Re: Změna přesvědčení
Posted: 07:32 15. Jul 2011
Já nějak nechápu, co přesně ti vadí, Hafene? Že chatoic evil drowové jsou povětšinou sobecké ku*vy, co zabijí i svého bratra, aby se posunuli ve společenském žebříčku o příčku nahoru?
G-ladiator wrote:Já nějak nechápu, co přesně ti vadí, Hafene? Že chatoic evil drowové jsou povětšinou sobecké ku*vy, co zabijí i svého bratra, aby se posunuli ve společenském žebříčku o příčku nahoru?
Samozřejmě, že není. Přesvědčení je (pro mě) berla, ne základní pilíř, na kterém je charakter postavy stavěn (jak jsem psal dřív z charakteru vychází přesvědčení, ne naopak).Hafen wrote:G-ladiator wrote:Já nějak nechápu, co přesně ti vadí, Hafene? Že chatoic evil drowové jsou povětšinou sobecké ku*vy, co zabijí i svého bratra, aby se posunuli ve společenském žebříčku o příčku nahoru?
co si to precist od zacatku? Pisu ze neni mozne hrat presvedceni do detailu. Ne ze mi vadi.
Necetl jsem ty knihy o kterych mluvis, takze nevim zda jsou psane spis ve stylu Rambo (proste stale nekdo chcipa i kdyz je to nerealne a kdyby to takhle bylo bezne, tak Vietnamci jsou uz davno vyvrazdeni) a nebo jako pokus o realisticky popis fungovani drowske spolecnosti, ve ktere by drowove behem par let nevyvrazdili svou vlastni rasu. Kazdopadne myslim, ze drowove jako vsichni elfove dospivaji pomaleji. Rekneme 50 let. Nekdo je musi kojit, starat se o ne, pak piplat z malych cernych usatych tvorecku, pak ucit cist a psat... Spousta jich pomre na nemoci (elfove nemaji moc vysokou odolnost), na nehody (chaoticke usporadani spolecnosti)...Hafen wrote:No kdyz se jde Ad hoc vyprava tak vetsinou o tom nikdo nevi. A kdyz se bitva vyviji jakkoliv, vzdyky je zde prilezitost zabit oponenta. Ti co preziji vycvik jsou zpravidla ti co zabili ostatni nic jineho v tom neni.
Prikladem muze byt dcera Grompha, plavi se s milenkou na lodce a najednou buch pokus o vrazdu, protoze byla prilezitost.
Lawful evil byl napriklad Pharaun. Skryte planoval intriky, a pritom bral v potaz zakony a jak by se mesto stavelo k tomu kdyby se vratil bez knezky. Ale knezka co doprovazel byla chaotic evil a jediny duvod proc ho nezabila bylo ze byl prilis mocny v kazdem okamziku mel nejake prekvapeni v rukavu a ona byla bez kouzel (obdobi llothina ticha) - oba se o to ale navzajem pokusili. V okamziku kdy ziskala zpatky svoji moc od Lloth, ho proste zahodila bokem se slovy ze poslouzil ucelu a uz neni potreba a nechala ho sezrat pavoukama.
To ze jeden drow bude paranoik neznamena ze takovej bude kazdej ze![]()
Mimo jine, nevim jak tady ale vetsinou vsude funguje zasada ze co se stalo v tunelech v tunelech zustane. Priznat ze velitel jizdy se nechal zabit ponizujicim zpusobem od prosteho vojaka je neco nepripustneho. Samozrejme mira vrazd stoupa s postavenenim. Vojak vojaka nebude mit moc duvodu zabijet. Ale zase vojak vyssiho rodu se s tim nebude srat, prijde a klidne sunda drowa bez klanu a urizne mu hlavu, proc, treba protoze muze a bavi ho zabijet:biggrin:
Edit: tim vice to plati pro knezku. Nevim jak xi an, ale knezka lloth co se nechala urazet, ztratila vaznost a chram ji bud prelozil nekam mimo nebo se ji zbavil. Knezka co by neprezila utok nejakeho plebsu by byla povazovana za slabou a ze ji to patri, i kdyz pokud by vinik byl znam byl by potrestan uz jen co ze si to dovolil. Ale je tu jedno velke ALE. Musi byt chycen. A to vetsinou nestaci aby byl svedek, kdyz je svedek nizsi urovne je automaticky neduveryhodny, a vetsinou to stejne zavisi na postaveni toho kdo to udelal.
