Nalkanar wrote:Koukám na Game of Thrones..
...
kniha je tak podstatně lepší, nebo v čem to je?
Kniha je vyborna. Do te chvile nez jsem ji cetl jsem G.R.R.Martina povazoval za velmi dobreho psavce Sci-Fi. Po uchyceni dejem knihy jsem jej byl nucen zaradit do skatulky interne oznacene jako "bozske fantasy".
Jen namatkou co obdivuji na deji (knih, serial jsem nevidel):
* Akoratnost popisu a detailu: neumori vas (jako trebas v dilech M. Solochova nebo W. Scotta) a pritom postavu chapete.
* Svet a postavy nejsou cernobile ani nahodou. Rekl bych, ze jsou az prilis ze zivota. Napred si o postave X udelate predstavu jako o nejvetsim hnusaku, ktery kdy pod sluncem chodil - a pak, az ctete jeho pohled, tak zjistujete ze tomu tak nutne nemusi byt. Nemluve o spouste pripadu, kdy i ten krivak-hnusak pomuze... Protoze se mu vysledek hodi do kramu.
* Autor se neboji smrti postav, postavy umiraji (zadny stejny neprustrelny hrdina od
prvniho do osmdesatehodevateho dilu jako v nekterych sagach) a pritom neumiraji s desivym patosem.
* Postavy jsou tak rozlicne, s takovym stupnem vhledu, ze tam najdete snad vsechny typy lidi: oddane, zbozne, kurevniky, krivoprisezniky, cestne hlupaky, hloupe vojaky, chytre i pomale...
* Dej je misty hrozivy a mrazivy (nekdy i doslovne

), mnohdy jsou liceny veci ktere se nepublikuji ani v kriminalistickych sbornicich... Ale pritom nejde o liceni hnusu jen pro samotne liceni hnusu (z ktereho mate pocit, ze autor sve dilo napsal pripoutan v nejakem S-M salonu, coz mi prislo napriklad u pana T. Williamse, kdo se docetl az do knihy kdy si hrdina zastrkoval hulku do ucha bude vedet o cem pisi

). Postavy na krutosti a nasili reaguji lidsky a realne: at se jiz postava (ke ktere ctenar prilne) strachem pokali nebo zdrhne - nebo se snazi chranit svou psychiku cernym humorem kdyz jiz nic jineho nezbyva (v tomto ohledu vede trpaslik Tyrion a jeho hlasky - byt tahle postava ziva, tak si z jejiho stylu jak nekoho setrit mnohy MuDr. bere priklad do sluzby pres noc

).
* Libi se mi, jak plasticky jsou vylicene cesty postav za svymi tuzbami. At jiz prime prosekani si cesty ke svemu cili mecem nebo sekerou nebo intrikareni a pouzivani hlavy - vse jak v zivote zalezi na tom v cem je ta ktera postava lepsi. Samozrejme, ze nasledky toho jakou cestu si zvolili jsou pritomne - opet prekvapivy bonus oproti mnohym "fantasy soap operam".
* Libi se mi i koncept magie - hlavne v tom, ze jsem zatim asi zadny nevypozoroval. Magie a kouzla jsou pritomny, ale zpocatku velmi, velmi zridka. Kdyz jsou kouzla pouzita, tak utajene a s chirurgickou presnosti. Zadne vykrikovani typu ja jsem mag me se bojte... Zadne magicke souboje houfu na sebe navzajem nastvanych magickych skol... Magie zde je, ale je tajemna a je otazkou zda ji vubec rozumi ti, co ji pouzivaji. Navic se za onu magii tvrde plati - povetsinou krvi.
* Atmosfera sveta, provazanost a promyslenost oblasti, spojitost zemepisnych podminek se spojenectvimi nebo nepratelstvimi jednotlivych rodu/kmenu/osob. Zapoctena logistika (ano, i ta zde je!), taktika i strategie.
Na zaver vec, u niz nevim zda za ni mam autora milovat nebo nenavidet: knihy jsou psany z pohledu spousty postav (opravdu spousty!). Ale ne za sebou. Autor s oblibou necha postavu X v situaci, kdy jako ctenar slintam a silham touhou vedet co se bude dit dal. Jenze autor pokracuje dalsich N stran licenim jinych postav. Coz cini cteni techto knih dosti narocnym: jak psychicky ("Aaaaa, uz zase, jak to k sakru dopadne?!?"), tak casove ("Jeste jednu kapitolku a uz si budu moci precist jak to dopadlo... Sakra, tak jeste jednu... K sakru, jsou ctyri hodiny rano!!!").