Re: Zamyšlení nad NWN a Thalií
Posted: 19:07 11. Apr 2013
NPC Gildy vs. PC Gildy
Tato problematika není lehký ořech.
Thalie není MMORPG kde by se PC přidalo k nějaké frakci a autoQ by je hnaly po příběhové linii.
NPC Gildu musí vést a spravovat DM, ať už v gildě zastávají PC jakoukoliv funkci.
Na shardu kde máš aktivních cca 30-40 hráčů kteří porůznu utvoří dokupy 4-5 rúznorodých gild bys potřeboval 4-5 AKTIVNÍCH DM, kteří mají chuť a čas se dané gildě věnovat, vytvářet pro gildu příběhy a porůznu ty příběhy protínat s příběhy jiných gild. K tomu potřebuješ hlavního DM, který to pak celé se všemi kočíruje.
Thalie ale bohužel má aktivních DM daleko méně a hlavní DM je nezvěstný.
Tzn. není v moci DM´s tento současný stav pokrýt natolik, aby hra jakékoliv NPC gildy s PC hráči byla dobře, kvalitně a zábavně vedená (tedy hlavně na úkor jiné NPC gildy) - naopak stávající DM´s mají plné ruce práce se systémem jako takovým (nahrazování věcí z pádu servru, žádosti o odseknutí z placeblu, ztacené koníky, změny vzhledu itemů, atd...) a ke Questům když se dostanou, tak je to malý svátek.
Shard jako je Thalie vždy bude stát hlavně na hráčích a DM´s.
Svého času mého působení v pomyslných oblacích jsme jako team rozhodli o zrušení působení PC v NPC organizacích.
Důvodů pro to bylo mnoho, jedním z největších důvodů ale byli hráči, kteří okamžitě po nalogování chtěli k zadku DM, neboť chtěli něco odehrát právě se svou NPC gildou. Pomyslná zodpovědnost byla důmyslně hozena na bedra hráčů samotných a PC gildy v novém systému se rozjely na plno. Ne každý změně přišel na chuť, ale popravdě v questech a dění jakékoliv organizace na DM foru konečně zavládl jakýstakýs pořádek ve kterém se již dalo orientovat a DMka mohla díky tomu odehrávat Q nezávisle na sobě pro všechny - odpadlo takové to "není dostupný náš DM, nemůžeme hrát".
Ano, samosebou vždy nějaký DM preferoval nějaký způsob hry a měl nějaké hráčské uskupení kterému věnoval více času než jinému. Holt každý DM si dříve nebo později udělát tak trochu "svůj rajón", ale díky PC gildám se alespoň dotyčný DM nemusel bát svěřit Q se svou grupou ktrémukoliv DMku, výborně se díky tomu odehrávaly Q ve více DM´s a vůbec mělo to pro team víceméně přínos.
Navíc u drtivé většiny PC gild je vcelku jasné provázání s NPC organizacemi. Buď je mohou zašťitovat, nebo alespoň úkolovat a odměňovat. Tzn. po nějaké době odehrávání a působění PCčka v PC gildě si dotyčný hráč stejně ze hry odnesl ty samé benefity, jako by defakto působil v NPC organizaci. (titul, Q, XP odměny, Item odměny, završování osobnách příběhů, zvednutí celé gildy o krok výše, zvýšení moci či pole působnosti...)
Otázkou je zda Thalie (tedy team i hráči) chce současný stav měnit. Mě osobně třeba momentální setting PC gild plně vyhovuje. Přenáší tunu drobné práce na hráče - zástupce gildy. Ten tuto práci může rozdělit mezi své kamarády a práci pak pouze organizovat. K DMku se dostávají pouze výsledky se kterými může DM pracovat na koordinačních vláknech a díky nim se pak návazně odehrávají další a další Q. Čili za mě - systém je nastaven velmi dobře.
