Page 11 of 21

Re: Píseň ledu a ohně/Game of Thrones

Posted: 12:44 10. Jun 2013
by Aulus
Barbar321 wrote:
Aulus wrote:P...to samé se týká i hluboce věřících kněží, zvlášť v pubertálním věku (viz například Jméno růže).
Pokud se nepletu, tak Adso ještě nesložil v té době slib :oops:
Nicméně bys jako novic asi neměl provádět náhodný příležitostní sex. :mrgreen:

Re: Píseň ledu a ohně/Game of Thrones

Posted: 13:06 10. Jun 2013
by kucik
Chcete říct, že aby mohl John Snow aspirovat na paladina, musel by být ještě větším lumíkem?
Image
Aulus wrote:
Barbar321 wrote:
Aulus wrote:P...to samé se týká i hluboce věřících kněží, zvlášť v pubertálním věku (viz například Jméno růže).
Pokud se nepletu, tak Adso ještě nesložil v té době slib :oops:
Nicméně bys jako novic asi neměl provádět náhodný příležitostní sex. :mrgreen:
V počátcích křesťanství nebyl celibát kněžích striktně vyžadován. Dlouho potom ještě nebylo vyžadována absolutní čistota duchovních. Duchovní mohl být dokonce ženatý, pouze se nemohl znovu oženit. Zde bylo argumentováno odkazem na apoštoly. Až později (1300 -1400 cca?) se přitvrdilo směrem k naprostému celibátu.

Re: Píseň ledu a ohně/Game of Thrones

Posted: 13:45 10. Jun 2013
by KaTo
Trochu OT, ale k tématu - nový Oglaf vs Paladini :lol: :lol: :lol: ...a ne že by argumenty toho kluka byli mimo "realitu" GoTu :D .

Re: Píseň ledu a ohně/Game of Thrones

Posted: 13:52 10. Jun 2013
by Aulus
kucik wrote: Až později (1300 -1400 cca?) se přitvrdilo směrem k naprostému celibátu.
Děj Jména růže je tuším z roku 1327, takže v té době už vyžadována byla. Samozřejmě to některým mnichům nebránilo tato pravidla porušovat, ale ti silně oddaní víře to určitě nedělali.

Re: Píseň ledu a ohně/Game of Thrones

Posted: 14:10 10. Jun 2013
by Nalkanar
Je zajímavé, že Joník Sněžík nesplňuje paladinství pro Joníka F. Payníka v tom, že si vrznul s jednou seveřankou.

Nicméně Lancel, jeho paladinský vzor (zdá se), může obskakovat vlastní sestřenku, která je navíc tehnicky vzato zadaná.

Čili paladin podle Jona - incest ok, sex před svatbou není ok.

Re: Píseň ledu a ohně/Game of Thrones

Posted: 14:12 10. Jun 2013
by J.F.Payne
Aulus wrote:Podle mě je chvíli padlým paladinem, ale pak se zase navrací ke své "víře". Já bych z toho nedělal tak fanatickou záležitost, ono ne každý paladin vydrží bez jediného klopýtnutí. To samé se týká i hluboce věřících kněží, zvlášť v pubertálním věku (viz například Jméno růže).

A co se týče toho zápalu pro víru. To je podle mého další věc, která je u pojetí paladinů dost rozporuplná. Paladin je obránce něčeho, čemu věří. Občas o své víře může mít pochybnosti, ale vždy se ke své víře vrátí (pokud tedy trvale nepadne). Tak to aspoň vidím já. A pro někoho mohou být vírou klidně rytířské ideály jako čest, odvaha, spravedlnost a pevná víra v boha/bohy (klidně i v tomto pořadí). Není dobré do toho vždycky cpát tu oddanost v křesťanském pojetí. To by pak mohl být paladinem spíše Stannis.
No, já bych řekl, že Stannis měl k paladinovi našlápnuto, než se dostal do osidel tý děvky zrzavý...

Jinak čest, odvaha, pravdomluvnost, spravedlnost a další rytířský ideály by měly být samozřejmou součástí kodexu každýho paladina. Aspoň teda paladina v tom smyslu zákonně dobrého "ideálního rytíře". Jinak paladin by měl být hluboce věřící a oddaný svému (hlavně jednomu) bohu.
Jiní bozi než zákonně dobří můžou taky mít své šampiony, ale nebudou to paladinové. Paladin je vždycky zákonně dobrý (a s tímto přesvědčením už je pravdomluvnost a čest a tak dále tak nějak spojena taky vždycky)...

