ad diskuze rekreanti vs noliferi - k Bahnakovi:
Mas pravdu, ze omezovat lidi, kteri hraji hodne a radi se neda povazovat za podpora lidi, kteri hraji jen obcas nebo kratce. A chapu, ze se ti to nelibi, tak jak je podane (ty limity a stropy).
Na druhou stranu, pouzil si primer:
full time hrac udela 20-25 level za mesic (nolifer je IMHO urazlive samo o sobe) - extremy rychleji, ale dejme tomu.
Rekreacni hrac za rok. Oba u toho stravi stejne casu, nakonec oba dosahnou stejneho postaveni. Takze vlastne je to celkem vyrovnane. Ok?
Oba hraji dal.
Full time hrac udela 40. level treba za rok, az rok a pul. No a
rekreacni hrac treba za deset let az patnact let. Bylo by to fer az na to, ze realne
= rekreacni hrac maximalniho levelu nedosahne nikdy s vysokou pravdepodobnosti. I kdyz on sam vydrzi, tak napriklad proto, ze mezi tim dojde pravdepodobne k wipu a zacne se hrat Thalie zase jinak nastavena - je tam aspon vysoka pravdepodobnost, ze se to stane.
Samozrejme je otazka jak dulezite je mit level 40? Pokud to pro tebe dulezite je a chces se nekdy v budoucnu te postave full time hrace vyrovnat a mit s ni treba rovnocene CvC, tak ti samozrejme ten system vyhovovat nebude. Protoze to neni o tom, ze si pockas dele. Spis toho proste nedosahnes.
Ve skutecnosti je to tak, ze prave ten
level 40 je uz existujici strop pro full time hrace, je to tedy to, co navrhoval Kato - omezujici system, ktery je ale zavedeny a lidi se s nim smirili (i kdyz Shamman obcas navrhuje neomezeny level

). Je tam prave proto, ze kdyby nebylo omezeni maximalniho levelu, tak 0,1% hracu tu chodi treba na 53. urovni a soluji v CvC cele frakce. To zde ocividne nebylo cilem a proto je strop.
Kato tak podle mne vlastne rika, ze
ten strop neplni svou ulohu . Nestaci si jen rict - ok, on toho 40. levelu dosahne rychleji, ja pomaleji. Spis je tendence si rict - hmmm tak na to kaslu, to nevyexpim nikdy a tim padem budu vzdycky ten slabsi v parte, otloukanek v CvC bez ohledu na to, ze to budu hrat treba tri roky.
Samozrejme cast lidi i tohle bude brat, ze je v poradku a mozna i je.
Osobne take nesouhlasim se zavedenim jakychkoli restrikci typu stropy na expy po urcitem case a podobne. Je to silne demotivujici. Ale chapu, ze se casti lidi nemusi libit, ze zde nikdy nedosahnou maxima ve vyvoji postavy, zatimto jini kamaradi / nepratele jsou na nem uz vice nez rok.
Jako mozne reseni (pokud se tedy vubec DM tym prikloni k tomu, ze je to treba resit) bych videl treba upravu expovaciho vzorce nasledujicim zpusobem.
Navrh mozneho reseni:
Prvnich treba 1 000 expu ten den clovek ziskava casovky jako by byl treba na tom 15. levelu a stejne tak se mu pocita koeficient kterym se nasobi ziskane expy jako by byl treba na levelu 20. Po zisku tohoto mnozstvi nabehnou opet soucasne vzorce.
Samozrejme zase se mohou ozvat nekteri lide, ze je to nefer, protoze oni mohou hrat jen jeden den v tydnu nebo jen pres vikendy. Pokud by jim DM tym chtel vyjit vstric, muze se ten limit nascitavat az treba do maxima 10 000 za den pokud si ho v jinych dnech nevyberou.
Slo by to nascriptovat mimochodem?
PS: nevazal bych to zvyhodneni treba na prvni hodinu denne, ale na mnozstvi expu. Resime expy. At to neskonci tak, ze prvni hodinu budou vsichni pobihat jak sileni a snazit se nabrat co nejvic.

Kromě toho by se nejspíš ukázalo, že úzká část hráčů dokáže s přípravou a supportem jiných postav nabrat za takovou hodinu třeba 10 000 expů.
PPS: i s tímto nastavením bude hráč, který bude hrát skutečně jen hodinu až dvě denně a nabere vždy těch 1000 expů potřebovat přes 700 dní hraní. Hráčům, kteří hrají deset hodin denně to zrychlí expování odhadem tak o 30%. Tedy z roku až roku a půl by to bylo na 9-12 měsíců.