Re: Volby
Posted: 15:38 18. Jan 2013
Daně na to dost vysoké rozhodně neplatíme. Podívej se na severské země a jejich daně. A rozkrádání ti taky neukrajuje zase tolik, aby to zvedlo platy všem doktorům o tisíce.
to je podle firmyShaman88 wrote:Nesouhlasím, podle mě by měli být manažeři placeni ze všeho nejvíc, což vlastně jsou.Aulus wrote:Tak například vezmi specializovaného vědce. Kolik lidí může dělat jeho práci? Troufnu si říct, že podle schopností mnohem míň, než jich může dělat manažera ČEZu. Přesto je rozdíl v ohodnocení obrovský ve prospěch manažera.kokosak wrote:Holt trh práce je taky trh a nehodnotí, jakou cenu má kdo jako člověk, ale jakej je poměr poptávka versus nabídka po jeho schopnostech. Takže práci, kterou může dělat hodně lidí a je po ní malej zájem je placená příšerně, kdežto práce, kterou nechce nikdo dělat a ten někdo musí bejt ubermistr je hodnocená nejlíp. To samý jako u zboží. Proto sou lidi co umí dobře placený a vzácný kovy sou drahý. Bez vymyšlení funkčního systému na bázi jiný, než peněžní to tak prostě bude.
Protože nesou nejvyšší odpovědnost.
Taky se domnívám, že nejblíže k funkčnímu modelu komunismu mají Kibucy. Komunismus je krásná idea, ale zatím relativně úspěšně byla aplikovaná jen na dvou typech společenství a to dostatečně malé skupiny lidí a mravenci.kokosak wrote:...
A vidíš? To je právě věc pohledu. Vědec je zaměstnanec, jehož úkolem je vývoj. Má cool práci, spoustu hraček a zpravidla ho netlačí termíny, ekonomická situace ústavu atp. Tohle všechno musí řešit ten manažer nad ním. On musí zajistit prachy, aby bylo za co vyvíjet. On se zodpovídá těm nahoře i dole.Aulus wrote: Tak například vezmi specializovaného vědce. Kolik lidí může dělat jeho práci? Troufnu si říct, že podle schopností mnohem míň, než jich může dělat manažera ČEZu. Přesto je rozdíl v ohodnocení obrovský ve prospěch manažera.
Souhlasím. Extrémní pravicová politika je totiž například ta založená na ekonomickém liberalismu.J.F.Payne wrote: Extrémní pravicová politika je co?
Mimochodem, fašismus a nacismus jsou považovány za pravicové jen proto, že komunisté vyhráli válku. Jinak je to taky dělnický socialismus jak vyšitý.
Ano, je spravedlivý ekonomicky v rámci nabídky a poptávky. Tedy ano - je spravedlivý v rámci ekonomické hodnoty člověka. K ostatním hodnotám ale přistupuje šovinisticky a potírá jejich význam. Takže v podstatě fašizuje...J.F.Payne wrote: Ekonomický liberalismus rozhodně není nějaká modla, ale taky bych se zdráhal říct, že "nefunguje". Jen vytváří tvrdé konkurenční prostředí, na což má ne každý "koule"/"hlavu"/"žaludek". Je to ale asi nejspravedlivější ekonomický systém, který zatím známe.
To o čem mluvíš nejsou sociální jistoty v pravém slova smyslu. Je to opět nutnost se přizpůsobit nutnosti ekonomické úspěšnosti. Rodinu pečovatelů tak nemá kdo zajistit.J.F.Payne wrote: Sociální jistoty jistě ano! Ale nemá je vytvářet hlavně stát. Primární při vytváření sociálních jistot by měla být rodina a dobrá možnost vzdělání (a rozhodně tím nemyslím zrovna nutně vysokoškolské) a následného uplatnění.
To je složitá otázka a potřeboval bych na ni hodně času, abych ji mohl popsat. Myslím, že bych to pravděpodobně z nedostatku vzdělání v oporu takového plánování nezvládl. Rozhodně není ale cestou všechny státem podporované jistoty postupně zrušit.J.F.Payne wrote:Jak ty si, Aule, představuješ optimální nastavení sociálních jistot?