Vnímám však v návaznosti na správný systém dva kameny úrazu:
1) Nějak poslední dobou nevidím fialového vládce. Nevím jak na tom náš hlavní DM je, nevím zda s ostatními v teamu třeba normálně komunikuje a třebas je to prostě jen nějaký můj výplod fantazie, ale prostě jsem od něj již nějakou dobu nezahlédl ani řádku v IC, a to jich tam míval požehnaně. Neví někdo něco kampak se DG poděl? Nebo se jen veřejně neprojevuje na foru?
2) V teamu je málo DM´s. Ideální stav DMek je zhruba 1 DM na 1 PC gildu + (počet aktivních hráčů/10) DMek na drobné Q a systémové řešení. Pro současný stav Thalie tedy ideálně cca 6-8 aktivních DM´s (je fuk zda modrej nebo žlutej trikot). Stávající stav je někde pod půlkou tohoto ideálu.
Pokud by byl stav ideální, DM mohou hrát pro radost, mohou se opravdu a reálně u hry bavit a vymýšlet si spousty drobných i větších Q. Shard pak neřeší zbytečné kraviny, protože "dnes přece večer bude Q"
Je to prostě jako když na vedení fabriky potřebuješ 20 adminů a mistrů a sejde se ti jich jen sotva polovina. Fabrika prostě bude fungovat a dokonce i vykazovat výkony, ale rozhodně to tam asi nebude žádná pohoda a cigárko. Vše se bude dělat na doraz, bez rezervy a v časové tísni, problémy se budou řešit jen ty akutní a nutné pro chod tělesa jako takového, detaily zmizí pod vrstvou potu a krve jako nic.
Namísto RP zábavy přijde jen svět nikoho, namísto Q a hraní pro zábavu přijde jen plkání na foru.
Osobně mi stav Thalie "dnes" přijde problémový, hráčů třebas u nás "dole" ubylo, můžeme si za to asi sami ale ať hodí kamenem ten kterého těší logovat do prázdných tunelů... Proto aktivně nehraji, prostě čekám až se opět zvedne další "podtemňácká vlna", třebas až se objeví nějakej zapálenej DM či se nechám zlákat pokušením okusit NT. Dávám tomu prostě čas a prostor, řečeno slovy mého šéfa: "Ono se to už nějak samo..."
No, příští příspěvek opět za pár dní...
Tato problematika není lehký ořech.
Thalie není MMORPG kde by se PC přidalo k nějaké frakci a autoQ by je hnaly po příběhové linii.
NPC Gildu musí vést a spravovat DM, ať už v gildě zastávají PC jakoukoliv funkci.
Na shardu kde máš aktivních cca 30-40 hráčů kteří porůznu utvoří dokupy 4-5 rúznorodých gild bys potřeboval 4-5 AKTIVNÍCH DM, kteří mají chuť a čas se dané gildě věnovat, vytvářet pro gildu příběhy a porůznu ty příběhy protínat s příběhy jiných gild. K tomu potřebuješ hlavního DM, který to pak celé se všemi kočíruje.
Thalie ale bohužel má aktivních DM daleko méně a hlavní DM je nezvěstný.
Tzn. není v moci DM´s tento současný stav pokrýt natolik, aby hra jakékoliv NPC gildy s PC hráči byla dobře, kvalitně a zábavně vedená (tedy hlavně na úkor jiné NPC gildy) - naopak stávající DM´s mají plné ruce práce se systémem jako takovým (nahrazování věcí z pádu servru, žádosti o odseknutí z placeblu, ztacené koníky, změny vzhledu itemů, atd...) a ke Questům když se dostanou, tak je to malý svátek.
Shard jako je Thalie vždy bude stát hlavně na hráčích a DM´s.
Svého času mého působení v pomyslných oblacích jsme jako team rozhodli o zrušení působení PC v NPC organizacích.
Důvodů pro to bylo mnoho, jedním z největších důvodů ale byli hráči, kteří okamžitě po nalogování chtěli k zadku DM, neboť chtěli něco odehrát právě se svou NPC gildou. Pomyslná zodpovědnost byla důmyslně hozena na bedra hráčů samotných a PC gildy v novém systému se rozjely na plno. Ne každý změně přišel na chuť, ale popravdě v questech a dění jakékoliv organizace na DM foru konečně zavládl jakýstakýs pořádek ve kterém se již dalo orientovat a DMka mohla díky tomu odehrávat Q nezávisle na sobě pro všechny - odpadlo takové to "není dostupný náš DM, nemůžeme hrát".
