"Osobní tajemník Canisové" přítomnost DM ve hře nevyžaduje, pokud ho zaměstnáváš prací, která ho nutí k interakci s hráči. Není zájmem, aby každá gilda fungovala jen interně, ale aby pokud možno přece uváděli do chodu situace pro lidi i mimo gildu a tak. Takže osobní tajemník může sledovat situaci, sbírat drby, hledat vhodné rekruty, chystat bál atd. atd. To vše vyžaduje hru mimo šlechtické sídlo mezi ostatními PC a jen opravdové minimum DM práce (většina popsaného se dá opět jen komentovat na fóru).
Samozřejmě bych se těm postům principielně vyhýbal, protože přináší hodně moci a vznášejí nestabilitu mezi hráče. Na takový prasárny stačila Maya a její übersupport. A postava typu "zbrojnoš" je prostě nahovno, to se hodí leda jako NPC, nikoliv jako PC. Zbrojnošovat může dotyčný u Johannese.
Co se DM deníků týče, tak tam nevidím. Ale pak snad není problém, pokud máš řekněme tři aktivní DM (nikoliv mrtvoly jako na EQ), tak aby každé mělo určité spolky pod palcem a ty sledovalo. Nebude potřeba křížit hraní a navíc (

) si přečti ten návrh - opravdu většina dění nevyžaduje reakci DM ve hře.
Pokud jde o reakce mezi, tak je to holt problém komunikace mezi DM, do kterého hráčsky nevidím a nemyslím si, že by to bylo až zase komplikované, pokud někdo neudělá Bahňáka a nespáchá nějaké přepadnutí malé vesnice, ve které jsou tisíce obyvatel.

.