Re: Píseň ledu a ohně/Game of Thrones

Posted: 14:14 10. Jun 2013
by kucik
Letopočty nikdy nebyly moje silná stránka. Nicméně to opravdu zpočátku nebylo tak striktní.

Re: Píseň ledu a ohně/Game of Thrones

Posted: 14:15 10. Jun 2013
by J.F.Payne
Nalkanar wrote:Je zajímavé, že Joník Sněžík nesplňuje paladinství pro Joníka F. Payníka v tom, že si vrznul s jednou seveřankou.

Nicméně Lancel, jeho paladinský vzor (zdá se), může obskakovat vlastní sestřenku, která je navíc tehnicky vzato zadaná.

Čili paladin podle Jona - incest ok, sex před svatbou není ok.
Jseš trochu vedle, Nalku, Lancel rozhodně není nějaký paladinský ideál. Ale v settingu GoT mají k paladinům nejblíže příslušníci toho řádu Warrior´s sons, alespoň konceptuálně. Jakou budou mít v knihách úlohu netuším, třeba to budou nejhorší vraždící fanatici :))

Re: Píseň ledu a ohně/Game of Thrones

Posted: 14:17 10. Jun 2013
by Nalkanar
J.F.Payne wrote:Jestli Jon něco není, tak paladin :)

Paladini se tam objeví až později, a patří mezi ně třeba Lancel Lannister.
Já se jen držím tvého stanoviska. Tedy incest ok, sex před svatbou není ok. ;)

Re: Píseň ledu a ohně/Game of Thrones

Posted: 14:18 10. Jun 2013
by J.F.Payne
Slyšel jsi někdy o slově... které se nazývá... IRONIE?

Nemá to nic společeného s Ironem, čistícím prostředkem.

Jo a BTW, Lancel je Cersein bratranec, což je příbuzenství druhého stupně. I v moderním právním řádu nelze můuvit o incestu, i když je to obyčejně bráno minimálně jako "divné", když si třeba bratranec vezme sestřenici. Buď jak buď, incest nejvíc ohrožující genofond, a incest jakožto soulož mezi příbuznými, která je trestným činem, je pouze v prvním stupni příbuzenství :))

EDIT: Lancel je, zdá se, celkem slušnej pokrytec (takže nemůže být paladin :P) - vedou Cersei tou uličkou hanby a on je součástí eskorty... K tomu lže, podal Robertovi otrávenej měch s vínem... nj, to asi paladin nebude, víme? :))

Re: Píseň ledu a ohně/Game of Thrones

Posted: 14:33 10. Jun 2013
by Aulus
J.F.Payne wrote:...incest nejvíc ohrožující genofond, a incest jakožto soulož mezi příbuznými, která je trestným činem, je pouze v prvním stupni příbuzenství :))
Chudák Jaime je taky vyloučen z paladinství! :( :( :(

EDIT: A jinak ideálu paladina jsou (nebo byli) z GoT nejblíže ser Barristan "Chrabrý", ser Arthur Dayne "Meč Jitra", Lord velitel Gerold "Bílý býk" a další proslulí rytíři Královské gardy. A z civilnějších postav asi Eddard Stark, i věřící byl dost. :wink:

Re: Píseň ledu a ohně/Game of Thrones

Posted: 14:54 10. Jun 2013
by Nalkanar
Ta podoba s Johannesem.

Joníku, tam nebyla ironie ani špetka ;) to nezakecáš.

Re: Píseň ledu a ohně/Game of Thrones

Posted: 14:54 10. Jun 2013
by J.F.Payne
Tak Jaimeho z paladinstva vylučuje už jen porušení přísahy daný Šílenýmu králi. Nicméně aspoň později se s Jaimeho stává má oblíbená kladná postava .))

Re: Píseň ledu a ohně/Game of Thrones

Posted: 14:55 10. Jun 2013
by J.F.Payne
Nalkanar wrote:Joníku, tam nebyla ironie ani špetka ;) to nezakecáš.
Vážně ti mám každou ironii třeba označovat, nebo tam napsat milion smajlíků (jako KaTo) abys to pobral?

Re: Píseň ledu a ohně/Game of Thrones

Posted: 15:01 10. Jun 2013
by KaTo
J.F.Payne wrote:
Nalkanar wrote:Joníku, tam nebyla ironie ani špetka ;) to nezakecáš.
Vážně ti mám každou ironii třeba označovat, nebo tam napsat milion smajlíků (jako KaTo) abys to pobral?
Ano. Lidi nejsou telepati. A nejsi pak za blbce, který napíše kravinu a pak se diví, jééé, to byla přece sranda! :roll: :wink:
P.S.
Smajlíků stačí desítky, do milionu tě snad Nalk nutit nebude.