Page 32 of 66

Re: Volby

Posted: 14:15 18. Jan 2013
by Aulus
kucik wrote: Já si myslim, že hodnotu má všechno, co někdo chce - tím jak moc to chce udává hodnotu. Pokud existuje lidský život, který nikdo nechce, pak nemá hodnotu.
A to je právě to ultra-pravicové smýšlení mladých lidí u nás. Aneb protože všichni v dnešní společnosti chtějí peníze, jsou peníze tím důležitým a zbytek je důležitý méně. Peníze jsou totiž tou jedinou hodnotou, kterou se vyčísluje (a to je podle mě chyba). Ty v takových myšlenkách vážně nevidíš žádné nebezpečí?

Re: Volby

Posted: 14:18 18. Jan 2013
by Shaman88
Aulus wrote:
kucik wrote: Já si myslim, že hodnotu má všechno, co někdo chce - tím jak moc to chce udává hodnotu. Pokud existuje lidský život, který nikdo nechce, pak nemá hodnotu.
A to je právě to ultra-pravicové smýšlení mladých lidí u nás. Aneb protože všichni v dnešní společnosti chtějí peníze, jsou peníze tím důležitým a zbytek je důležitý méně. Peníze jsou totiž tou jedinou hodnotou, kterou se vyčísluje (a to je podle mě chyba). Ty v takových myšlenkách vážně nevidíš žádné nebezpečí?
Dobře v čem jiném bys chtěl vyčíslovat hodnotu...
Děj příklad.

Re: Volby

Posted: 14:24 18. Jan 2013
by kucik
Nedělám si legraci. Zajímá mě tvůj názor a jeho zdůvodnění. Osobně třeba taky nemám rád lov zvířat pro zábavu, ale to je komplikované téma.
Zpět k věci. Je nemorální zabít člověka na jídlo? Se zvířaty to tak děláme.
Vždy mě fascinovalo, kde se bere ta hranice, co je morální jíst a co ne.

Re: Volby

Posted: 14:25 18. Jan 2013
by Aulus
Shaman88 wrote: Dobře v čem jiném bys chtěl vyčíslovat hodnotu...
Děj příklad.
Nejde o to, že by se měla vyčíslovat v jedné věci. Hodnota je totiž různá - ekonomická, mravní, myšlenková, atd. Nelze hodnotit jen metrem ekonomiky, protože to vytváří asociální společnost, ve které se nejuznávanějšími a nejmocnějšími stanou ti nejbohatší a to je destruktivní pro všechny, kteří mají zrovna ekonomickou hodnotu nízkou.

Peníze nejsou všechno. Všichni to víte, všem vám to rodiče vštěpovali (já teda doufám) do hlav, když jste byli malí. Proč na to všichni tak snadno zapomínají?
„Nechtěj být člověkem, který je úspěšný, ale člověkem, který za něco stojí.“
Albert Einstein

Re: Volby

Posted: 14:28 18. Jan 2013
by kucik
Ale my tu nemluvíme o penězích. Mluvíme tu o hodnotě. Svou hodnotu má pohodlný život, pocit z dobře odvedené práce i dobrá nálada, přestože to nejsou peníze.

Re: Volby

Posted: 14:34 18. Jan 2013
by Aulus
kucik wrote:Ale my tu nemluvíme o penězích. Mluvíme tu o hodnotě. Svou hodnotu má pohodlný život, pocit z dobře odvedené práce i dobrá nálada, přestože to nejsou peníze.
Ano, to máš pravdu. A jde právě o to, že takovou hodnotu penězi nevyčíslíš. Proto je nemorální zabít člověka pro peníze, maso, či cokoli jiného - možná tím jednu z hodnot "zaplatíš", ale ty ostatní zcela jistě ne.

A ke zvířatům: Osobně vidím rozdíl v zabití zvířete, ke kterému má někdo citový vztah, to zvíře něco symbolizuje, někdo k němu něco cítí (má tedy mnoho hodnot, které penězi neoceníš) a zvíře, které je vychováváno pouze pro maso. Neříkám, že zabití toho druhého je morální, ale rozhodně jeho usmrcením nezpřetrháš tolik hodnot.

Re: Volby

Posted: 14:34 18. Jan 2013
by drake127
Peníze nejsou všechno. Všichni to víte, všem vám to rodiče vštěpovali (já teda doufám) do hlav, když jste byli malí. Proč na to všichni tak snadno zapomínají?
Proč bychom na to zapomínali? Taky raději dělám špatně placenou práci, která mě baví a do managementu se neženu, protože by mě to nebavilo, i když jsem tu nabídku dostal. Pro mě je to racionální rozhodnutí závislé právě na tom, že peníze nejsou všechno, ale neremcám pak, že nemám manažerský plat a ani jim ho nechci sebrat.

Re: Volby

Posted: 14:44 18. Jan 2013
by Aulus
drake127 wrote:Proč bychom na to zapomínali? Taky raději dělám špatně placenou práci, která mě baví a do managementu se neženu, protože by mě to nebavilo, i když jsem tu nabídku dostal. Pro mě je to racionální rozhodnutí závislé právě na tom, že peníze nejsou všechno, ale neremcám pak, že nemám manažerský plat a ani jim ho nechci sebrat.
To je ale překrucování. :wink:
Já jim ten plat nechci sebrat. Jen poukazuji na to, že ve společnosti, kde se penězi vyjadřuje téměř vše, i to, co by se jimi vyčíslovat nemělo, je nemorální, aby se jimi hodnotil jen ekonomický přínos něčí práce. Pokud jsou peníze nutné i k zaplacení něčeho, co morálně nezapadá do čistě ekonomické ohodnotilelnosti (například zdraví), pak by i za ekonomicky neohodnotitelné věci měla být dostatečná peněžní odměna.

