Re: Volby
Posted: 00:33 19. Jan 2013
Problém je, že tohle podle mého svede dobře tak možná 1% obyvatel téhle republiky. Sám se mezi ně nepočítám a jestli tady někdo jiný ano, pak má skutečně můj obdiv.Žorž wrote: Jestli se obáváš o to, co ti kdo sype do hlavy, tak JEDINÝM možným opatřením je prostě a jednoduše zapnout zdravý rozum a sledovat logiku oněch vyjádření, jestli pracují se zdroji, jestli nepřekrucují (takže se i třeba podívat občas na nějakou tiskovku, ač nudanudózníčina to jest). Podle toho si sama časem najdeš spolehlivé zdroje, ke kterým se budeš od té doby nadlouho obracet - stačí přestat všechny šmahem odsuzovat na základě MEDIÁLNÍHO MÝTU, že vše vlastní dva lidi. Místo toho se dát do té špinavé práce, totiž čtení, a názor si prostě udělat sama - nejen na to, CO ti kteří lidé píší, ale hlavně JAK píší.
Zdrojů a pohledů na věc je obrovská spousta a o valné většině kauz se bez médií nic nedozvíš. Záleží tedy nejen na tom, jak média zprávu podají, co zcenzurují, co pošlou dál, ale taky na to, co se jim samotným podaří zjistit a co už ne. Je podle mě nepopiratelné, že velká většina médií u nás je ovlivněna tlakem nějaké vlivné osoby nebo politické strany, která si logicky rozhodne nejen o tom, co se bude psát, ale taky jak se to bude psát a kolik se toho bude psát. A pak se do celé té spletité sítě možností promítne ještě vlastní názor novináře.
Ve výsledku tedy téměř ze všech aspoň minimálně seriózních zdrojů zjistíš:
a) co se řeší
b) jména těch, kterých se to primárně týká
c) kdy se to stalo
d) jak to dopadlo
Co už se ale často velmi odlišuje:
e) jak k tomu došlo
f) kdo všechno v tom může mít prsty
g) "důkazy" a jejich platnost
h) jestli to dopadlo dobře (pro většinu čtenářů nejdůležitější část)
Není podle mě nijak těžké si udělat konečný obrázek a podle toho situaci posuzovat. Těžké už ale je, aby ten obrázek byl aspoň blízký realitě. I po přečtení stejného článku mohou dojít dva lidé k odlišným závěrům (a nemusí to být kvůli jejich inteligenci, ale spíš kvůli předsudkům) a co teprve tehdy, když každý bude číst články jiné?
O většině společnosti se dá ale říct, že nečte buď noviny žádné a neposlouchá žádné zprávy a nebo čte jen 1-2 noviny a koukne se na 1 zprávy v televizi. A co hůř - většinou jsou to u různých lidí ty stejné zprávy a stejné noviny. Jaký tedy bude důsledek? To už si asi odpovíte sami.
Podle mého mají ti, kteří mají pod palcem média, skutečně velkou manipulační moc a mohou všeobecné mínění otáčet téměř tak jednoduše, jako se otáčí prapor s větrem. Udržují tak společnost zamraženou více méně pořád ve stejném trendu - volit osvědčené, tedy ty, kteří mají na ona média největší vliv.
Mediální masáž neskutečně ovlivňuje nejen směr, ale taky způsob myšlení člověka a často mu ukazuje dokola pořád stejné věci, které se pro něj pak stávají dogmatem.
Když potom někdo před takového člověka předloží něco, co se příčí tomu, co vídá ve svém "oblíbeném médiu", začne to jeho myšlení kategoricky odmítat a považovat za méně věrohodné, neuvěřitelné a často i lživé. V podstatě se to velmi podobá situaci, kdy si člověk za nějakým názorem stojí až do té míry, že už ho ani pod salvou protiargumentů nehodlá změnit. I v případě jasné a nesporné informace dochází k prozření jen velmi zřídkakdy.
To jen tak na zamyšlení.
*čeká, kdo se první ozve, aby ho za tohle zlynčoval*