Page 28 of 66
Re: Volby
Posted: 19:34 17. Jan 2013
by KaTo
J.F.Payne wrote:Miell wrote:Tady se musím trochu zastat Aula.. třeba u pomáhajících profesí je to složité.. práci dělají náročnou a mnohdy za to nedostanou víc než prodavačka v supermarketu.. Myslím třeba různé terapeuty starající se o staré, či postižené lidi a pod. Navíc.. v poslední době byla tahle oblast docela omezena.
O tom se nikdo nehádá. Dvě z mých sestřenic tak pracují. Skutečně je to náročná práce, v podstatě charita... Ale chtěly to dělat a nestěžují si.
Platy těchhle lidí těžko zvedne nějaká vládní politika, zvlášť daňová. Chce to různá soukromá zařízení, kterým budou klienti lépe platit, a oni budou nabízet špičkové služby a své zaměstnance dobře platit...
*rozchechtá se* ...klienti, HAHAHA, klienti, které tvoří (dost často) mentálně, případně fyzicky, případně kombinovaně postižení, HAHAHAHA, lépe platit! Tos mě rozesmál! Kde na to jako budou brát? Tisknout si to doma?
Nebo je podle (Drakem, hezky nahozený) praviocový politiky necháme schnít doma v hovnech, protože, kua, sou zbytečný, no ni?! Ani toho člověka ústavu si nezaplatí. Vlastně jakýho člověka, ten šel raději dělat manažera do firmy přerozdělující EU fondy...tam si přeci vydělá víc!
Re: Volby
Posted: 19:35 17. Jan 2013
by Braenn
J.F.Payne wrote:Miell wrote:Tady se musím trochu zastat Aula.. třeba u pomáhajících profesí je to složité.. práci dělají náročnou a mnohdy za to nedostanou víc než prodavačka v supermarketu.. Myslím třeba různé terapeuty starající se o staré, či postižené lidi a pod. Navíc.. v poslední době byla tahle oblast docela omezena.
O tom se nikdo nehádá. Dvě z mých sestřenic tak pracují. Skutečně je to náročná práce, v podstatě charita... Ale chtěly to dělat a nestěžují si.
Platy těchhle lidí těžko zvedne nějaká vládní politika, zvlášť daňová. Chce to různá soukromá zařízení, kterým budou klienti lépe platit, a oni budou nabízet špičkové služby a své zaměstnance dobře platit...
Trochu mimo téma - ale tohle je další naivní prohlášení. Jsou lidé, kteří si mohou dovolit špičkové služby a patřičně zaplacené zaměstnance (oni, nebo jejich rodina), ale na jednoho takového připadá sto těch, kteří si to platit dovolit nemohou, a stejně to potřebují. Stáří bohužel přijde na každého. Tady bych řekla že je prostě problém, že tohle nikdo neocení, ani nezaplatí, a není jak a co s tím dělat. Hlavně že to funguje.
A díky Bohu se stále najdou lidé, co to dělají na plný úvazek. A znovu díky Bohu se najdou instituce, třeba konkrétně katolická církev, co to v mnoha případech spolufinancují.
Edit po KaTovi - sakra, teď jsi byl rychlejší. Hele, taky si dnes připadáš divně v tom, kdo s kým tu peče a s kým nesouhlasí? :O
Re: Volby
Posted: 19:38 17. Jan 2013
by klobouk
Platy státních zaměstnanců zvedne jedině fungující stát. Čím bohatší společnost, čím úspěšnější příjmy obyvatel, tím vyšší balík k rozdání státním zaměstnancům.
Re: Volby
Posted: 19:39 17. Jan 2013
by J.F.Payne
KaTo wrote:*rozchechtá se* ...klienti, HAHAHA, klienti, které tvoří (dost často) mentálně, případně fyzicky, případně kombinovaně postižení, HAHAHAHA, lépe platit! Tos mě rozesmál! Kde na to jako budou brát? Tisknout si to doma?
Nebo je podle (Drakem, hezky nahozený) praviocový politiky necháme schnít doma v hovnech, protože, kua, sou zbytečný, no ni?! Ani toho člověka ústavu si nezaplatí. Vlastně jakýho člověka, ten šel raději dělat manažera do firmy přerozdělující EU fondy...tam si přeci vydělá víc!
Tak jsou i bohatí důchodci, například, kteří si to zaplatit dovedou, nebo rodiny takhle znevýhodněných. O postižené je povinnost se starat, státní financování je jakž takž, soukromé by bylo lepší. Vím, že v Evropě taková soukromá zařízení fungují, třeba by mohla fungovat i u nás. Hlouběji ale do problematiky nevidím; znám jen to, co znám od sestřenic.
