Page 4 of 5
Re: Vyučování romštiny na školách?
Posted: 21:21 29. Mar 2010
by Bahnak
http://cs.wikipedia.org/wiki/Hebrej%C5%A1tina
http://cs.wikipedia.org/wiki/Rom%C5%A1tina
Ať jsem celý život poslouchal sebelíp, nic podobného jsem nenašel, snad jediná podoba je v libozvučnosti, oba jazyky jsou (z meho pohledu) měkké a krásné, při písni se linou a plynně na sebe navazují, avšak i tady u romštiny shledávám takovou jakousi osekanost, používání naprosto jiných slabik a romština mi přijde více frázovaná a osekanější. Můj pohled a můj názor, nejsem jazykovědec, ale jednu dobu jsem se o obě hudby dost zajímal a opravdu mi nepřijde vubec vhodné hledat mezi zrovna těmito jazyky jakoukoliv podobu.
Udělej mi radost a poslechni si něco hebrejsky.... please....
EDIT: něco o romské kultuře je ve filmu Podfu(c)k... mě to přijdé na naše milé romy vcelku trefné

Re: Vyučování romštiny na školách?
Posted: 21:28 29. Mar 2010
by Luelle
Bahnak wrote:Udělej mi radost a poslechni si něco hebrejsky.... please....
spíš romsky, abych slyšela hebrejštinu můžu zavolat kamarádce do Izraele =)
Re: Vyučování romštiny na školách?
Posted: 21:32 29. Mar 2010
by Tretas
Bahnak wrote:EDIT: něco o romské kultuře je ve filmu Podfu(c)k... mě to přijdé na naše milé romy vcelku trefné

A ty české méně přizpůsobivé krásně vystihuje Bolkův film Rooming.

Re: Vyučování romštiny na školách?
Posted: 21:35 29. Mar 2010
by Bahnak
TO Luelle:

no, můžu ti dát k uchu svého romského kolegu z práce
stejnak to maji v něčem naši milí romové fajn, oni se domluví kdekoliv se svými lidmi.
Dělám v expedici a přijede třeba turecký a nebo maďarský řidič (rom) a začne na nás těmi svými naprosto nesrozumitelnými slovy hovořit a jede jak fretka a nějak si nedělá hlavu že mu nikdo nerozumí. A je zajímavé sledovat jak najednou komunikuje když mu přivedeme z kanclu jiné expedice roma a ten s ním začne po jejich... Chvilku nechápe, ale pak se mu na tváři objeví úsměv a mluví jak o život

Si představte ten luxus, přijedete někam a pokud jste běloch tak si s každým okamžitě rozumíte

((asi proto se dnes skoro všichni učíme anglicky že...))

Re: Vyučování romštiny na školách?
Posted: 21:42 29. Mar 2010
by Luelle
Bahnak wrote:TO Luelle:

no, můžu ti dát k uchu svého romského kolegu z práce
já radši zavolám do toho Izraele

Re: Vyučování romštiny na školách?
Posted: 21:45 29. Mar 2010
by de Aers
Luelle wrote:Bahnak wrote:TO Luelle:

no, můžu ti dát k uchu svého romského kolegu z práce
já radši zavolám do toho Izraele

na Izrael mi nešahej

Tam sou fajn lidi

co uměj krom té jejich hebrejštiny i anglicky dobře

Re: Vyučování romštiny na školách?
Posted: 21:48 29. Mar 2010
by Luelle
de Aers wrote:Luelle wrote:Bahnak wrote:TO Luelle:

no, můžu ti dát k uchu svého romského kolegu z práce
já radši zavolám do toho Izraele

na Izrael mi nešahej

Tam sou fajn lidi

co uměj krom té jejich hebrejštiny i anglicky dobře

mám v rodokmenu pár nosatých předků a v Izraeli provdanou kamarádku =)
Re: Vyučování romštiny na školách?
Posted: 21:56 29. Mar 2010
by Pajule
Tretas wrote:Bahnak wrote:EDIT: něco o romské kultuře je ve filmu Podfu(c)k... mě to přijdé na naše milé romy vcelku trefné

