Vyučování romštiny na školách?
Re: Vyučování romštiny na školách?
Já vidím důchodovou politiku v téhle zemi tak, že nás v 50ti vyhodí ze zaměstnání (a do žádného nového nepřijmou) a tak do "státního důchodu" v 68zi letech, ekvivalentně do smrti
(přijde-li holka dřív) budeme na podpoře v nezaměstnanosti.
Síla tě osvobodí! - Sithský kodex, 12.12.2011 (TOR-preorder)
Bylo to peklo! - Error 37, Error 3005, Error 3007, 15.5.2012 (Diablo3)
Až s vámi skončím, nebudete věřit vlastní mysli! - Mesmer, 28.8.2012 (GW2)
Historie umírá s těmi, kteří ji pamatují. - Din Dagor, Mrazen 1147 (EQ)
Tento rok bude začátek konce. - neznámý vojín
Bylo to peklo! - Error 37, Error 3005, Error 3007, 15.5.2012 (Diablo3)
Až s vámi skončím, nebudete věřit vlastní mysli! - Mesmer, 28.8.2012 (GW2)
Historie umírá s těmi, kteří ji pamatují. - Din Dagor, Mrazen 1147 (EQ)
Tento rok bude začátek konce. - neznámý vojín
Re: Vyučování romštiny na školách?
Stejně nejvíc se mi líbí, že ti může stát zkasírovat tvoje soukrommý důchodový spoření. To už je vyloženě nabádání ,,Cpěte si peníze radši do štrozoku". 
Neaktivní a nezasahující do vývoje. Pouze nouzový support pro WB/DM.
***********************************************
Les jambes en l'air, comme une femme lubrique,
Brûlante et suant les poisons,
Ouvrait d'une façon nonchalante et cynique
Son ventre plein d'exhalaisons.
***********************************************
Les jambes en l'air, comme une femme lubrique,
Brûlante et suant les poisons,
Ouvrait d'une façon nonchalante et cynique
Son ventre plein d'exhalaisons.
- nomis_b
- Čestný člen týmu Thalie
- Posts: 3090
- Joined: 18:00 26. Aug 2007
- Location: po 8me za 5 let se zase stehuju.. uz si to proste nepamatuju
- Contact:
Re: Vyučování romštiny na školách?
jo tak jasne no.. to ej tim ze v tom "umi chodit" a ne nedokonalosti zakonu... to uz je bohuzel praxe. ale v tom prvnim prispecvku se jednalo o obecne ustanoveni, a ze to bude mozne, a rpoti tomu nic nemam.kucik wrote:Pokud si myslíš, že tu diskriminace bilých neexistuje, tak zastávám opačný názor. Ano, ta diskriminace není tak markantní, ale je tu. Když zmlátíš cikána, tak je to rasově motivovaný útok. Když zmlátí cikán tebe, tak je to pouhá výtržnost.
to bych chtel videt kde tohle je napsane pro CR !kucik wrote: Pro české školy existují kvóty, kolik procent minimálně musejí nabrat studentů té které národnosti a barvy kůže. Doslova tedy toto pravidlo říká, kolik nejvíce smí škola nabrat bílých. Zbytek musí doplnit z patřičných rasových skupin bez ohledu na výsledek přijímacího řízení. To dle mého názoru JE diskriminace.
Tohle je ve opravdu skutecnost v USA, ale u nas o tomhle slysim poprve a to sem sam na skole a moje pritelkyne je ucitelka 1 tridy, takez sama ted ridila prijimaci zkousky
U nas to funguje tak, ez KDOKOLIV se prihalsi , tak ho musis prijmout, dokud neni trida naplnena (okolo 36 lidi). pokud nejsi vyberova skola, tak nemuzes nikoho odmitnout. Tedy pokud mas prihalsenych treba jiz 25 fialovych, ale prihlasi se ti tam 6 ruzovych, tak jim nemuzes rict, ze maji smulu, ale musis tuz trdu otevrit o 31 zacich.
u nas to smaozrejme funguje, ze jakmile se objevi 1 ruzovy, tak se fialovi zacnou odhlasovat, a dopadne to jako trida 10 fialovych a 6ti ruzovych.
