Page 19 of 21

Re: DM a jejjich hra (permky a odchod hráčů)

Posted: 15:30 01. Nov 2011
by kokosak
Tak tak. A proto je v každém městě zřízena směnárna.

Re: DM a jejjich hra (permky a odchod hráčů)

Posted: 15:40 01. Nov 2011
by KaTo
Kel-a-heránský vládce si určitě mince v oběhu hlídá stejně pečlivě (pokud tedy není Američan nebo z EU) jako Karatští bankéři. Určitě mezi sebou mají dohody o výměně apod.
A nějaký Aers, co by jim tam zašal dělat kunu v kurníku, by jistě brzy BEZ vlivného patrona...pošel na úbytě.
Jo a elfům je celý "vaše" lidský zlato srdečně ukradený :P :twisted: :lol: :lol: :lol: . Používají mince, jen aby "vám" lidem udělali radost! :mrgreen:

Re: DM a jejjich hra (permky a odchod hráčů)

Posted: 15:44 01. Nov 2011
by Koninho87
Radim wrote:Všichni nám nadržujou a když jsme utekli z basy ještě nám do invu něco přidali jako bolestné,aby se neřeklo.Mám sto chutí sem napsat pravdu abych Vás pochybovače ujistil o poctivosti DMs.

Permice jak krásné a ožehavé téma...dostal jsem (s možností nápravy leč marně),mlčel jsem a hraju dál
šup šup tak povidej jak to teda bylo strýčku*sedne si a čeka* čtyří týdny na přípravu to musela bejt nějaka mega akce?:D moji postavu zabili hned ale vás si tam ještě vykoupali pěkně navoněli :D

Re: DM a jejjich hra (permky a odchod hráčů)

Posted: 15:08 02. Nov 2011
by Jose
Sry za offtopic
Moc nechápu to srovnání s američanama (zřemějmě USA) a EU. Zaprvé, když to tu mermomocí chcete srovnávat se středověkem tak hodnota středověkých mincí byla krytá přímo těmito mincemi tj. realna hodnota kovu. Proto se ořezávali viz nestojí to ani za zlomenou grešly je podle mě popis realné mince. Dnes už jsou peníze kryté pouze nějakým "zlatým pokladem" v národní bance, ale dost pochybuju, že kryje opravdu všechny peníze v oběhu, možná pak přistupuje nějaké virtuální krytí přes akcie nebo tak něco nejsem ekonom. No prostě srovnávat takové věci, to mě žere krev a označovat USA jako američany mi příjde skoro jako urážka pro zbytek světadílu :)
KaTo wrote:Kel-a-heránský vládce si určitě mince v oběhu hlídá stejně pečlivě (pokud tedy není Američan nebo z EU) jako Karatští bankéři. Určitě mezi sebou mají dohody o výměně apod.
A nějaký Aers, co by jim tam zašal dělat kunu v kurníku, by jistě brzy BEZ vlivného patrona...pošel na úbytě.
Jo a elfům je celý "vaše" lidský zlato srdečně ukradený :P :twisted: :lol: :lol: :lol: . Používají mince, jen aby "vám" lidem udělali radost! :mrgreen:

Re: DM a jejjich hra (permky a odchod hráčů)

Posted: 15:23 02. Nov 2011
by KaTo
Zagoogli si sám, je na to téma dost článků, pro začátek (víceméně) důvěryhodnou wikinu:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Americk%C3%BD_dolar
Obzvláště doporučuji progooglit jednu větu z Wikiny a zkusit se ptát "proč":

Code: Select all

kupní síla dolaru od roku 1913 (vznik Federálního rezervního systému) do současnosti klesla na tehdejší cca 4 centy
Jinak osobně tohle ekonomické téma považuji za překrčující můj mozkový potenciál a moc ti v něm nevysvětlím. Důvod pro inflační tištění peněz Centrálními bankami, které provozuje (nejen) USA (když tě označení Američani tak irituje), tak EU mi prostě uniká. Jak nedávno zahlásil Vašek co umí hrát tenis, Řecko se nezadlužilo samo od sebe. On mu "někdo" celou dobu ty prachy tisknul jak na běžícím pásu (a nejen jemu), aby se mohlo zadlužovat.

Ale to jsme už fakt těžce OT a je to skoro na samostatný topic.

