Aulus wrote:Braenn wrote:
A tady se právě neshodneme. Nebo nevím, co je delší horizont. Spíše bych řekla, že ať si lidé zvolili/změnili cokoli, většinou nakonec zjistili, že dopadli stejně, ne-li hůř, zkrátka že stejný typ lidí, jako jim vládl předtím, jim vládne i teď, a zas je zneužívá, jen v kulisách nového řádu. A ten dotyčný snílek pak obvykle skončil se stejnou nenávistí lidu, kterou sám podporoval vůči tomu "předtím". Ne nadarmo říká každá generace, že (někdy předtím, v blíže nespecifikovaném jiném režimu/roku/vůdce/panovníka) bylo lépe, a to snad od doby, kdy máme první písemné záznamy.
Takže chceš říct, že se nyní máme hůře než ve středověku nebo před sto lety? To je přece blbost.
Demokratický způsob vlády, jaký máme v rozvinutém světě dnes, je tím zatím nejlepším, co tu bylo.
Takže ano, z dlouhodobého hlediska se poměry mnohonásobně zlepšily. To snad nepopřeš.
A ano. Dotyčný snílek byl často nepochopen společností, označen za naručitele, vyhnán a tak podobně. Nicméně mu například sto let potom dali za pravdu a něco se změnilo. A nebylo to tak vždy, někdy skutečně došlo k pozitivní změně velmi rychle.
Kucik:
Jenže to, co popisuješ, je problém jakékoli demokracie. A nezmění se ničím - nezhorší ani nezlepší. Média a peníze jsou bohužel neodlučitelné.
A argumenty typu "lidé netuší, co je pro ně dobré" používaly nedemokratické režimy odjakživa. Chceme způsob vlády "o nás, bez nás" zavést i v demokracii? Jaký bude mít tedy demokracie ve výsledku smysl?
Zastupitelská demokracie, jakou máme teď, znamená, že u moci jsou pořád stejní lidé, kteří se jen střídají v křeslech. Mají nepřetržité napojení na všechny sféry společnosti, ovládají téměř vše - od masových médií až po obecní politiku (i o tom mám bohužel několik dokladů). A netvrdím, že skutečnou moc mají ti, kteří jdou vidět. Často jsou to jen figurky mafiánů, kteří tímto způsobem tahají za nitky celé společnosti.
A jejich největší moc spočívá právě v tom, že mediální masáž je natolik silná, aby člověka, který tohle prohlásí, označili za lháře a šiřitele pověr. Bohužel je ale takové uspořádání logické a zkazek o něm i přes fungující cenzuru je dost a dost.
Víte například, jak u nás funguje systém exekuce? Víte, že když je vašemu příbuznému zabaven majetek z důvodů exekuce a on se přestěhuje k vám, má exekutor právo sebrat i váš majetek, pokud skutečně neprokážete jeho vlastnictví? Víte, že u nás některé společnosti půjčují i s úrokem vyšším než 100% (a přesto to není označováno za lichvu)? Proč se o tom v médiích téměř nemluví a přitom existují stovky svědectví lidí, kteří byli u některé z půjček podvedeni? Myslím, že je to docela zřejmé - pravděpodobně z toho něco mají i ti, co média ovládají. Stejná odpověď by zněla i na to, proč se s tím nic pořádného nedělá (ok, snížil se nějaký poplatek, ale to je jen kosmetická změna, která má ukolébat).
Nemůžu jinak, než říct, že jste zaslepení. Jinak si totiž nedokážu vysvětlit, proč tyhle věci nevidíte nebo nechcete vidět. Jak si po těch letech špinavé politiky, která se u nás vede, můžete myslet, že je vše ok a mělo by to tak zůstat.
Proč jsem o změně politických poměrů na Islandu našel v češtině při zadání slov "Island + politika" na googlu jen 2 články, když o Libyi jich je mraky? Vážně vám to nepřipadá zvláštní? Vážně v tom nevidíte účelovost?
http://jirisirotek.blog.idnes.cz/c/2390 ... irace.html
http://orgo-net.blogspot.cz/2011/06/hol ... oluci.html
EDIT: Ke Karlovi:
Co říkáte na tuhle podporu pana Menzela? Já na to hleděl s neuvěřením. Místo Arijské rasy bude upřednostněna modrá krev?
Mimochodem i v té písničce "
Hlas pro Schwarzenberga" mě teda vážně dostalo, že bychom se nemuseli stydět dát svou zemi Schwarzenbergům v léno.
Já se musím za takovéhle lokajství stydět.
Tím bych asi skončil, už se mi o tom s vámi nechce dál diskutovat (nic proti vám osobně, ale co se týče politiky, tak to asi vážně nemá smysl), protože to začíná být zjevně ztráta času. Kdykoli s něčím přijdu, je to označeno za nemožné, naivní, atd. Vždycky je jednodušší najít odpověď proč něco nezkusit, než proč něco zkusit.
Ale jsem přesvědčený o tom, že pokud se v budoucnu nic razantního nezmění, dáte mi nakonec zapravdu. A nebo možná taky ne a vinu za situaci hodíte na nějakou obecnou neurčitou neměnitelnou věc a pojede se dál ve stejném trendu.
Je mi z vašich postojů smutno. Nepřeji vám to, ale jednou z nich bude možná smutno i vám.
EDIT: Díky, Kokosáku, aspoň za část toho, co jsi napsal. Sice si nemyslím, že ta řešení jsou overkill, ale jsem rád, že se aspoň zamýšlíš nad změnou.
Každopádně toho mám teď hodně, takže se k dalšímu pravděpodobně nebudu stíhat vyjádřit. Opakuju, že to není nic osobního.