Ale nikde nei napsane, ze ve tride MUSI byt nejake barvicky. jen ze nikoho nemuzes odmitnout.
A zase se craftí...
- nomis_b
- Čestný člen týmu Thalie
- Posts: 3090
- Joined: 18:00 26. Aug 2007
- Location: po 8me za 5 let se zase stehuju.. uz si to proste nepamatuju
- Contact:
Re: Vyučování romštiny na školách?
zajimave. konecne sem nasel zakon o skolstvi:
http://aplikace.msmt.cz/Predpisy1/sb190-04.pdf
v $14 narodonostni mensiny maji pravo na vyuku ve svem jazyce
v $ 41 o prijimackach se take nic nepsie o narodnostnich mensinach, takez maji stejne prava, jako vsichni. (coz je zminovane jiz $ 20 , pokud by nekdo rikal, ez Romove nejsou lide s cekym statnim obcasntvim
)
http://aplikace.msmt.cz/Predpisy1/sb190-04.pdf
v $14 narodonostni mensiny maji pravo na vyuku ve svem jazyce
v $ 41 o prijimackach se take nic nepsie o narodnostnich mensinach, takez maji stejne prava, jako vsichni. (coz je zminovane jiz $ 20 , pokud by nekdo rikal, ez Romove nejsou lide s cekym statnim obcasntvim
A zase se craftí...
Re: Vyučování romštiny na školách?
vtip je v tom, že drtivá většina Romů se hlásí k české, nikoli romské národnosti. dobrovolně. proto ten nárok na výuku romštiny ze zákona nemají.
hyperpasivní myšohryz
pokud mi píšete na ICQ, napište co chcete
jsem jenom autor. číst ty reálie musíte sami...
pokud mi píšete na ICQ, napište co chcete
jsem jenom autor. číst ty reálie musíte sami...
- nomis_b
- Čestný člen týmu Thalie
- Posts: 3090
- Joined: 18:00 26. Aug 2007
- Location: po 8me za 5 let se zase stehuju.. uz si to proste nepamatuju
- Contact:
Re: Vyučování romštiny na školách?
ano, takze pokud si prectes ten zakon, tak nemaji CELE vyucovani v romstine (to by muselo byt alespon 10 zaku romske narodnosti), ale CELE vyucovani v cestine. Romstina podle 1 prispevku ma byt jen volitelny predmet, a ne halvni, ci povinny.DenGrasse wrote:vtip je v tom, že drtivá většina Romů se hlásí k české, nikoli romské národnosti. dobrovolně. proto ten nárok na výuku romštiny ze zákona nemají.
A zase se craftí...
Re: Vyučování romštiny na školách?
no já to , ehm, chápu. moje žena je učitelka na 1. stupni
co se týče té volitelné romštiny, podle mě to neprojde. romové nebudou chtít. oni totiž nechtějí aby někdo kromě nich uměl romsky, aspoň co jsem pochopil z různých studií.
co se týče té volitelné romštiny, podle mě to neprojde. romové nebudou chtít. oni totiž nechtějí aby někdo kromě nich uměl romsky, aspoň co jsem pochopil z různých studií.
hyperpasivní myšohryz
pokud mi píšete na ICQ, napište co chcete
jsem jenom autor. číst ty reálie musíte sami...
pokud mi píšete na ICQ, napište co chcete
jsem jenom autor. číst ty reálie musíte sami...
Re: Vyučování romštiny na školách?
to je zas topic velké užitečnosti 
Jedna Blondie vládne všem, jedna jim všem káže, jedna všechny přivede, do temnoty sváže.
„Nevěřím v boha, který netančí.“ — Friedrich Nietzsche
„Nevěřím v boha, který netančí.“ — Friedrich Nietzsche
Re: Vyučování romštiny na školách?
Mě přijde, že by to spíše mohla být zajímavá mimoškolní aktivita, která vede např. k utužení národnostního uvědomění, rozvoji kultury a rozvoji vzájemného soužití, pokud by o tuto věc projevili zájem občané majoritního etnika v naší republice. Školu bych nechal dělat to co má, tj. dopřát základní či vyšší vzdělání těm co o to stojí a jako nepovinný předmět bych zavedl např. doučování Českého jazyka, kam bych se třeba já klidně přihlásil. Hodinku týdně od 19:00 - 20:00 bych určitě uvítal, ale to není asi in. 
