xpm335 wrote:Já si jen odložím, když už se bavíme o stráži.
Pokud má Thalie být po vzoru středověku, možná bych si přečetl že stráže jako takové nebyli.
Zatím mi Thalie zařazením přijde mix 13.stoletím a 20.
No, tak zrovna na fantasy světě, kde se názvosloví a různé úřední či jiné pořádky řídí tím, jaký název toho či onoho postu je foneticky nejhezčí, bych se sice úplně nehádal o zasazení, ale určitě bych neříkal 13. století, kdežto s klidem 15. To, že má armáda názvy postů jako za Marie Terezie, ale jen potvrzuje, že nemá smysl se nad tímto příliš pozastavovat.
xpm335 wrote:
Křížové výpravy, všechny státy jsou svaté. Boje o moc s jiným nábožestvím a kulturou. Všechno v hajzlu, všude chodí umrlci a vše je špatně.
Mezitím zavádíme demokratické právo, máme již v naší době strelný prach, stálou armádu s hiearchii a naše uřady jsou svaté a braní uplatku je špatné
To s demokratickým právem ve feudální společnosti skutečně vidím jako problém taky, ale nevím, na co tím narážíš. Jestli spíš nejde jen o kiks několika hráčů, než že by to tak cíleně hrálo nějaké DM. A co se týče úplatků, jejich braní či nabízení je vždycky špatné. Proto se slovo úplatek obaluje do slov, který už nejsou tak kontroverzní. Jako třeba administrativní náklady.
xpm335 wrote:
Chci jen říct, že pokud máme lore založen na 90% toho co opravdu existovalo. Možná by jsme se mohli i držet toho jak to fungovalo.
Magie, klerici bohové atd. jsou těch 10% co u nás nenajdeme. Pokud si někdo myslí že Baroni, Kancléři, Králové, Plátové zbroje a nebo třeba ražené mince jsou Fantasy, tak žije v očividně Sci-fi světě
Taky nevím, kde se vzalo dělení 9:1. Sám bys měl vědět, že bez složky hráčské stráže to jde poměrně blbě, a když se založí ozbrojená frakce, kde hráči nemůžou stoupat v hodnostech (kdyby jsi se toho držel, bude v čele Vaší v největší slávě dvanáctičlenné Kumpanie kaprál a nazdar, pokud by to byla výrazně větší skupina, dalo by se přemýšlet o seržantovi, ale oba víme, že když do těch uskupení nenahážeš další hodnosti, tak o to hráči ztrácí zájem. Viz rework našeho Cechu mágů na Kingshills, kde když jsme udělali trochu zajímavější hodnostní systém, ač přehledný, nahrnuli se tam hráči.
Přijde mi, že na to, jak se profiluješ jako jistý RP matador, tak ti unikají zcela zásadní souvislosti, jako kompromisy, který je prostě někdy potřeba udělat v zájmu udržení hratelnosti.
Pak tu cituješ cosi o biřicích. Hele, a vzal jsi prostě v potaz, že to někde bylo jinak? V Anglii byla státem zřizovaná jednotka Ponocných (Nightwatchmen, neplést si kvůli jmenné shodě s ponocným, jak tomu bylo u nás, ti byli vesměs civilní, takto tomu v Anglii rozhodně nebylo) a to dokonce v roce 1252, což do tvého 13. století sedí. Nejen do 13., Assize of Arms jen vylepšil vymahatelnost proklamace z roku 1181, založil se post "konstábla", ten pod sebou měl různé "seržanty" a to všichni se zodpovídali "šerifovi", což byl jakýsi soudce a správce zároveň, už od Viléma Dobyvatele.
Long story short, nikdo neříká, že je Karatha středověkou Prahou, Českými Budějovicemi, nebo tak něco. Fantasy má být uvěřitelné, ale držet se křečovitě předlohy a vřískat, když to tak není, taky nedělá dobrotu.
xpm335 wrote:
Ke všemu existovali dokumenty, ke všemu. To je dnešní doba že ti stačí občanka ( viz placka Fénixe ) a jsi prokázaná osoba.
Baron měl hrad, opasek s mečem a pečeť. Přijel na jednání a stejně musel předložit šlechtický diplom aby prokázal kdo je. Svět je velký a ne každý zná každého.
To že Svenn prohlásí "To si umím vyrobit taky, kde je lejstro?" je adekvátní otázka a nikoliv jak to zde prezentujete "Kecy o falšování"
Hlavně když přijde člověk za "stráží".
To jednoduše není pravda. Alespoň ne v kruzích, kde se vyskytuje 99% hráčských postav. V době, na kterou se tak křečovitě odkazuješ, se drtivá většina řídila odkázáním se na třetí osobu, která ze své podstaty byla považována za důvěryhodnou, nebo se pracovalo s doporučeními. Hezky o tom píše Giacomo Casanova (17. stol.) ve své autobiografii, kde, ač mu kardinál Acquaviva vystavil pas, dost dává najevo, že jeho doporučující dopis byl mnohem důležitější. Proto byla taky krádež identy opravdu častou záležitostí, ať už to byla kauza falešných Frederiků po smrti císaře SŘŘ v r. 1250, nebo falešní francouzští vévodové, případně pak falešní Romanovci, kterých se vyrojily po převratu desítky.
Právě proto, že je svět velký, a ne každý zná každého, existovaly cechy a spolky, které mezi sebou komunikovaly. Z první ruky musím říct, že si moje postava tuhle problematiku docela slušně okusila, a co se týče nějaké věrnosti zahrání, nemám si ze strany DM naprosto nač stěžovat.
S ekonomikou máš pravdu, ta je rozházená, ano.