Nějak to tu chcípá, to kua nikdo už neumí číst, psát, doporučovat

? Nebo se snad nepíšou slušné knížky

?! (když už se netočí slušné filmy

)
Zpět k topicu. Jsem zase narazil na nadprůměrnou knížku a dost možná si k ní seženu ty předchůdkyně. Jak jsem zpětně zjistil, se jedná se o knížku volně navazující na nějakou trilogii (což u knížek z meganěkolikasetdílného cyklu bývá spíš přitěžující okolnost) a pár dalších. Naštěstí to není vůbec poznat

a knížka sama se nikde na nic neodkazuje. A naopak styl jakým je psaná, i mě starého cynika donutí k tomu, že si díky stylu páně spisovatele (ruku v ruce s přkladatelem) seženu "předchozí" díly.
Tož tedy dámy a pánové, přivítejte:
Hrdinové od
Joe Abercrombie
Jedná se o víc-než-nadprůměrnou knížku plnou antihrdinů. Namátkou vyberu jednu z vedlejších, epizodních postaviček - gen. J.

- takřka paladin, čestný, dobrý, blablabla, který zároveň vlastní neschopností přijde o velkou část jemu svěřené armády,
skoro jsem se ptal, zda tu knížku Jon nečetl a neinspiroval se jím při zakládání Alderinga 
). Další namátkou vybraná - (a můj osobní favorit) - princ Calder - hajzl, sviňák, srab, zrádce, který ale na druhou stranu ... mno a spousta dalších.
Nemá cenu je vypisovat, co ale zmíním - autor všem postavám dokázal vdechnout zdání života, reality, nejsou to ploché stupidní postavy u jejichž činů mám nutkání ptát se PROČ? a pak si dopovídat - PROTOŽE TO MAJÍ VE SCÉNÁŘI.
A co víc - kniha neobsahuje žádnou "nudnou" omáčku (jak většinou u knížek z rozsáhlejšího cyklu bývá), děj pěkně odcípá, pohybuje se v několika úrovních (podle "vrstvy" jednotlivých postav).
Btw - jediní skuteční Hrdinové jsou menhiry, okolo kterých se točí celý příběh jedné jediné "velké" bitvy, mezi severskými kmeny a jižanským královstvím, trvající tři dny točí.
Zkrátka - Joe Abercrombie psát umí. Doporučuji.