Durman Zlomocný - Helgaronův válečný kněz
- nomis_b
- Čestný člen týmu Thalie
- Posts: 3090
- Joined: 18:00 26. Aug 2007
- Location: po 8me za 5 let se zase stehuju.. uz si to proste nepamatuju
- Contact:
Re: Vyučování romštiny na školách?
ja cestina nemit rad, ja radsi tam ani nechodyt, bo oni ze me tam zesilet. Ale furt mi fsici rikat, ze ja tam muzim chodict, ze pri to zpatne, se mnou.. ale mne se nechtit.
toť asic muj probelm z dobrovolnou cestionu, bych na ni hodil bobka, i kdyb to bylo sadarmo. a stejnak by podle mejc hodyly bobka fsici na romstinu, takse by se ani neotevrela, tudiz, nybrš a jelikož teda klidně může bict nabizena všem, bo se nic nezmeni.
toť asic muj probelm z dobrovolnou cestionu, bych na ni hodil bobka, i kdyb to bylo sadarmo. a stejnak by podle mejc hodyly bobka fsici na romstinu, takse by se ani neotevrela, tudiz, nybrš a jelikož teda klidně může bict nabizena všem, bo se nic nezmeni.
A zase se craftí...
Re: Vyučování romštiny na školách?
ale tak romská kultura není zlá
romština je zajímavý jazyk - Navarrová nazpívala pár věcí a je to ohromně zvukomalebný jazyk - zvuk mi trochu připomíná hebrejštinu, která je taky úžasná
já myslím, že romové jako etnikum jsou zajímavý národ, jejich cesta dějinami například je také velmi zvláštní
a to že nepracují a tak
já na tom mám takový dvojaký pohled - ano jako ženský potkat skupinku Romů... fakt mám strach a jdu na druhý konec ulice, byť znám i Romy naprosto "přiupůsobené"
a to je právě ono..ten druhý pohled - jejich pohled
po staletí kočovali, živili se kejklařinou, věštectvím, jako prostitutky, drobní zlodějíčci, pastevci
náš americkoevropský způsob života tomuhle není nakloněn a my je nutíme přijmout naše hodnoty jako jsou práce, vydělávání peněz a vzdělání - a přitom oni mají ty své - velká rodina, hudba (ta je ro ně obrovsky důležitá) skoro každá cikánka je skvělá tančnice, mají blízko k tajemnu a mystice, tradice pro ty klasické Romy je něco obrovského - rodinný odkaz,předkové a podobně
Oni se snaží jen přežít v podmínkách, které jim nutíme my
jen tak btw
Když Masaje zavřete do místnosti - zemře, protože neví, že ho druhý den pustíte, oni žijí pro dnešek, neví že bude nějaké zítra.
Tahle větapadla ve filmu Vzpomínky na Afriku a dokonale vystihuje tu problematiku - oni nejsou nepřizpůsobiví, jsou prostě jiní už se ze své podstaty a my je nutíme změnit se
neříkám, že aby někdo kradl a žil na úkor státu je dobré, ale nemám ráda ty poznámky o lopatách a tak dále...
romština je zajímavý jazyk - Navarrová nazpívala pár věcí a je to ohromně zvukomalebný jazyk - zvuk mi trochu připomíná hebrejštinu, která je taky úžasná
já myslím, že romové jako etnikum jsou zajímavý národ, jejich cesta dějinami například je také velmi zvláštní
a to že nepracují a tak
já na tom mám takový dvojaký pohled - ano jako ženský potkat skupinku Romů... fakt mám strach a jdu na druhý konec ulice, byť znám i Romy naprosto "přiupůsobené"
a to je právě ono..ten druhý pohled - jejich pohled
po staletí kočovali, živili se kejklařinou, věštectvím, jako prostitutky, drobní zlodějíčci, pastevci
náš americkoevropský způsob života tomuhle není nakloněn a my je nutíme přijmout naše hodnoty jako jsou práce, vydělávání peněz a vzdělání - a přitom oni mají ty své - velká rodina, hudba (ta je ro ně obrovsky důležitá) skoro každá cikánka je skvělá tančnice, mají blízko k tajemnu a mystice, tradice pro ty klasické Romy je něco obrovského - rodinný odkaz,předkové a podobně
Oni se snaží jen přežít v podmínkách, které jim nutíme my
jen tak btw
Když Masaje zavřete do místnosti - zemře, protože neví, že ho druhý den pustíte, oni žijí pro dnešek, neví že bude nějaké zítra.
