Page 3 of 5
Re: Vyučování romštiny na školách?
Posted: 14:39 26. Mar 2010
by KaTo
Já vidím důchodovou politiku v téhle zemi tak, že nás v 50ti vyhodí ze zaměstnání (a do žádného nového nepřijmou) a tak do "státního důchodu" v 68zi letech, ekvivalentně do smrti

(přijde-li holka dřív) budeme na podpoře v nezaměstnanosti.
Re: Vyučování romštiny na školách?
Posted: 15:40 26. Mar 2010
by kucik
Stejně nejvíc se mi líbí, že ti může stát zkasírovat tvoje soukrommý důchodový spoření. To už je vyloženě nabádání ,,Cpěte si peníze radši do štrozoku".

Re: Vyučování romštiny na školách?
Posted: 07:50 29. Mar 2010
by nomis_b
kucik wrote:Pokud si myslíš, že tu diskriminace bilých neexistuje, tak zastávám opačný názor. Ano, ta diskriminace není tak markantní, ale je tu. Když zmlátíš cikána, tak je to rasově motivovaný útok. Když zmlátí cikán tebe, tak je to pouhá výtržnost.
jo tak jasne no.. to ej tim ze v tom "umi chodit" a ne nedokonalosti zakonu... to uz je bohuzel praxe. ale v tom prvnim prispecvku se jednalo o obecne ustanoveni, a ze to bude mozne, a rpoti tomu nic nemam.
kucik wrote:
Pro české školy existují kvóty, kolik procent minimálně musejí nabrat studentů té které národnosti a barvy kůže. Doslova tedy toto pravidlo říká, kolik nejvíce smí škola nabrat bílých. Zbytek musí doplnit z patřičných rasových skupin bez ohledu na výsledek přijímacího řízení. To dle mého názoru JE diskriminace.
to bych chtel videt kde tohle je napsane pro CR !
Tohle je ve opravdu skutecnost v USA, ale u nas o tomhle slysim poprve a to sem sam na skole a moje pritelkyne je ucitelka 1 tridy, takez sama ted ridila prijimaci zkousky
U nas to funguje tak, ez KDOKOLIV se prihalsi , tak ho musis prijmout, dokud neni trida naplnena (okolo 36 lidi). pokud nejsi vyberova skola, tak nemuzes nikoho odmitnout. Tedy pokud mas prihalsenych treba jiz 25 fialovych, ale prihlasi se ti tam 6 ruzovych, tak jim nemuzes rict, ze maji smulu, ale musis tuz trdu otevrit o 31 zacich.
u nas to smaozrejme funguje, ze jakmile se objevi 1 ruzovy, tak se fialovi zacnou odhlasovat, a dopadne to jako trida 10 fialovych a 6ti ruzovych.
Ale nikde nei napsane, ze ve tride MUSI byt nejake barvicky. jen ze nikoho nemuzes odmitnout.
Re: Vyučování romštiny na školách?
Posted: 08:23 29. Mar 2010
by nomis_b
zajimave. konecne sem nasel zakon o skolstvi:
http://aplikace.msmt.cz/Predpisy1/sb190-04.pdf
v $14 narodonostni mensiny maji pravo na vyuku ve svem jazyce
v $ 41 o prijimackach se take nic nepsie o narodnostnich mensinach, takez maji stejne prava, jako vsichni. (coz je zminovane jiz $ 20 , pokud by nekdo rikal, ez Romove nejsou lide s cekym statnim obcasntvim

)
Re: Vyučování romštiny na školách?
Posted: 10:51 29. Mar 2010
by DenGrasse
vtip je v tom, že drtivá většina Romů se hlásí k české, nikoli romské národnosti. dobrovolně. proto ten nárok na výuku romštiny ze zákona nemají.
Re: Vyučování romštiny na školách?
Posted: 11:32 29. Mar 2010
by nomis_b
DenGrasse wrote:vtip je v tom, že drtivá většina Romů se hlásí k české, nikoli romské národnosti. dobrovolně. proto ten nárok na výuku romštiny ze zákona nemají.
ano, takze pokud si prectes ten zakon, tak nemaji CELE vyucovani v romstine (to by muselo byt alespon 10 zaku romske narodnosti), ale CELE vyucovani v cestine. Romstina podle 1 prispevku ma byt jen volitelny predmet, a ne halvni, ci povinny.
Re: Vyučování romštiny na školách?
Posted: 12:12 29. Mar 2010
by DenGrasse
no já to , ehm, chápu. moje žena je učitelka na 1. stupni
co se týče té volitelné romštiny, podle mě to neprojde. romové nebudou chtít. oni totiž nechtějí aby někdo kromě nich uměl romsky, aspoň co jsem pochopil z různých studií.
Re: Vyučování romštiny na školách?
Posted: 12:22 29. Mar 2010
by Luelle
to je zas topic velké užitečnosti

