat a na povrchu se nedaji sehnat.Jak rikam ubohost a hnus.Ted tu kricte jak je to svechno spravne udelany a ze nemam pravdu

Re: Podtemno vs povrch
Posted: 13:35 26. Apr 2008
by RES
Kdyz to schrnu tak dole mate jedy za zakladni ceny jako pred waipem co na povrchu nejsou pasti smrtici za cenu pasti silnejch na povrchu a smrtici nesehnatelne svitky prsteny atd... + omezeni pri vstupu jak tak na to koukam tak je svet udelanej vlasne jen pro drowskou rasu a hrani v podtemnu

Re: Podtemno vs povrch
Posted: 13:40 26. Apr 2008
by skarbi
Když to čekáš, tak proč takový výkřiky do tmy... víš prd o nějakejch postizích! Je jeden člověk, kterej je teď u nás, byl zajatej právě z jedný výpravy ... Ano byla překvapivě v noci! Mluvil sem s nim o otm jaký má postihy a tak a čuměl bys, co mi řek...
A jinak.. mylsíš, že se toho za tu noc dá ujít tolik? Je to tak na vystrčení nosu, malý prochně pak hledat nějakou jeskyni, nebo se stáhnout zpátky do hlubin....
Jo jinak pro zajímavost.. (vytrženo z textu reálií , sry phottere) - ...první se nachází zhruba 300 stop pod hladinou moře a každá další přibližně 500 stop pod předcházející. Nejhlubší vrstva u samých kořenů země je tedy asi 2300 stop hluboko... Myslim, že tam ty postihy sou fakt celkem čekaný a obhajitelný..