Ano, samosebou vždy nějaký DM preferoval nějaký způsob hry a měl nějaké hráčské uskupení kterému věnoval více času než jinému. Holt každý DM si dříve nebo později udělát tak trochu "svůj rajón", ale díky PC gildám se alespoň dotyčný DM nemusel bát svěřit Q se svou grupou ktrémukoliv DMku, výborně se díky tomu odehrávaly Q ve více DM´s a vůbec mělo to pro team víceméně přínos.
Navíc u drtivé většiny PC gild je vcelku jasné provázání s NPC organizacemi. Buď je mohou zašťitovat, nebo alespoň úkolovat a odměňovat. Tzn. po nějaké době odehrávání a působění PCčka v PC gildě si dotyčný hráč stejně ze hry odnesl ty samé benefity, jako by defakto působil v NPC organizaci. (titul, Q, XP odměny, Item odměny, završování osobnách příběhů, zvednutí celé gildy o krok výše, zvýšení moci či pole působnosti...)
Otázkou je zda Thalie (tedy team i hráči) chce současný stav měnit. Mě osobně třeba momentální setting PC gild plně vyhovuje. Přenáší tunu drobné práce na hráče - zástupce gildy. Ten tuto práci může rozdělit mezi své kamarády a práci pak pouze organizovat. K DMku se dostávají pouze výsledky se kterými může DM pracovat na koordinačních vláknech a díky nim se pak návazně odehrávají další a další Q. Čili za mě - systém je nastaven velmi dobře.
Vnímám však v návaznosti na správný systém dva kameny úrazu:
1) Nějak poslední dobou nevidím fialového vládce. Nevím jak na tom náš hlavní DM je, nevím zda s ostatními v teamu třeba normálně komunikuje a třebas je to prostě jen nějaký můj výplod fantazie, ale prostě jsem od něj již nějakou dobu nezahlédl ani řádku v IC, a to jich tam míval požehnaně. Neví někdo něco kampak se DG poděl? Nebo se jen veřejně neprojevuje na foru?
2) V teamu je málo DM´s. Ideální stav DMek je zhruba 1 DM na 1 PC gildu + (počet aktivních hráčů/10) DMek na drobné Q a systémové řešení. Pro současný stav Thalie tedy ideálně cca 6-8 aktivních DM´s (je fuk zda modrej nebo žlutej trikot). Stávající stav je někde pod půlkou tohoto ideálu.
Pokud by byl stav ideální, DM mohou hrát pro radost, mohou se opravdu a reálně u hry bavit a vymýšlet si spousty drobných i větších Q. Shard pak neřeší zbytečné kraviny, protože "dnes přece večer bude Q"
Je to prostě jako když na vedení fabriky potřebuješ 20 adminů a mistrů a sejde se ti jich jen sotva polovina. Fabrika prostě bude fungovat a dokonce i vykazovat výkony, ale rozhodně to tam asi nebude žádná pohoda a cigárko. Vše se bude dělat na doraz, bez rezervy a v časové tísni, problémy se budou řešit jen ty akutní a nutné pro chod tělesa jako takového, detaily zmizí pod vrstvou potu a krve jako nic.
Namísto RP zábavy přijde jen svět nikoho, namísto Q a hraní pro zábavu přijde jen plkání na foru.
Osobně mi stav Thalie "dnes" přijde problémový, hráčů třebas u nás "dole" ubylo, můžeme si za to asi sami ale ať hodí kamenem ten kterého těší logovat do prázdných tunelů... Proto aktivně nehraji, prostě čekám až se opět zvedne další "podtemňácká vlna", třebas až se objeví nějakej zapálenej DM či se nechám zlákat pokušením okusit NT. Dávám tomu prostě čas a prostor, řečeno slovy mého šéfa: "Ono se to už nějak samo..."
No, příští příspěvek opět za pár dní...