Re: Vyučování romštiny na školách?
Posted: 12:36 29. Mar 2010
by Glumišek
Mě přijde, že by to spíše mohla být zajímavá mimoškolní aktivita, která vede např. k utužení národnostního uvědomění, rozvoji kultury a rozvoji vzájemného soužití, pokud by o tuto věc projevili zájem občané majoritního etnika v naší republice. Školu bych nechal dělat to co má, tj. dopřát základní či vyšší vzdělání těm co o to stojí a jako nepovinný předmět bych zavedl např. doučování Českého jazyka, kam bych se třeba já klidně přihlásil. Hodinku týdně od 19:00 - 20:00 bych určitě uvítal, ale to není asi in.

Re: Vyučování romštiny na školách?
Posted: 13:17 29. Mar 2010
by nomis_b
ja cestina nemit rad, ja radsi tam ani nechodyt, bo oni ze me tam zesilet. Ale furt mi fsici rikat, ze ja tam muzim chodict, ze pri to zpatne, se mnou.. ale mne se nechtit.
toť asic muj probelm z dobrovolnou cestionu, bych na ni hodil bobka, i kdyb to bylo sadarmo. a stejnak by podle mejc hodyly bobka fsici na romstinu, takse by se ani neotevrela, tudiz, nybrš a jelikož teda klidně může bict nabizena všem, bo se nic nezmeni.
Re: Vyučování romštiny na školách?
Posted: 20:11 29. Mar 2010
by Luelle
ale tak romská kultura není zlá
romština je zajímavý jazyk - Navarrová nazpívala pár věcí a je to ohromně zvukomalebný jazyk - zvuk mi trochu připomíná hebrejštinu, která je taky úžasná
já myslím, že romové jako etnikum jsou zajímavý národ, jejich cesta dějinami například je také velmi zvláštní
a to že nepracují a tak
já na tom mám takový dvojaký pohled - ano jako ženský potkat skupinku Romů... fakt mám strach a jdu na druhý konec ulice, byť znám i Romy naprosto "přiupůsobené"
a to je právě ono..ten druhý pohled - jejich pohled
po staletí kočovali, živili se kejklařinou, věštectvím, jako prostitutky, drobní zlodějíčci, pastevci
náš americkoevropský způsob života tomuhle není nakloněn a my je nutíme přijmout naše hodnoty jako jsou práce, vydělávání peněz a vzdělání - a přitom oni mají ty své - velká rodina, hudba (ta je ro ně obrovsky důležitá) skoro každá cikánka je skvělá tančnice, mají blízko k tajemnu a mystice, tradice pro ty klasické Romy je něco obrovského - rodinný odkaz,předkové a podobně
Oni se snaží jen přežít v podmínkách, které jim nutíme my
jen tak btw
Když Masaje zavřete do místnosti - zemře, protože neví, že ho druhý den pustíte, oni žijí pro dnešek, neví že bude nějaké zítra.
Tahle větapadla ve filmu Vzpomínky na Afriku a dokonale vystihuje tu problematiku - oni nejsou nepřizpůsobiví, jsou prostě jiní už se ze své podstaty a my je nutíme změnit se
neříkám, že aby někdo kradl a žil na úkor státu je dobré, ale nemám ráda ty poznámky o lopatách a tak dále...
Re: Vyučování romštiny na školách?
Posted: 21:01 29. Mar 2010
by Bahnak
Luelle wrote:...
to s tou hebrejštinou je fór, prosím řekni že jo...
čistě náhodou pár hebrejských songů znám i zpívám, stejně jako cikánských... prosím, řekni že to byl vtip... prosím...

Re: Vyučování romštiny na školách?
Posted: 21:03 29. Mar 2010
by Luelle
Bahnak wrote:Luelle wrote:...
to s tou hebrejštinou je fór, prosím řekni že jo...
čistě náhodou pár hebrejských songů znám i zpívám, stejně jako cikánských... prosím, řekni že to byl vtip... prosím...

co konkrétně?
Re: Vyučování romštiny na školách?
Posted: 21:12 29. Mar 2010
by Bahnak
co konkrétně ti připomíná hebrejštinu?
Oba dva jazyky mají naprosto jiný základ, jinou gramatiku, v ničem se nepřipomínají. Co ti je dává dokupy? Cikánské písně mám rád (dokonce velmi rád), mám rád cikánskou hudbu, i tu etniku a to jak zpívají a hrají, ale srovnávat to s hebrejštinou? Fakt nevím... Je pravda že z hebrejských písní znám pouze náboženské, což u našich milých romů někde těžko srovnám, ale i tak? V čem tu podobu vidíš?
Re: Vyučování romštiny na školách?
Posted: 21:16 29. Mar 2010
by Luelle
zvuk..čistě to jak ten jazyk zní v uších =)