Ano, souhlasím s tím, že pravicová politika může fungovat dobře. Musí v ní býr pořád ale alespoň část levicového myšlení, které ji posune blíž středu (i když zůstane pořád spíš pravicová).J.F.Payne wrote: KaTo: Tak například v Německu to funguje celkem fajn... ale vzhledem k tomu, že skoro všude po Evropě má navrch levice, těžko ti odpovědět akutálně) Pořád ale budu tvrdit, že se pravicová politika se sociálním cítěním nevylučuje - jednoduše proto, že pro to není důvod, a i ten největší sobec si uvědomuje, že pokud budou dobře prospívat lidi ve státě, bude zdravý i ten stát, bude prosperovat, a případnej sobec bude tím víc bohatnout...
Ironie? Málo peněz chce mít každý?kokosak wrote:...a taky proto chce tím vědcem, co si v klidu bádá, bejt každej
Myslíš vědce nebo manažera? Nechápu, kam mířím? K místu vysokého manažera se stejně člověk většinou dostane přes známosti, takže posuzovat podle toho přínos toho člověka a to, co proto musel udělat je značně pochybné.kokosak wrote:a proto tolik lidí ze spousty oborů jde po vejšce rovnou na úřad práce. Protože je jich MOC. Málokdo, kdo vidí jen to, jak je kdo hodnocenej, si dovede i jen představit, co to znamená dělat CIO, co je to za tlak, zodpovědnost a jak málo lidí to může úspěšně dělat.
Manažer je taky většinou vědec a jeho plat taky není nijak závratný.kucik wrote: A vidíš? To je právě věc pohledu. Vědec je zaměstnanec, jehož úkolem je vývoj. Má cool práci, spoustu hraček a zpravidla ho netlačí termíny, ekonomická situace ústavu atp. Tohle všechno musí řešit ten manažer nad ním. On musí zajistit prachy, aby bylo za co vyvíjet. On se zodpovídá těm nahoře i dole.
Věř tomu, že se opravdu VELKÉ množství velmi kvalifikovaných lidí snaží nalézt ideální cestu posledních... hmmm... nevim, 70 let? Plus mínus? Problém je v tom, že málokdo z nich se dohodne a když už se dohodnou a nějakej ten nápad se provozuje, tak se pak v reálu většinou ukáže, že má mouchy, který v modelu nebyly zohledněný. Třeba jako že když lidi nejsou motivovaný existenčním zájmem, tak prostě pracovat nebudou, když je nic nebude nutit.Aulus wrote: To je složitá otázka a potřeboval bych na ni hodně času, abych ji mohl popsat. Myslím, že bych to pravděpodobně z nedostatku vzdělání v oporu takového plánování nezvládl. Rozhodně není ale cestou všechny státem podporované jistoty postupně zrušit.
To může být velmi ošidná generalizace. Kdo jsou "oni"? Kolik je bohatství a mocichtivých a kolik je slušnejch a poctivejch lidí, co to někam dotáhli díky vlastní dřině a ochotě podstoupit riziko?Aulus wrote:Jeden bývalý poslanec to vystihl hezky: "Parazit svou oběť nikdy nezabije, oni jo." Uvědom si Jone, že většině moci a bohatství chtivých lidí je skutečně úplně jedno, jak se bude mít zbytek lidstva. Záleží jim jen na nich a jejich blízkých (někdy ani to ne).
No 50% jako to tam mají nebo kolik přesně odvádějí sice u nás neplatíme,ale taky jejich životní úroveň,platy,sociální systém atd. předhání ten náš s takovým náskokem,že se o tom nemá cenu bavit.klobouk wrote:Daně na to dost vysoké rozhodně neplatíme. Podívej se na severské země a jejich daně. A rozkrádání ti taky neukrajuje zase tolik, aby to zvedlo platy všem doktorům o tisíce.
Většina lidí chce dělat to, co je baví, i když to není bůhvíjak placený. A věř mi, spousta lidí bude pracovat radši za nižší plat, jen když budou mít špičkový vybavení.Aulus wrote: Ironie? Málo peněz chce mít každý?
Tohle hodnotim jako čistej troling. Na místo s pravomocema NIKDO nedá neschopnýho synovce. Tomu vymyslí nějakou pozici, kde nemůže nic skazit. Ale firmu musí řídit schopnej člověk, jinak firma krachne. Fakt nevim, kde ty hlody o schopnostech lidí na řídících pozicích bereš. Zkoušel si to někdy? Znáš někoho, kdo tak dělá? Nebo je tvoje jediná zkušenost propagační obrázek s kapitalistou kouřícím doutník s nohama na zádech nebohýho dělníka?Aulus wrote:Myslíš vědce nebo manažera? Nechápu, kam mířím? K místu vysokého manažera se stejně člověk většinou dostane přes známosti, takže posuzovat podle toho přínos toho člověka a to, co proto musel udělat je značně pochybné.