A bohužel to u nás spěje k tomu, že peníze budou nutné úplně ke všemu, ale budou se přidělovat jen těm, kteří budou mít ekonomickou hodnotu. Ostatní hodnoty - morálka, myšlenka, atd. - pro společnost přestanou existovat a z lidskosti zbude jen inteligence.

Re: Volby

Posted: 14:56 18. Jan 2013
by kucik
Aulus wrote: To je ale překrucování. :wink:
Já jim ten plat nechci sebrat. Jen poukazuji na to, že ve společnosti, kde se penězi vyjadřuje téměř vše, i to, co by se jimi vyčíslovat nemělo, je nemorální, aby se jimi hodnotil jen ekonomický přínos něčí práce. Pokud jsou peníze nutné i k zaplacení něčeho, co morálně nezapadá do čistě ekonomické ohodnotilelnosti (například zdraví), pak by i za ekonomicky neohodnotitelné věci měla být dostatečná peněžní odměna.
Víš, že mi ale tenhle názor přijde mnohem víc doprava, než většina toho, co tu zaznělo?
Ty říkáš, že by ,,za ekonomicky neohodnotitelné věci měla být dostatečná peněžní odměna". Tím ale změníš tu věc z ekonomicky neohodnotitelné na jasně ohodnocené.

Řekl bych, že tím trochu popíráš, co jsi tu doteď psal.

Re: Volby

Posted: 14:59 18. Jan 2013
by KaTo
Neřekl bych. Hájí to pořád levičácky (levičácký je PŘEROZDĚLOVÁNÍ). Tj. chce přerozdělit něčí peníze, někomu kdo na ně podle PRAVICAKA nemá nárok.
On chce, aby se "morální" věci (starání o "potřebné") platilo z peněz "bohatých" tak, aby dotyční (např. sociální pracovníci) nežrali bláto a listí.
Pravičácký je - srát na ty potřebný, když si neurvali dost peněz (třeba utrženejma rukama, že :) ?).

Re: Volby

Posted: 15:03 18. Jan 2013
by J.F.Payne
Já bych řekl, že i pravicová politika se dá dělat s nějakým sociálním cítěním, takže nemůžu souhlasit s tím, jak jsi to zaškatulkoval, KaTo.

Re: Volby

Posted: 15:05 18. Jan 2013
by KaTo
J.F.Payne wrote:Já bych řekl, že i pravicová politika se dá dělat s nějakým sociálním cítěním, takže nemůžu souhlasit s tím, jak jsi to zaškatulkoval, KaTo.
Já to ale nerozporuju. Btw - ukaž mi nějakou zemi, kde tahle "pravicová" politika s "sociálním" cítěním funguje? *marně se rozhlíží*

Re: Volby

Posted: 15:07 18. Jan 2013
by Aulus
kucik wrote: Víš, že mi ale tenhle názor přijde mnohem víc doprava, než většina toho, co tu zaznělo?
Ty říkáš, že by ,,za ekonomicky neohodnotitelné věci měla být dostatečná peněžní odměna". Tím ale změníš tu věc z ekonomicky neohodnotitelné na jasně ohodnocené.

Řekl bych, že tím trochu popíráš, co jsi tu doteď psal.
Jenže jsi tam zapomněl jednu podstatnou věc. Já neříkám, že by měla být peněžní odměna. Říkám, že v takovém případě, že se věci, které by se penězi hodnotit neměli, penězi hodnotí ve smyslu nákupu a prodeje, měly by se hodnotit penězi i ve věci vytváření.

Můžeš namítnout, že se to děje. Já ale říkám, že jsou dnešním systémem značně podhodnoceny a ekonomický přínos je naopak značně přehodnocen.

A právě proto, aby nemuselo docházet k podobnému převáděni penězi "nezhodnotitelných" statků na peníze, jsem pro to, aby se takových záležitostí pletla ekonomika co nejméně a byly přístupné všem. A jejich peněžní ohodnocení by nemělo přísně podléhat jen čisté nabídce, poptávce a ostatním aspektům liberální ekonomiky, ale mělo by být nějak kontrolováno a regulováno i jinak.

Re: Volby

Posted: 15:09 18. Jan 2013
by Aulus
J.F.Payne wrote:Já bych řekl, že i pravicová politika se dá dělat s nějakým sociálním cítěním, takže nemůžu souhlasit s tím, jak jsi to zaškatulkoval, KaTo.
Ano, dá. Ale nesmí to být extrémní pravicová politika. A tu právě předpokládá ekonomický liberalismus. Bez sociálních jistot to nejde.

Re: Volby

Posted: 15:11 18. Jan 2013
by Shaman88
Lidský život by neměl být vyjádřený penězi, proto když někdo umře tak by neměl dostat peníze, výška té sumy, těch 240 tisíc může někoho urazit..., takže bych peníze nedával
Takže bych jen posílal obálku - ve které by bylo poděkování a vyjádření nesmírné hodnoty daného člověka....