Imho většina drowů nikdy nepostoupí v "hiearchii" tím způsobem, že by zabila jiného drowa. A pokud ano, tak je to u většiny drowů tak jednou za pár desítek let - při skutečně vhodné přiležitosti (což rozhodně není každá výprava, kdy je velitel zraněn a jsou tam sami). Kdyby to bylo nějak výrazně častěji, ta rasa by prostě neexistovala - vyvraždila by se na navzájem.Hafen wrote:Kdyz vezmes v potaz ze neci postup v hierarchii znamena neci smrt, tezko se dostanes k tomu ze vetsina drowu nikoho nezabije. Ano vojak nebude vrazdit sve kolegy (kdyz k tomu nebude mit duvod napr dluh, osobni nenavist a jine, pak je proste pri prvni prilezitosti kuchne nebo jinak uskodi). Ale napr velitel patroly si nenecha nikoho kdo vypada jako konkurence a evidentne se sanzi o jeho misto (navic kdyz to znamena jeho smrt).
Do tohoto až tak nevidím. Obecně vzato ale živit jakéhokoli drowa aspoň dvacet let (nutná doba nejrannějšího dětství), šatit ho, dát mu výchovu (čas všech učitelů) a podobně je SAKRA velká investice pro celý rod nebo rodinu. Takže rod, pokud má přežit, tak si bude své investice dobře hlídat. Protože každý jeden drow stál od okamžiku narození (už to že matka byla těhotná a nemohla vykonávat své povinnosti) hromadu času, energie a peněz. Takže jakýkoli drow bude podle mne pro svou rodinnu nebo pro svůj rod velice cenný (vzhledem k nutným investicím a potenciálnímu přínosu během dalších řekněme 100 let jeho života), pokud bude plnit svou úlohu. Každopádně když si představíš, že jsi hlava nějaké rodiny, která má řekněme 30 drowských členů a 50 otroků, narodí se drowské dítě a ty minimálně těch 30 let sleduješ a sponzoruješ jeho stravu, oblečení, výchovu, výuku - vše z peněz rodiny, tak by sis pak zřejmě dobře ohlídal, aby ti nějaký jiný člen rodiny nezačal tyhle tvé investice vyvražďovat z malicherných příčin.Hafen wrote:V Llothine spolecnosti se vse meri na to jak je kdo cenny. Kazda knezka je extremne cenna, zvlast kdyz je to dcera matrony. Matrona vetsinou vi ze jeji dcera ji zabije, jen diky tomu ze je mocnejsi a sebejistejsi vi ze to nebude "zitra". Ale zaroven ji potrebuje, vic knezek lloth = vice vlivu vice moci ve spolecnosti. Navic jeji dcera je zarukou ze rod se nerozpadne po jeji smrti (vetsinou nasilne). Jenze na thalii je to postaveny na hlavu, jen jedna knezka na rod, tzn knezka bude likvidovat kazdou konkurenci v "oboru", naprosto tu odpada zajem ucit ci trenovat konkurenci, naopak pri kazde prilezitosti se ji bude snazit zbavit.
Ano, a nebo - což je pravděpodobnější - si ošklivě natluče a udělá si ostudu. Prostě to je to o čem píšu - moc to hrotíš směrem ke smrti. Většina tohodle "pošťuchování" bude končit jinak.Hafen wrote:Otrok ano plivne do jidla. Ale zalezi co to bude za otroka! Nejaky kobold je sice hloupy na intriky, ale pozor, kdyz se strhne nejaky boj, proste muze nastavit nekomu nenapadne nohu, dotycny spadne ze schodu a nekdo kvuli tomu umre.
