Kai Rivienta wrote:Teda a ty úvahy, co je nejlepší na dělání dungů, lootování a expení. Fakt nevím jestli to mám popletený já, když se sem logguju jako do RP světa, nebo někteří ostatní přispivatelé. U všech bohů, není přece o to, jestli támhle je war, nebo praskavka a jak je nebezpečný chcípnout v dungu, protože to zdržuje od dalšího expení. Ale jestli je tamhleto kámoš, nebo nastrčený agent, co mě má zavést do pasti. A úvahy aby zloděj nezdržovat hledáním, dveří pastí a já nevím čeho, když se to dá fofrem vykydlit a jít na další.... Teda máte kliku, že nejsem DM, s tímhle přístupem byste se nedostali přes desátej level, ani kdybyste se postavili na hlavu K
1. Promýšlení strategie a bojových schopností, boj s npc, boj s hráčskými postavami, craft - jsou podle mne naprosto rovnocené povídání si v hospodě a řešení kdo je kámoš a kdo je nastrčený agent. Mám rád všechny ty činnosti, i když craft a kecání v hospodě mne začnou nudit asi nejdříve. A všechny ty činnosti mohou nebo nemusí být rp. Můžeš hru hrát jako obrázkový chat, je to tvá volba, ale nenuť to ostatním.
2. Co je RP, hraní role? Podle mne je to hlavně konzistentní, věrohodné ztvárnění určitého charakteru, určité postavy. Pokud někdo hraje roli hospodského povaleče, pijáka a tlachala, tak ok. Bude sedět v hospodě a tlachat.
Pokud ale někdo hraje roli bojovníka, žoldáka nebo zabijáka nemrtvých, tak bude trénovat, vymýšlet nejúčinější strategie boje, nejsilnější kombinace schopností a nejsilnější kombinace schopností spolubojovníků. Protože cílem není hezky si popovídat v nějaké kobce, cílem je přežít a porazit toho licha.
A to je celkem reálné. Když budu lézt po skalách, budu k sobě hledat lidi, se kterými se budu vhodně doplňovat v lezení po skalách + si s nimi budu rozumět. Když se budu muset porvat někde v hospodě, budu u sebe chtít mít lidi, kteří to umí, nebudeme si překážet a je na ně spoleh. A porozumění budu chtít jen na té úrovni, abychom táhli při té rvačce za jeden provaz. Kdybych byl ve válce, kde by mi šlo o život, tak vedle sebe budu mít mnohem raději někoho, koho sice osobně nesnáším, ale zachrání mi krk, než někoho, kdo je hrozně fajn, ale oba kvůli němu chcípnem. Co ti na tomhle přijde nerp?
Takže hledat do party lidi, kteří jsou tam užiteční a partě pomohou, místo aby ji oslabili je podle mně naprosto RP. Naopak bych řekl, že pokud nehraješ takového toho pacifistického snílka a básníka, tak při hře drsného žoldáka je vybírání si lidí do party na základě toho, kdo je kámoš nerp. Protože postava by tak blbá nebyla. Jí jde o život a úspěch v její tvrdé a zatraceně nebezpečné práci.
Mimochodem když je nějaké npc slavný drakobijec, tak to znamená, že to npc je powerbuilder, pokud by bylo hrané hráčem. Toho draka nezabilo tím, že by kecalo v hospodě. Zabilo ho tím, že má vysoký level, skvělé staty, mělo výbornou družinu, perfektní vybavení a jelo na efektivitu. Podobně je na tom většina npc soupeřů, které hráčské postavy potkávají. Jen málo soupeřících npc bude chtít boj rozhodnout hádankami nebo hrou v šachy. Většina z nich jsou naopak drsné powerbuildy. Npc civilisti to samozřejmě mohou mít jinak. Co se tím snažím říct je to, že jen málokterý hráč chce hrát neozbrojeného, pacifistického civilistu. Pokud ho někdo hraje, tak ten level ani nepotřebuje. Ale pokud chce být postava skutečně úspěšným válečníkem, tak se bude snažit, aby její schopnosti, výbava, znalosti a taktika byly co nejlepší.
To je prostě silově pojatá hra. Hodně lidem se nelíbí, jenže ona není nerp. V životě to tak spousta lidí dělá taky (řeší vhodnou školu, jaké jazyky se učit, kde sehnat peníze na investice a na další investice, jak budovat kariéru a mít vhodné známosti a spolupracovníky, jakým směrem si rozšířit vzdělání, jak dosáhnout vyššího platu) a opět se to hodně lidem nelíbí. Prostě ani v životě, ani ve hře není všechno jen o lásce a míru a květinkách. A obvykle nevyhrává ten, kdo si nejlépe pamatuje básničku...
3. Kdybys byl DM, tak s tímhle přístupem budeš vytvářet pokroucený, zrmzačený svět - plyšákov. Kde hráčské postavy jsou neschopné a kde když přijde útok na vesnici, tak jediná správná volba je zavolat npc stráž. Kde úspěch nezávisí na schopnostech, ale na kamarádství s DM. A DM bude bojovat samo se sebou a hrát ty hrdinské postavy, které by si normálně rádi zahráli hráči. A nejvyšši level bude největší hospodský povaleč.
Takže ano, podle mne to máš popletené, když si vykládáš rp podle toho, co se ti hodí a co ty bys osobně rád/a.