DenGrasse wrote:To je hodně morálně pokřivený názor.
Tsss. TY SI MYSLIS, ze....

JA SI MYSLIM, ze to, zda je past zakerne polozena a podobne nema s moralkou moc spolecneho.
Mozna s nejakym citem pro sportovni hru, pro dzentlmenska pravidla, mozna pro rytirskost v takove te idealizovane turnajove podobe.. ve smyslu do kouli kopati se nema, nepritele jenz padne nutno nechati vstati...
Pro BUa treba je past proste naprosto normalni prostredek. Protoze se s nim bezne setkavam a bezne ho resim - tedy mam ho myslenkove zanesen mezi bezne zbrane, ktere pouziva skoro kazdy a je treba s nimi pocitat. Otravene vino by pro mne byla svinska zakernost, nastvalo by mne to vic nez bezny utok - protoze se s nim bezne nesetkam a nejsem na to zvykly. Kdybych s tim pocital a normalne kalkuloval, nebylo by to o nic zakernejsi nez treba utok z neviditelnosti,vyuziti rychlosti proti pomalejsimu souperi nebo precisleni nepritele.
Lov zvirat lukem vetsinou v dnesni dobe vnimame jako hrozne sportovni a jak je tem zviratum davana sance. Protoze jsme zvykli na pusky se zamerovacem. Naopak lov zvirat pomoci pasti neni obvykly a je spojovan s pytlaky - necestne a zakazane. Kdyby ti realne slo o zivot, musel sis slozite vyrabet pasti a pak je pokladat a kazdy den obchazet, opravovat a doufat den za dnem, ze se konecne neco chyti a ty nechcipnes hlady, nejaka moralka - ve stylu zda je sportovni lovit pastma by ti nejspis ani na mysl neprisla. Stejne tak ve valce.
V dobe, kdy luky se zavadely, tak bylo poukazovano na to, ze je to nesportovni a necestne oproti pouzivani ostepu. A kdyby lidi nebyly fyzicky nevyzbrojeni a slabi a samo je to nenutilo hledat vyhody vsude mozne, nejspis by bylo necestne i pouzivani tech ostepu proti medvedovi treba v nekterych kruzich. Spravny valecnik zabije medveda zubama...
Nebo napriklad - nikdo uz skoro nelovi ryby ostepem. Lovi se na hacek, ktery je vlastne zakernost sama - ale stejne to mnoho lidi i dnes v nasi dobe povazuje za uzasne sportovni. Proc ne. Lov vybusninama je naproti tomu povazovan za hrozne nefer a nesportovni. Proste nejak to mame nastavene. Ale nastavene je to tak kvuli tisici ruznych faktoru, ktere to zformovaly a neni to nic trvaleho. Kdyby lidi umeli snaze lovit ryby ostepem (byli sikovnejsi a ostep byl pouzivany), zacnou hacek odsuzovat. Kdyby lidi chcipali hlady, budou pouzivat site a drasticke metody lovu a nejaka nemoralnost je napadne jen diky vychove.
Takze nejprve stanov konkretni podminky spolecnosti ktera to posuzuje. Pak stanov konkretni podminky toho, koho se to tyka (v cem se pohybuje). Zjisti, jak byl konkretni jedinec vychovavan, co zazil, v co veri a v jake veri, ze je situaci. Pak se teprve da nejak aplikovat neco jako presvedceni a podobne veci a zjistovat, zda to dotycny hraje. Aspon v pripade pasti. A stejne je to cele nesmysl, kdy se nekdo snazi svuj postoj tlacit nekomu jinemu.
A jde najit tisic duvodu pro a tisic proti. Tahat to na jakekoli presvedceni skoro nejde.