Jo, tohle už zní celkem pěkně - myslím tím odpovídající akci drowa, který ma ze základu +2 do inteligence. Ten jeho pán to nejspíš přežije a bude řešit co se sakra stalo, takže narafičit tu zbraň tak, aby to vypadalo, že ji zašantročil spíš jiný drow (který je víc v oblibě) je příhodné. Tím se ten drow dostane tomu nenáviděnému pánovi blíž, možná se stane dokonce jeho oblíbencem a časem jediným, na koho se ten pán bude jakž takž spoléhat. A až si to ten pán pokazí i u svých nadřízených a onen zákeřný drow bude mít téměř jisté, že ho bez problémů nahradí, tak pak se tomu pánovi nejspíš něco ošklivého a tentokrát nejspíš definitivního stane. A drowovo intriky, které budoval třeba 10-20 let herního času se krásně naplní. Když vše půjde dobře. Samozřejmě, že v drowské společnosti budou existovat takoví, kteří budou tušit, někteří i vědět, ale to ještě zvedne prestiž onoho vraždícího drowa. Protože čím lépe dokázat svou cenu než takovou rozsáhlou, promyšlenou intrikou. A co víc potěší, než když se tomu, koho nejvíc nenávidí vetře do přízně, odřízne ho od všech přátel, zbaví ho postupně vlivu a moci, zajistí nelibost nadřízených a pak ho probodne ve chvíli, kdy mu onen velitel svěří, že je jediný, na koho se může spolehnout?Hafen wrote:V pripade ze je to drow, jeho zasah vuci nenavidenemu panovi/souperi bude mnohonasobne rafinovanejsi. Napr dojde k boji a dotycny sahne pro zbran a zjisti ze tam neni.
To je na vás. Buď se OOC domluvíte, že budete hrát na permku pro řešení toho konfliktu. Pokud nebudete na permku hrát, tak každopádně když tě někdo uráží a ty ho zabiješ, tak to že si nic nepamatuje neznamená, že se k tobě musí chovat jako předtím. Klidně mohou vaše přátelské vztahy ochladnout a nebo naopak může místo arogance začít vůči tobě projevovat respekt. Ty jsi ten IC konflikt vyhrál a je na vás, jak to zahrajete - ideálně by si asi měl najít nějaký IC důvod, aby s urážkama přestal a znovu ten IC konflikt nevyvolal. IMHO. Jinak je to ale čistě vaše věc.Hafen wrote: Edit: on je tady totiz podstatnej problem to ze normalne by se ho pokusila zabit jen jednou a ten kdo by prezil by prezil. Jenze ho tu kuchne a on se respne a jelikoz si nic nepamatuje tak bude dal urazet a mit narazky, a kdyby si to zas pamatoval tak to nabonzuje majiteli
Ano a tím se dostáváme zpět k tomu, že ona osa dobr<-> zlo je vlastně relativní, nebo spíš subjektivní pojem. V podstatě každý jedinec, který je součástí společnosti a je jí spíše prospěšný, je z pohledu společnosti dobrý. Tedy i drow v podtemnu.Alvarion wrote:Nebudu tak obšírný.
Damian to napsal super. Pokud investuje živočich energii do sve reprodukce ani ve fantasy světe se nebude chovat jako posedlej magor až na vyjímky.
Jen taková poznámka - drowí společnost ať zde nebo na FR není a nemůže být ve svě podstatě chaoticky zlá. Chaoticky zlý může být jen jednotlivec. Slovo společnost říká, že prvky v jejím celku souhlasily (dobrovolně i nedobrovolně) s vytvořením "ekosystému".
Pokud má "ekosystém = společnost" fungovat musí najít vazby, pravidla a jendotlivé prvky musí ze systému profitovat (synergie) - jasně že některé víc jiné míň a jiné vůbec, tak je to i u nás.
... čímž vlastně vytvářejí pravidla soužitíAlvarion wrote: Společnost chaoticky zlá existuje v případě démonů, kterí se požírají, aby ziskali moc svého soka - na konci je jen jeden, který umře hlady....