Re: DM a jejjich hra (permky a odchod hráčů)

Posted: 15:35 02. Nov 2011
by DenGrasse
Jose wrote:...
Od zrušení Bretonwoodského systému už peníze nejsou kryté vůbec ničím. Proto si třeba FED může natisknout kolik dolarů chce. Je to vlastně krok do úplného neznáma, něčeho co svět nikdy nezažil za celé tisíce let své existence.
Od té doby jsou peníze postavené jen na důvěře v ně. Což může vést k velmi dramatickým výkyvům a proto jsou na pořadu dne takové nepřirozenosti jako trvale udržitelný růst, zvyšování HDP, stálá inflace a tak, protože bez toho by to prostě nemohlo vůbec fungovat.

Re: DM a jejjich hra (permky a odchod hráčů)

Posted: 16:04 02. Nov 2011
by -darkvision-
Jose wrote:
Čistě pro nabrání nových vědomostí:

Formy peněz
1) Ve svém historickém vývoji nabývaly peníze různých forem, a to nejprve
formy zbožových (komoditních) peněz. Šlo o plnohodnotné peníze, o peníze
s vlastní hodnotou. Historikové uvádějí různé příklady přechodně používaných
prostředků směny v různých teritoriích, jako dobytek, plátno, kožešiny, mušle,
obecné kovy aj. Svými vlastnostmi nakonec z řady těchto směnných prostředků
převážily drahé kovy - zlato a stříbro.
Historicky vzato probíhal tento proces po několik tisíciletí, a to nestejnoměrně v různých oblastech (zemích). Rozšířené využívání peněz nastupuje teprve se zánikem feudální společnosti, ačkoliv samotné peníze jsou mnohem starší. Do té doby byla směna (a v rámci ní i částečné využívání peněz) okrajovým jevem, převládala naturální (samozásobitelná) výroba. Peníze z drahých kovů v podobě mincí se objevily poprvé zřejmě až v 7. - 6. stol. př. n. I. Oba drahé kovy byly v dalším vývoji využívány s různou intenzitou.
2) Zbožové peníze byly postupně nahrazeny moderními formami peněz.
Nejprve šlo o papírové peníze. Bankovky vznikly jako speciální dlužní úpisy řady
komerčních bank na základě uložení zlata v bance případně při nákupu obchodní
směnky bankou. Tyto bankovky byly směnitelné za zlato, a proto musely být též
(alespoň částečně) zlatem kryty. Na rozdíl od toho jiná historická forma
papírových peněz, a to státovky, vznikaly pouze z rozhodnutí vlády (panovníka)
o jejich emisi, obvykle bez jakéhokoliv krytí a směnitelnosti. Státovky byly
zpravidla vydávány v souvislosti s potřebou financovat mimořádné výdaje
(např. válečné). Jejich nadměrná emise často končila vyhlášením jejich
neplatnosti. V současnosti jsou výjimečným jevem.

Vyspělá podoba peněžního systému se zlatem se nazývala zlatý standard. Ten existoval v různých modifikacích zhruba jedno století a zanikl v rámci vnitřních peněžních oběhů postupně počátkem 30. let dvacátého století (proběhla tzv. demonetizace zlata). V mezinárodních ekonomických vztazích se jeho určité prvky udržely až do začátku 70. let.1) V současnosti již tedy zlato nefunguje jako peníze ani přímo, ani nepřímo, tj. prostřednictvím svých zástupců -bankovek směnitelných za zlato. Současné peníze jsou penězi nekrytými neboli penězi s nuceným oběhem. Stejný charakter jako papírové peníze (případně peníze z plastické hmoty) mají též drobné mince. Současné peníze jsou přijímány proto, že jsou zákonem předepsaným platidlem.
3) To platí nejen o hotovostních penězích, tj. bankovkách (které jsou v současnosti emitovány výlučně centrálními bankami) a o drobných mincích, ale i o převládající formě peněz, totiž o depozitních penězích, tj. depozitech v bankovní soustavě (označováno též jako bankovní, účetní nebo žirové peníze).
//překopíroval jsem Vám to přímo ze script//


Tedy
Dříve byly peníze 100% kryty zlatem, později jen 50%, pak 25% a v dnešní době už nejsou kryty zlatem vůbec (nucený oběh). V dnešní době papírové peníze tvoří minimum. Jede se v depozitních (bankovních) penězích.

