kucik wrote:Neznám do detailů původ magie, přesto vím, jak pro ní sáhnout a co s ní zatím kdo dokázal.
Ale to je věc Zaklínačství.
Čaroděj, jak je OOC definovaný z titulu NWN Má Magii Rozumět. Přesně Rozumět.
Tak jako pavad přesně rozumí matematickým formulím X-násobného kontinua (bo z čeho ten doktorát vlastně dělal

) nebo jako kucik rozumí zdrojovému kódu programovacího jazyku Paskal

(nebo v čemto programuje). A pokud něčemu nerozumí, tak to nespočítá (pavad) nebo nenaprogramuje (kucik).
Mág je antitalent od přírody, který má každý kouzlo nabiflovaný. Stojí za ním svazky grimoárů dalších čarodějů, kam jiní mágové metodou pokus-omyl nebo jakkoli jinak ukládali poznání chování magie. Narozdíl od zaklínačů/šamanů/atd., kteří "ví" protože prostě ví.
Zaklínači, démoni, šamani, druidi, Jonové atd. to klidně můžou mít jak chtějí. Těm stačí vědět, že když takhle zkříží prsty a takhle mávnou rukou, případně řeknou "abrakadabra", tak sešlou ohnivou kouli. Fungovalo to tak jejich mamince, pramamanince, prapramamince a oni to dělají taky tak.
Ale mág má (z titulu jeho povolání) rozumět. Nebo předefinujeme mága na zaklínače přes int a máme od celý týhle debaty pokoj.
Když jsme u té alegorie. Někdo tu zmínil GRAVITACI a současní lidé. Gravitaci taky nikdo z nás nevidí, málokdo rozumí jak vlastně funguje, ale všichni s ní (
většinou 
) a jejími projevy vědomě/podvědomě počítáme. Jen málokteří z nás dokáží spočítat tíhové zrychlení v tom kterém bodě a jeho dopad na pád jablka ze stromu, ale jsou i tací jedinci.
Sumasumárum - tvrdím, že WB mají mít magii definovanou stejně, jako máme v našem reálném světě definovanou gravitaci nebo elektromagnetické vlnění (aka např. světlo). To jak se k tomu bude stavět ten, který mág, je už věc hráčské fantazie, ale definice Magie by měla být nastíněna.
P.S.
K té masturbaci, zase patláš dohromady projev magie. To co chtěl Nalk (a vlastně i já) vědět je, CO ta masturbace, mávání packama a mumlání kdovíčeho vlastně "aktivuje".
Aktivuje jiné sféry? Aktivuje šesté pole (tzv. magické

)? Aktivuje moč Prvotního boha? Je magie ozvěna božích Slov, kterými tvořil svět a mágové je dokáží za pomoci slov a gest "zopakovat" a tak boží stvoření manipulují jak chtějí?
Prostě by mělo být definováno, co DOVOLUJE fungování magie a co dovolí, aby se "běžné" přírodní zákony ohnuly podle přání mága. Zda k tomu mág (kromě slov a gest) používá masturbaci nebo anální kolíky nechám na hře Jona a Nalka.