Jinak jsem rád, že třeba církve často takové služby poskytují, a mají dost dobrovolníků, kteří to například při škole nebo při zaměstnání dělávají sutečně skoro zadarmo.
EDIT: editováno.
EDIT2: Braenn, píšu to samý co ty. Tady v tomhle vláknu to nějak rychle přibejvá, za chvíli očekávám stranu 1000

)
Re: Volby
Posted: 19:42 17. Jan 2013
by KaTo
Re: Volby
Posted: 19:43 17. Jan 2013
by drake127
Já prostě nerozumím tomu, s jakou drzostí tu někteří hájí de facto krádež majetku těch, kteří se především díky svým schopnostem mají lépe než oni. A já jdu na pivo, ze kterého zaplatím cca 10 Kč na další dani.
Re: Volby
Posted: 19:44 17. Jan 2013
by Aulus
drake127 wrote:A proč se snažíš nabízet něco, o co nikdo nestojí? Pokud si otevřu obchod s růžovými plyšovými slony a nikdo je nebude kupovat, protože vypadají teple, nařídíš bohatým, aby je kupovali a já na svém debilním nápadu netratil?
Pokud si otevřeš obchod s růžovými slony, tak máš holt smůlu. Já mluvím o situaci, kdy už dva roky čekáš na práci, která odpovídá tvé aprobaci, ale žádná podobná nepřichází. A nebo o případě, kdy děláš špinavou podřadnou práci, často i noční, a ve výsledku si nepřijdeš ani na polovinu průměrného platu. To je podle mě katastrofální.
A když jsme u toho, jak se kdo umí prodat. Nejvyšší průměrný plat po odchodu z vysoké školy mají ekonomové. Je to proto, že by byli vážně nejschopnější? Někteří možná skutečně ano, ale bývá pravidlem, že dobrý flek jim nabídne někdo z rodiny, kdo už na podobném dělá a synáčkovi ke kariéře jednoduše dopomůže.
Naopak jsou děti, které mohou mít nadání, ale jejich rodiče na tom nejsou sociálně tak dobře, aby je živili na vysoké (to se ještě zhorší po zavedení školného). Logicky má pak tedy menší šanci na to, se dobře prodat.
Netvrdím, že změna daňové politiky vše vyřeší, ale minimálně tento trend nebude podporovat, což ta současná bohužel dělá.
Re: Volby
Posted: 19:49 17. Jan 2013
by J.F.Payne
Aulus wrote:Pokud si otevřeš obchod s růžovými slony, tak máš holt smůlu. Já mluvím o situaci, kdy už dva roky čekáš na práci, která odpovídá tvé aprobaci, ale žádná podobná nepřichází. A nebo o případě, kdy děláš špinavou podřadnou práci, často i noční, a ve výsledku si nepřijdeš ani na polovinu průměrného platu. To je podle mě katastrofální.
Přesně kvůli tomu existuje široká řada rlzných rekvalifikačních kurzů, které jsou většinou financovány úřady práce a pro uchazeče jsou zdarma. Navíc ti na úřadě vyberou přesně kurz, který potřebuješ, abys hned získal práci.
Aulus wrote:A když jsme u toho, jak se kdo umí prodat. Nejvyšší průměrný plat po odchodu z vysoké školy mají ekonomové. Je to proto, že by byli vážně nejschopnější? Někteří možná skutečně ano, ale bývá pravidlem, že dobrý flek jim nabídne někdo z rodiny, kdo už na podobném dělá a synáčkovi ke kariéře jednoduše dopomůže.
Tohle se nedá odstranit, celou historii je to stejně. I když vyhážeš jedny, budou tam sedět druzí, a ti budou podporovat zase svoje synáčky.
Aulus wrote:Naopak jsou děti, které mohou mít nadání, ale jejich rodiče na tom nejsou sociálně tak dobře, aby je živili na vysoké (to se ještě zhorší po zavedení školného). Logicky má pak tedy menší šanci na to, se dobře prodat.
Při vysoké si na svoje potřeby může každý vydělat sám. K tomu třeba UK dává stipendia pro sociálně slabší studenty, a samozřejmostí je prospěchové stipendium. Co se školného týká, musí být nastaveno v rozumné míře - a pokud zkvalitní vzdělání, já s ním souhlasím. Nikdo ale zatím nepřišel s žádným pořádným konceptem.
Re: Volby
Posted: 19:50 17. Jan 2013
by Aulus
klobouk wrote:Platy státních zaměstnanců zvedne jedině fungující stát. Čím bohatší společnost, čím úspěšnější příjmy obyvatel, tím vyšší balík k rozdání státním zaměstnancům.