A ty české méně přizpůsobivé krásně vystihuje Bolkův film Rooming.

ehhh rooming..na ten sme koukali jednou na soustředění poslední noc...

moc sem z toho filmu neměla ,ale též mi přijde ,že je to krásně podobné

Re: Vyučování romštiny na školách?
Posted: 23:03 29. Mar 2010
by kucik
Romstina a Hebrejstina si jsou podobne v mekosti jazyka. Romstina ma prizvuk na predposledni slabice (naprosto typicky). Hebrejstina spise na prvni (ale s hebrejstinou me neberte vazne, zajimal jsem se o ni jen kdysi okrajove)
Pokud chces hebrejskou muziku, doporucuju Solymu (ikdyz je to spise mix mnoha jazyku)
Luelle wrote:Oni se snaží jen přežít v podmínkách, které jim nutíme my
Promin, ale s timhle bytostne nesouhlasim. Oni se rozhodli zit na uzemi CR, proto ocekavam, ze budou respektovat mistni pravidla a zvyklosti. Nikdo je sem nasilim neprivlekl a nikdo je tu nedrzi. Ja tu nejsem v roli kolonizatora, ktery zabral jejich zem a uprel jim svobodu, ale v roli nedobrovolneho hostitele.
Paklize ja pojedu do jakekoliv jine zeme, tak budu muset respektovat jejich pravidla. Nikoliv abych si tam zacal prosazovat sva vlastni pravidla a rozkrikoval, ze je to muj folklor.
Re: Vyučování romštiny na školách?
Posted: 01:12 30. Mar 2010
by KaTo
kucik wrote:...
Luelle wrote:Oni se snaží jen přežít v podmínkách, které jim nutíme my
Promin, ale s timhle bytostne nesouhlasim. Oni se rozhodli zit na uzemi CR, proto ocekavam, ze budou respektovat mistni pravidla a zvyklosti. Nikdo je sem nasilim neprivlekl a nikdo je tu nedrzi. Ja tu nejsem v roli kolonizatora, ktery zabral jejich zem a uprel jim svobodu, ale v roli nedobrovolneho hostitele.
Paklize ja pojedu do jakekoliv jine zeme, tak budu muset respektovat jejich pravidla. Nikoliv abych si tam zacal prosazovat sva vlastni pravidla a rozkrikoval, ze je to muj folklor.
Ámen!! Tesat do kamene! A ten pak omlátit o hlavu všem rádoby aktivistum.
P.S.
Sorry za power posting...ale nedalo mi to.
Re: Vyučování romštiny na školách?
Posted: 01:41 30. Mar 2010
by Bahnak
to Kucik: Tesat do kamene!!!!
Re: Vyučování romštiny na školách?
Posted: 09:26 30. Mar 2010
by Luelle
moment..já nejsem aktivista žádnej

ani omylem jako
mě dostávaj ty jejich 13letý matky a podobně
jen si myslím, že tohle je ten jejich pohled a není úplně zcestnej
Re: Vyučování romštiny na školách?
Posted: 09:57 30. Mar 2010
by nomis_b
zase v jejich statu nebudou mit problem, kdo jim bude vydelavat na duchod

Re: Vyučování romštiny na školách?
Posted: 10:07 30. Mar 2010
by Bahnak
stejně si myslím že třeba u nás je situace s cikány alespoň jakž takž stabilní. Stále je ze strany většiny cítit opovržení, nerovnost a předsudky, na druhou stranu se porůznu objevují i vyjímky, pracující romové kteří se snaží zapadnout a nedělat problémy. Drtivá většina jejich řad však stále jen žije z našich kapes (to třeba mě na nich vadí nejvíce).
Nuže, doporučuji album NORMALE od BUTY

poměrně dobře vystihuje

Na youtubu jsem našel z tohoto alba jen odpad, ale i tak posílám link na moji z tohoto alba nejoblíbenější, byť ne přímo od BUTY:
http://www.youtube.com/watch?v=gHv0mc5ihak
hezký den všem a bacha na ně

Re: Vyučování romštiny na školách?
Posted: 14:37 30. Mar 2010
by Sobik