Škoda, že se nikdo z podporovatelů restitucí nevyjádřil k tomuto:
Absinthorix wrote:
Jediné co jsem si z toho odnesl je to, že dřív nemohli volně manipulovat s majetkem, protože byl "napůl vázaný". Dnes po navrácení by teoreticky mohli všechno naráz prodat, což by dříve nešlo, nebo jen obtížně.
Takže - pokud mi bude patřit polnost, nebo lesy... vrátí mi v restituci několik hektarů lesa jako soukromé osobě a tak tedy budu moct les, kterej je mi stejně na prd prodat.
Pokud budu restituovat jako církev, tak musím pořád mít les, který mi bude naprd, protože už nemám pilu na kterou se restituce nebudou vztahovat, nemám už ani lidi kteří by uměli s lesem hospodařit a nemůžu ho ani prodat někomu kdo by s tím mohl něco užitečného dělat.
Mohl bych ho maximálně pronajmout?
Teda vlastně vyjádřil, omlouvám se.
kokosak wrote:IMHO je odluka církve a státu nutná. Úvahy typu "ale vždyť to budou moct prodat".... a proč by ne? Je to jejich. Ať si se svým majetkem každej hospodaří, jak chce. Jestli to daj na platy duchovních, novou střechu kostela, nebo pozlacenou kadidelnu pro vyšší církevní funkcionáře je mi putna. Když to nejdaj kněžím, tak jim umřou hlady. Když to nedaj na kostel, tak jim do něj bude pršet. Co mě je do nějaký církve? Prd. Jo, kdybych byl nějakýho vyznání a požadoval služby odpovědný církve, tak to by mě asi zajímalo, jestli to mám zdarmo, nebo za desátek. Ale zase by to byla věc mezi mnou a církví, do který stát nemá co kecat.
Je sice fajn, že je ti celkem jedno, co si s tím církev udělá, ale je dobré se zamyslet nad tím, jestli tahle "prodejnost majetku" nebyla hlavní motivací schválení toho zákona tak jak je teď. Protože pokud byla, pak je logické, že dost velká část peněz z prodaných nemovitostí se obratem dostane ztpět do kapes těch, kteří schválení toho zákona podpořili. A to je jasný úkaz korupce, nebo ne?
kokosak wrote:
Naopak navrhnovaný "fondy", který by majetek církví "spravovaly" ve mě vyvolávají velmi nemilé asociace s jinými "fondy", jejihž bývalí představitelé se teď těší z amnestií.
Když jsme u fondů, tak se dostaváme k dalšímu bodu a tím je důchovka. Už ta sama o sobě ukazuje na to, jaké trendy hýbou s představiteli vlády. Vzpomeňme na kuponovku...
kokosak wrote:
Co je božského bohu, co je císařovo císaři!
A co bylo kdysi knížecí knížeti a královské králi?

Nebudeme mystifikovat, ale zdá se mi, že kdybychom měli zpětně vracet vše, co v nějaké době někomu patřilo, tak budeme hledat potomky nějakého keltského kmene... Je to samozřejmě přehnané a rozhodně neříkám, že by se církvím nemělo nic vrátit. Ale to, jak je ten zákon postaven, mi přijde nesprávné a doplatí na to ve výsledku každý občan téhle republiky.
Stačí si jen uvědomit, že církve dostali (dostanou?) peněžně přibližně tolik, aby zaplatily všechny své hodnostáře do konce života a ještě opravily velkou část staveb. Opravdu si myslíte, že se ty peníze takhle rozdělí, když je bude spravovat najednou jen vedení oněch církví? Opravdu nic neskončí v kapsách soukromých osob?
kokosak wrote:KaTo wrote:A jsme u toho - buď chceš vidět, že Karl Johannes Nepomuk Josef Norbert Friedrich Antonius Wratislaw Mena Fürst zu Schwarzenberg mlčky toleruje rozkrádání a tunelování a jiné podobné prasečinky...
Katíčku můj, tím, že vezmeš svůj názor, prezentuješ ho jako objektivní pravdu o které se nediskutuje a můj, stejně validní názor (který mě ještě ani nenecháš vyslovit a už mu oponuješ) označíš za to, že "nechci vidět", plodné diskuse nedosáhneš. Neb já tvou manipulací prohlédnu a na této úrovni s tebou diskutovat nehodlám. Haj hou.
A ono to, že nad tím jen "spal" a toleroval to, není pravda? Co tedy Kája udělal pro naši zemi pozitivního? Proti komu se ve věci korupce a rozkrádání kdy postavil? Víte o nějakém takovém případu? Já vím pouze o takových, kdy sám řekl, že to nemá rád, ale toleruje. A to podle mě rozhodně
není správný přístup.
kucik wrote:
Restituce: Opakuju, že odluku církve od státu (či naopak) považuji za nutnou. Souhlas. Pouze její provedení je, myslím, nešťastné.
V tomto souhlasím s kucikem. Nejde o samotné restituce, ale o jejich provedení. Protože to považuji za chybné a korupci-napomáhající. Církve by samozřejmě něco dostat měly, ale tolik peněz v takové míře najednou a nejasně ohraničené majetky - nezlobte se, ale tohle mi vážně připadá buď jako hodně naivní krok a nebo jako drze vystavěný tunel. Bohužel.