Tahle větapadla ve filmu Vzpomínky na Afriku a dokonale vystihuje tu problematiku - oni nejsou nepřizpůsobiví, jsou prostě jiní už se ze své podstaty a my je nutíme změnit se
neříkám, že aby někdo kradl a žil na úkor státu je dobré, ale nemám ráda ty poznámky o lopatách a tak dále...
Jedna Blondie vládne všem, jedna jim všem káže, jedna všechny přivede, do temnoty sváže.
„Nevěřím v boha, který netančí.“ — Friedrich Nietzsche
„Nevěřím v boha, který netančí.“ — Friedrich Nietzsche
Re: Vyučování romštiny na školách?
to s tou hebrejštinou je fór, prosím řekni že jo...Luelle wrote:...
čistě náhodou pár hebrejských songů znám i zpívám, stejně jako cikánských... prosím, řekni že to byl vtip... prosím...
KDVP
Kucik:153, Bahnak:175, Drake: 48, Fryn:163, Klobouk:19, Derken:8, Vejk:8, Nomis -16, Terka:1
Kucik:153, Bahnak:175, Drake: 48, Fryn:163, Klobouk:19, Derken:8, Vejk:8, Nomis -16, Terka:1
Re: Vyučování romštiny na školách?
co konkrétně?Bahnak wrote:to s tou hebrejštinou je fór, prosím řekni že jo...Luelle wrote:...
čistě náhodou pár hebrejských songů znám i zpívám, stejně jako cikánských... prosím, řekni že to byl vtip... prosím...
Jedna Blondie vládne všem, jedna jim všem káže, jedna všechny přivede, do temnoty sváže.
„Nevěřím v boha, který netančí.“ — Friedrich Nietzsche
„Nevěřím v boha, který netančí.“ — Friedrich Nietzsche
Re: Vyučování romštiny na školách?
co konkrétně ti připomíná hebrejštinu?
Oba dva jazyky mají naprosto jiný základ, jinou gramatiku, v ničem se nepřipomínají. Co ti je dává dokupy? Cikánské písně mám rád (dokonce velmi rád), mám rád cikánskou hudbu, i tu etniku a to jak zpívají a hrají, ale srovnávat to s hebrejštinou? Fakt nevím... Je pravda že z hebrejských písní znám pouze náboženské, což u našich milých romů někde těžko srovnám, ale i tak? V čem tu podobu vidíš?
Oba dva jazyky mají naprosto jiný základ, jinou gramatiku, v ničem se nepřipomínají. Co ti je dává dokupy? Cikánské písně mám rád (dokonce velmi rád), mám rád cikánskou hudbu, i tu etniku a to jak zpívají a hrají, ale srovnávat to s hebrejštinou? Fakt nevím... Je pravda že z hebrejských písní znám pouze náboženské, což u našich milých romů někde těžko srovnám, ale i tak? V čem tu podobu vidíš?
KDVP
Kucik:153, Bahnak:175, Drake: 48, Fryn:163, Klobouk:19, Derken:8, Vejk:8, Nomis -16, Terka:1
Kucik:153, Bahnak:175, Drake: 48, Fryn:163, Klobouk:19, Derken:8, Vejk:8, Nomis -16, Terka:1
Re: Vyučování romštiny na školách?
zvuk..čistě to jak ten jazyk zní v uších =)
Jedna Blondie vládne všem, jedna jim všem káže, jedna všechny přivede, do temnoty sváže.
„Nevěřím v boha, který netančí.“ — Friedrich Nietzsche
„Nevěřím v boha, který netančí.“ — Friedrich Nietzsche