Re: DM a jejjich hra (permky a odchod hráčů)

Posted: 17:42 02. Nov 2011
by Anderson I
DenGrasse wrote:
Jose wrote:...
Od zrušení Bretonwoodského systému už peníze nejsou kryté vůbec ničím. Proto si třeba FED může natisknout kolik dolarů chce. Je to vlastně krok do úplného neznáma, něčeho co svět nikdy nezažil za celé tisíce let své existence......
"Naštěstí" :wall: to není úplně neznámé, bylo to již v minulosti vyzkoušeno několikrát ... a pokaždé se stejným, nevyhnutelným, výsledkem. :-)

Např ve Francii po roce 1790 (ve článku je popis ustanovení papírových peněz, důsledky, popis pokusů vlády systém udržet a nevyhnutný konec) - http://www.mises.cz/literatura/inflace- ... la-79.aspx

Dále pak existují volně stažitelné knihy popisující vznik papírových peněz a jak byly zneužity státem - a popravdě, není to čtení pro slabé povahy. :-) Rozhodně to ale stojí za to.

Murray Rothbard: Peníze v rukou státu - http://www.libinst.cz/etexts/rothbard_penize.pdf

F. A. Hayek: Soukromé peníze/Potřebujeme centrální banku? - http://www.libinst.cz/etexts/hayek_penize.pdf

Re: DM a jejjich hra (permky a odchod hráčů)

Posted: 17:44 02. Nov 2011
by DenGrasse
Současný systém zatím jaksi funguje protože existuje jakási mezinárodní dohoda že bude fungovat. To s evšak může změnit ze dne na den. Navíc současné peníze už státy tak úplně nekontrolují, takže sice s nimi mohou nakládat v rámci státu, ale ne mimo něj. A opět je tu ta otázka důvěry.

Re: DM a jejjich hra (permky a odchod hráčů)

Posted: 18:26 02. Nov 2011
by Anderson I
DenGrasse wrote:Současný systém zatím jaksi funguje protože existuje jakási mezinárodní dohoda že bude fungovat. .....
To je otázka pohledu. :-) Systém, který vytváří hospodářské cykly a pomocí kterého jsou lidé okrádáni bez toho, aby si toho většina vůbec všimla (což ale, přiznávám, je jejich blbost, protože inflace je v podstatě skrytá daň), jde jistě označit za fungující, protože zatím zcela nezkrachoval. Lze ale také prohlásit, že je to systém nemorální, založený na donucení násilím a brzdící ekonomiku a proto nefunkční. :-)

Je ovšem pravda, že o znehodnocování měny se úspěšně pokoušeli i vládci v době komoditních peněz (zlato/stříbro/měď/…), takže nic nového pod sluncem – ostatně, o tom všem pojednává právě Murray Rothbard.

Re: DM a jejjich hra (permky a odchod hráčů)

Posted: 19:33 02. Nov 2011
by Prasokralik
Nevím proč to řešíte takhle složitě. Thalie je středověk, tedy peníze nemusí mít jistinu, protože jsou ze zlata. (v případě reálií je to teda stříbro nebo co). Abych moh vyrazit peníze, musím k tomu mít stříbro. Když stříbro není, můžu se jako král třeba postavit na uši, ale jak nemám kámen mudrců abych ho moh tvořit z kamenů, prostě mince nevyrazím.

Re: DM a jejjich hra (permky a odchod hráčů)

Posted: 20:46 02. Nov 2011
by Shaman88
Já taky nechápu co se tu řeší...
Protože je to fantazy.... mág řekne abrakadabra a má měšec zlata.
Byla by to blbost kdyby mohl vyčarovat padající meteority ale nezvládl si vysummonit truhlu zlata.

Re: DM a jejjich hra (permky a odchod hráčů)

Posted: 20:50 02. Nov 2011
by Desmond
Ani mág nedokáže udělat něco z ničeho. Všechno něco stojí.

Re: DM a jejjich hra (permky a odchod hráčů)

Posted: 20:55 02. Nov 2011
by Nalkanar

Re: DM a jejjich hra (permky a odchod hráčů)

Posted: 22:33 02. Nov 2011
by Anderson I
No a proč nepoužít vyzkoušený postup? :-)

Mince se stahují z oběhu k přeražení – např. kvůli aktuálnější podobizně krále. Nově ražené mince mají menší obsah drahého kovu (což je ovšem tajné) a je přirozeně nutné vynucovat výměnu starých za nové 1:1. Abrakadabra – z toho co se „ušetří“ vzniknou „nové“ peníze. Není k tomu potřeba kouzelník, stačí monopol na ražbu a možnost násilím vynucovat kurz 1:1. :-)