Jenže bohatší společnost neznamená, že na průměrný plat má jen 35% obyvatelstva (a bude hůř). Navíc v situaci, kdy má většinu majetku 5% obyvatelstva, už těžko můžeš mluvit o společnosti a pokud ano, tak oligarchické.
Re: Volby
Posted: 19:50 17. Jan 2013
by klobouk
To s užitečností zní blbě. Je to o četnosti oboru na trhu. O kolik je těžší najmout dobrého ekonoma, o tolik dostane víc, než uklízečka, kterou někdo vybral z deseti uklízeček.
A když jsi vystudoval něco, o co není na trhu zájem, tak musíš jít dělat něco jiného. Proč by někdo měl vytvářet pracovní místo, když ho nepotřebuje, proto, abys měl co jíst, když někde jinde potřebují uklízeče?
Re: Volby
Posted: 19:51 17. Jan 2013
by Miell
drake127 wrote:Já prostě nerozumím tomu, s jakou drzostí tu někteří hájí de facto krádež majetku těch, kteří se především díky svým schopnostem mají lépe než oni. A já jdu na pivo, ze kterého zaplatím cca 10 Kč na další dani.
Myslím si, že ženská, která pracuje s postiženýma dětma není méně schopná než nějakej ajťák.. jen mají každý jiné priority a nadání. Ale finanční hodnocení je přesto diametrálně odlišné.
A jen pro zajímavost.. na soc,. prac./ terapeuta musíte mít minimálně VOŠ, abyste to mohli dělat

Re: Volby
Posted: 19:57 17. Jan 2013
by Aulus
klobouk wrote:To s užitečností zní blbě. Je to o četnosti oboru na trhu. O kolik je těžší najmout dobrého ekonoma, o tolik dostane víc, než uklízečka, kterou někdo vybral z deseti uklízeček.
S tím souhlasím, ale ty rozdíly jsou prostě přemrštěné. "Nahoře" se rozdělují nepřiměřeně velké balíky a "dole" zase nepřiměřeně malé. V tom je celý problém.
Chápu, že někdo může mít třeba 2x až 3x víc než jiný. Opravdu ale nechápu, na co někdo potřebuje mít plat 10x - 20x vyšší. Prostě je to neúměrně nemorální vykořisťování těch, kteří neměli v životě tolik štěstí, než jiní.
klobouk wrote:
A když jsi vystudoval něco, o co není na trhu zájem, tak musíš jít dělat něco jiného. Proč by někdo měl vytvářet pracovní místo, když ho nepotřebuje, proto, abys měl co jíst, když někde jinde potřebují uklízeče?
S tím souhlasím. Bohužel je to ovšem problém nastavení českého školství. Pokud stát bude dál financovat soukromé vysoké školy a peněžně hodnotit státní vysoké školy podle počtu studentů, lepší to nebude. Každý chce mít doma vysokoškoláka (bohužel).
Re: Volby
Posted: 20:03 17. Jan 2013
by Braenn
Miell wrote:A jen pro zajímavost.. na soc,. prac./ terapeuta musíte mít minimálně VOŠ, abyste to mohli dělat

Na terapeuta možná, na pečovatelku nemusíš mít nic, krom povahy, co to zvládne. Soukromé, státní ani církevní organizace, zabývající se konkrétně touto sférou, v 99% procentech nejsou ve stavu si vymrčovat ještě vzdělání.
Re: Volby
Posted: 20:03 17. Jan 2013
by Caehan
drake127 wrote:Já prostě nerozumím tomu, s jakou drzostí tu někteří hájí de facto krádež majetku těch, kteří se především díky svým schopnostem mají lépe než oni. A já jdu na pivo, ze kterého zaplatím cca 10 Kč na další dani.
To je kec, finanční ohodnocení schopostem vždycky neodpovídá, vlastně si troufnu říct, že málokdy.
Re: Volby
Posted: 20:04 17. Jan 2013
by J.F.Payne
Chápu tvou kritiku vysokých manažerských platů a odměn ve státních firmách. Tam je kritika na místě, ale zase se budeš potýkat s problémem, že ti budou chybět dobří manažeři, pokud je dobře nezaplatíš. Prostě půjdou do soukromého sektoru.
Ale co naprosto nechápu je tvá kritika soukromých firem. Je na vlastnících, jak si své lidi zaplatí. Ať jim platí klidně 100x víc než jiným, když budou mít pocit, že pro ně ti lidé dělají dobrou a výhodnou práci.
Nemorálního na tom není nic.