Náhodou, řešení je ložený, vzhledem k neschopnosti lidí vládnout si sami (a jaksi neochotě mimozemských ras to vzít za nás) - tak řízení lidí převezmou umělé inteligence, kterým bude nějaký to tunelování a hrabání si "pod sebe" ukradený. A jen se modlím za lidstvo, aby je neprogramovali indové...kokosak wrote:Věř tomu, že se opravdu VELKÉ množství velmi kvalifikovaných lidí snaží nalézt ideální cestu posledních... hmmm... nevim, 70 let? Plus mínus? Problém je v tom, že málokdo z nich se dohodne a když už se dohodnou a nějakej ten nápad se provozuje, tak se pak v reálu většinou ukáže, že má mouchy, který v modelu nebyly zohledněný. Třeba jako že když lidi nejsou motivovaný existenčním zájmem, tak prostě pracovat nebudou, když je nic nebude nutit.
Takže nikdo neočekává, že navrhneš funkční řešení![]()
To bylo mířené na členy poslanecké sněmovny a tehdejší vládu (rok 1997). Ve spojení s tím, že řekl, že jich v celé poslanecké sněmovně "nebere deset" (tuším, že tak to číslo bylo).kokosak wrote:To může být velmi ošidná generalizace. Kdo jsou "oni"? Kolik je bohatství a mocichtivých a kolik je slušnejch a poctivejch lidí, co to někam dotáhli díky vlastní dřině a ochotě podstoupit riziko?Aulus wrote:Jeden bývalý poslanec to vystihl hezky: "Parazit svou oběť nikdy nezabije, oni jo." Uvědom si Jone, že většině moci a bohatství chtivých lidí je skutečně úplně jedno, jak se bude mít zbytek lidstva. Záleží jim jen na nich a jejich blízkých (někdy ani to ne).
drake127 wrote:Možná ti křivdím, ale termíny jako "čekat na práci" a "žádná nepřichází" jsi fakt schopen vyslovit, resp. napsat do jediné věty? Přihlašte se ti, kteří se čekáním na práci práce dočkali.
Já neříkám, že to tak je všude a žádný propagandistické plakáty toho typu mě nezasahují. Já nepopírám, že vést slušně podnik je obtížné. Problém spíš je to, kolik podniků se u nás opravdu vede slušně a kolik se jich tuneluje, kolik jich krachuje, atd. U nás bohužel často dochází k tomu, že vznikají banky, firmy, atd. jenom proto, aby na tom pár lidí vyrýžovalo peníze. A zpravidla to nejsou žádné malé firmy.kokosak wrote: Tohle hodnotim jako čistej troling. Na místo s pravomocema NIKDO nedá neschopnýho synovce. Tomu vymyslí nějakou pozici, kde nemůže nic skazit. Ale firmu musí řídit schopnej člověk, jinak firma krachne. Fakt nevim, kde ty hlody o schopnostech lidí na řídících pozicích bereš. Zkoušel si to někdy? Znáš někoho, kdo tak dělá? Nebo je tvoje jediná zkušenost propagační obrázek s kapitalistou kouřícím doutník s nohama na zádech nebohýho dělníka?
S tím souhlasím, pořád ale nechápu, proč by měl průměrný vědecký pracovník žít v podprůměrných životních podmínkách, když splňuje tvou podmínku v tom, že dělá práci, kterou nezvládne vykonávat mnoho lidí a navíc kvůli ní ještě strávil podstatnou část života vysokoškolským studiem.kokosak wrote: Většina lidí chce dělat to, co je baví, i když to není bůhvíjak placený. A věř mi, spousta lidí bude pracovat radši za nižší plat, jen když budou mít špičkový vybavení.
Takže teda radši nepomůžeš vůbec?Aulus wrote:Rozdíly mezi jednotlivými uskupeními jsou katastrofální, ale bohužel tím, že pošlu do afriky část svého platu, nikoho nespasím. Ano, možná pomohu jednomu dítěti, ale k tomu, aby skutečně došlo k velké pozitivní změně je potřeba změna systému. A tu v Africe nezajistím.