pavad wrote:...S ohledem na skutecnost, ze mi postavu poradil postavit LDamian, tak bych mel byt schopny prezit sam. Lec on mi ji poradil pred dvema (???) lety a od te doby se zmenilo nastaveni tak dramaticky, ze je postava zcela nesobestacna bez party.
Když jsem si to přečetl, vyděsil jsem se a začal marně vzpomínat, co že jsem ti to tehdy před lety poradil. Je to mimochodem myslím delší doba než dva roky. Pak jsem si vzpomněl a vyděsil jsem se znovu.
Na svou obranu:
1. Nemohl jsem ti nastavit jakýkoli build, jen drobně vyladit to, co jsi chtěl kvůli rp hrát. Máš svou jasnou představu o tom, co tě baví (což chápu) a prostě jsou na Thalii buildy, které se expí těžko (a třeba mág/zloděj nebo mág/ranger s rp průběžným rozdělováním skillů vždy každý několikátý level k nim patří). Zkrátka to co ty chceš hrát je sice rp pěkné a zábavné, ale systémově je to výzva i pro zkušeného hráče to vyexpit. Postava typu 6mág/5zloděj na dvě dýky nebo 9mág/8ranger - něco podobného je na Thalii velmi těžko hratelné. Přesto, jsem přesvědčen, že pokud jsem to nakonec odsouhlasil, tak i přes omezené možnosti ta postava měla na tehdejším systému smysl a byly cesty, jak ji hrát i sólo a expit. Jenže.
2. Systém na Thalii se často mění stylem houpajícího kyvadla, většinou bez možnosti si předělat postavu:
a) ani po letech nezapomenu, co mi s některýma postavama provedla úprava malých zbraní a jimi udělovaného zranění. Už nevím co přesně hraješ, ale pokud je to ještě na dvě malé zbraně, tak v tomhle celkem smůla.
b) před několika lety jsem nečekal, že bude tak radikálně oslabeno use magic device (počítal jsem s možnou úpravou, ale vyváženější) a naopak jsem čekal, že bude už dávno krouhnuta pixie, která mágům slouží jako zloděj. Mluvilo se o tom před lety, že to bude provedeno a pixie nahrazující zloděje je pořád v oběhu, zatímco UMD je v propadlišti dějin. Asi ti moc nepomůže, že část lidí si na UMD velmi snadno vyexpila kompletně postavy a že když jsem to doporučoval, byl to hit, který se teprve dostával do povědomí a ještě po světě běžně neběhali lidé s několika hůlkama narvanýma balorem.
c) před několika lety jsem nečekal, že bude zavedeno pravidlo, že se nesmí projít až k bossovi. Mág, který si tam dojde v invisu/hidu aby šetřil kouzla a sejme až přímo bosse a to co je kolem pokladu byl prostě jeden z mála způsobů, jak to může udělat a nedojdou mu kouzla. Navíc vzhledem k tomu, že pixie měla jít pryč, tak to aby ten mág uměl sám odstraňovat pasti a odemykat dávalo určitý smysl, když už jsi chtěl například mága, co se bude umět schovávat a prostě trochu mága, trochu zloděje.
d) pokud vím, vždy jsi měl rád summony a hrál s nima. Jenže summoni jsou prostě na Thalii až na výjimky (například někteří nemrtví a planární, kteří jsou vyvoláváni "omylem" díky tomu, že je jedna potvora používána pro víc povolání a byla kvůli nějakému povolání posílena) příliš slabí. Byl to záměr a zadání při jejich tvorbě (mít je slabší než v singlu). Je to zase o tom, že summoni se nastavovali ještě se vzpomínkou na slabé magické předměty, které tu byly na začátku. Pak se stylem kyvadla pustily do oběhu velmi silné předměty (kdo pamatuje pláště s GS pro každého) a pak se předměty zase oslabovaly.
Takže mrzí mně, že jsem ti poradil/odsouhlasil něco, co po letech už na Thalii nedává moc smysl a je to o hodně náročnější na hru. A ano, jsou takové věci. Obecně dexaři, ideálně třeba mágové/zloději s vyšším počtem levelů zloděje a na dvě malé zbraně jsou teď hodně nároční na nižších levelech.
Na sólo stále frčí silové buildy s vysokou obranou nebo schopnostma. Nikdy nestárnoucí klasika klerik/válečník, klerik/torm (na vyšším levelu), klerik/bg (na vyšším levelu), buildy s bardem jako je bard/válečník, bard/rdd (na vyšším levelu)...
A když už, tak celkově se vyplatí nejprve vyjet třeba levely mága kvůli kouzlům a pak si tedy brát toho zloděje (když už to má být mág s vlastním skrýváním a nedej bohové okrádáním), než to hrát tak, že umí trochu magie, trochu zlodějského řemesla a zlepšuje se v obojím najednou.
Rada a pozvání na závěr:
Pokud si chceš zahrát občas, pojď do podtemna a ideálně se dej k Zau'ndarům. Domluvíme se kdy lognem a zahrajeme si. Nadšená bude určitě i Xantipa a spousta dalších lidí.
Paradoxně oproti povrchu je tam víc lidí, kteří ti rádi pomohou. Většina má rozehraných několik postav, takže nehrozí, že ti utečou (prostě lognou nějakou blízko tvého levelu). Kromě toho rád si kvůli tobě založím třeba i novou postavu přesně tak, aby se doplňovala přesně s tvým buildem, určitě se nás najde takových víc, a pomůžeme ti nahoru. Vsadím se, že dokonce ani ty, s tvým talentem a neomylnou intuicí, nedokážeš založit tak nemožný build, abychom ho my nedokázali vyexpit!
Také paradoxně oproti povrchu, díky úsilí Zau'ndarů bude pozice tvojí postavy v rp lepší a bezpečnější, než na povrchu. A to dokonce i kdybys měl z nějakých utajených submisivních choutek potřebu hrát otroka. Otrok mocných pánů v podtemnu má imho pořád lepší postavení v rp než běžná nezařazená začínající postava na povrchu. Co vřele nedoporučuji je pokoušet se hrát si v podtemnu na vlastní triko, to zkrátka moc nejde. Na povrchu je nějaká ta parta výhoda, v podtemnu nezbytnost.
Je fakt, že v podtemnu je nás málo a je to tam těžké (víc než na povrchu a pokud tam zrovna budeš sám, nebudeš moc chytat ani ty ryby). Také je tam hodně lidí naštvaných na nejrůznější úpravy jako jsou průchody a podobně a tak tam je místy i taková hádavější atmosféra mezi hráči a DM. Je také fakt, že podtemno prochází i právě kvůli dění po Tartenu vleklou, těžkou krizí. Na druhou stranu - lidi co tam hrají drží celkem pohromadě a rádi ti pomohou.
No a nakonec, už nikdy se nebudeš muset bát, že se po setmění objeví banda drowů, kteří tě pojedou. Teď to budou kamarádi.
...pojíždět tě bude povrch, který je početnější, s lepší výbavou a na vyšších levelech...