Miky wrote:Když už je tu taková smysluplná debata....Neměl by být každý, kdo používá nebo dělá výrobek z materiálu nedostupném na povrchu vyslýchán pro podezření kolaborace s podtemnem? Alespoň by se pořádně prověřily RP schopnosti u těch, co si za pár týdnu vypracujou nejlepší craftery a zabijáky a pořád jim je to málo

Uprimne. Na povrchu mi spis chybi jakakoli motivace branit Karathu pro postavy, ktere na to jedine realne maji. Neni tam pro boj s podtemnem v podstate zadna podpora, spis naopak. Armada npc obranu Karathskeho kralovstvi naprosto nezvlada, presto si stale jakoby narokuje monopol na boj. Zaroven aspon teda na mne pusobi spis dost negativne na to, aby z rad hracu nabrala vetsi mnozstvi postav, ktere by ji mohli posilit.
Skoro bych si pral, aby bylo systemove mozne napadat a dobyvat vesnice a mesta a ty lokace pak byly nahrazovany spalenistem a bylo treba vynakladat prostredky na jejich obnovu. Treba by to pak npc hrana DM prestala brat tak, ze nejsilnejsi postavy povrchu jsou v podstate podezrely odpad, ktery je treba proverit a pokud mozno nejak zbuzerovat. Treba by to konecne nekdo zahral tak, ze predstavuji vlastne jedinou realnou bojovou silu, ktera jim muze zachranit zadky. Protoze tak to proste silove je.
V soucasne dobe postradam pro frakcni boje na povrchu motivaci s jakoukoli postavou, ktera neni primo v armade /a vzhledem k pravidlu o clenstvi jen v jedne organizaci s libovolnou svou postavou.../. Primo v podtemnu se utocit moc nevyplati diky nastaveni postihu, ktere jsou ve dne i v noci a tak se tam vlastne nevyplati jit bojovat nikdy. Povrch je tak v urcite vnucene roli obrance, zatimco podtemno je spis utocnik. Neumim si treba moc predstavit, ze bych sel utocit jako mag do podtemna s postihem na sesilani a bojoval tam v boji proti magovi stejneho levelu.
Navic a hlavne, neni vlastne proc RP utocit. Podtemnak muze ziskat otroka, muze utocit pro prachy. Snazi se zavdecit svym knezkam, bohum lidskyma obetma, uzit si muceni...
Povrchnan si do Karathy otroka neprivede, pokud by i drowa zajal, musi ho predat do vezeni /pripadna permka pro drowa, coz neni hracsky nic moc a vybavu drowa treba i za miliony schrabne cerna dira npc armady a uredniku/. Pokud neni vylozene vyjimka, muceni drowa si taky moc neuzije. Oloupit ho sice muze, ale rp vzato by ho jeste klidne mohli uveznit za to, ze ma veci z podtemna a tedy je podezrely z kolaborace. V podstate to muze byt u soudu v Karathe pritezujici i pokud jen podtemno prozkoumava a bojuje tam. Za obranu vesnic a mesta nikdo z npc nezaplati, odmeny na hlavu jsou vzhledem k nakladum na boj na epickych urovnich vtipne. Asi jako kdyby u nas byla odmena za informace vedouci k dopadeni nebezpecneho teroristy deset tisic korun.
Krome toho v posledni dobe vnimam spis dalsi a dalsi omezeni ve stylu kouzel, nad kteryma pocestny obcan Karathsky obecny ohrne rypak. Imho jen tezko by si takovou moralku dovolil nekdo uplatnovat v case tvrdych boju ve valecnem stavu, kdy za noci se primo v Karathskem kralovstvi potuluji a zabiji ti sami nepratele, kteri kdysi vypalili hlavni mesto.
rPro vetsinu mych postav na povrchu /krome primo nadsenych uctivacu Dei-Ananga, co jeste nemaji moc zkusenosti a neprosly deziluzi/ v podstate neexistuje rp duvod, proc bojovat. Jasne, da se branit, mstit se za konketni utoky, ale jinak ten pohled co je uplatnovan v Karathe skutecnym odvetam, organizaci a boji spis podrazi nohy. Prestiz mezi npc z toho neni v podstate zadna, spolecensky postup take ne. Nevim snad o nikom, kdo by byl za zasluhy v boji proti podtemnu pasovan aspon na rytire a pokud byl, je velka skoda ze dotycna postava nebyla v IC novinkach a podobne dostatecne proslavena, aby byl dan priklad ostatnim.
Takze boj proti podtemnu je momentalne jen neobycejne draha a nebezpecna zalezitost, kterou nikdo neoceni, ale zato je riziko, ze dotycny zapaleny a uspesny bojovnik sam skonci ve vezeni tech, za ktere bojuje.
Proste Karathske kralovstvi jak je hrano DM je cim dal nesympatictejsi temer pro vsechny me postavy, jakozto mesto hnupu, kteri nejsou schopni videt realitu a nebezpeci jez jim hrozi a dal a dal byrokratickou blbosti decimuji jakykoli mozny pokus o svou zachranu.
Pokud Thalie ma byt rp frakcni shard, tak IMHO pro frakci povrch je v boji s frakci podtemno velmi malo podpory a motivace. Pokud bude v podtemnu pribyvat postav, tak jedine co bude branit aby se to naplno projevilo je systemove omezeni na utoky ve mestech a vesnicich a zdravy rozum hracu podtemna.
PS: jako hrace povrchu by mne vylozene potesil predem ohlaseny, realisticky pojaty utok na Karathu vedeny celou tou bandou z podtemna co ted hraje za asistence DM. Az by pochcipalo tech par set npc vojaku a par desitek npc paladinu co to tam budou branit a par naivnich dobrodruhu, az by chcipli npc magove, tak aspon castecne vypalit mesto... Idealne smerem k radnici a kdyby se podarilo upalit par uredniku, jeste zatleskam...

A pak by to snad zaclo byt brane konecne vazneji. Dokud je to nechavane na urovni lupicu ohrozujicich stejne jen ty vandraky v noci, a boj o Hag Grar, ktery byl rozhodnuty dopredu, tak to proste nema dostatecnou dulezitost.
