S věkem se moudrost "zvyšuje", ale dejme tomu jiným směrem, než že by se z prosťáčka stával mudrc (i když se to taky může stát, nebude to typický příklad).
Ukažme si to na příkladu.
Máme vesnického prosťáčka s moudrostí 8 nebo 9. Od rána do večera robotí, sílu a konstituci má slušnou, mohl by se i naučit číst, kdyby byl čas a učitel... ale co, otec nechce o nějakém čtení ani slyšet. "Jsi syn sedláka, budeš sedlák!" povídá a tak jde čas.
Náš prosťáček ve svých sedmnácti letech na otázku kolem procházejícího dobrodruha "Hola, chlape, komu patří tahle zem?" odpoví tak asi "Nó, páne, přece barónovi, co má za humnama hrad..."
Náš prosťáček může být dost pověrčivý. "Ej, třikrát si před tou čarodějnicí vodplivnout a pomodlit se k Thalovi proti uřknutí! Tfuj, tfuj, tfuj!"
Náš prosťáček neřeší žádnou filosofii, vzdělání (i když mu inteligence nechybí). Dobře rozumí pluhu, obilí a kravám.
Když rozbil hubu baronovu arogantnímu synku v hospodě, dostal padesát ran karabáčem a půlrok šatlavy. Kdyby byl moudřejší, stáhne ocas.
Život jde dál a prosťáček "zmoudří". Je mu kolem padesátky, hotový vesnický kmet. Za svůj dlouhý život nasbíral už mnoho zkušeností, a ačkoliv je jeho moudrost stále v hodnotě 8-9, je to znát.
"Hola, chlape, komu patří tahle zem?" - "Ech, bejvávalo, páne, že tydle léna patřily baronu z Tancarville, jenže ten umřel bezdětnej, když jeho jedinej syn skonal nešťastnou náhodou na lovu... a potom, co si baron z Kopaniny vzal vdovu po starým barónovi, řiká tadle zem pane zas jemu..." Náš prosťáček získá přehled alespoň o základním a pro něj podstatném politickém dění - ví, komu platit daně a odvádět desátky, víc ho ale vůbec nezajímá.
"Co to děláš, mladej? Nevíš, že plivance proti uřknutí nepomáhaj? Marš do kuchyně, pro česnek, a ukousni kus, to na tebe žádná vědma nevyzraje..." Náš prosťáček se některých pověr drží a některé už opustil. Nikdy ale příliš nehloubal nad jejich smyslem. To, že je používá, vychází ze zvyku a z tradice.
Náš prosťáček rozumí pluhu, obilí a kravám ve svém věku jako málokdo. Třeba bude nejlepší ze sedláků v okolí. No, a taky navíc rozumí pálení samohonky.
Z toho, že kdysi rozbil mladému šlechtici hubu, se poučil. Získal zkušenost, zkrotnul, a co vyšel ze šatlavy, radši všem šlechticům s úklonou klidil cestu.
Takhle bych to nějak viděl

Jinými slovy, zkušenosti, které postava nabere, by určitě měly být vidět - na druhou stranu moudrost zvyšovat netřeba k tomu, aby se "nemoudrá" postava chovala alespoň trochu zkušeněji. Za léta bude mít prostě o něco větší rozhled v oblasti, ze které pochází, nebo v činnosti, které se věnuje.
Ztřešťěnost, prudkost a přesvědčení, že potřeba plánu je maření volným časem, se určitě změní. Každý se začne chovat tak, aby přežil, pokud je to možné, a bez bolesti - i ten největší hlupák.
Co se ale s nízkou moudrostí a věkem nemění, bude asi hlubší zájem o svět, duchovno, filosofii, politiku...