Aulus wrote:Je důležité si stanovit základní otázky, na které je třeba odpovědět.
Mě z výše psaného napadají tyto:
1) Jak zajistit, aby nebyl čistě creeperský přístup výhodnější pro postavu než RP snaha?
2) Jak zajistit, aby svět nebyl jen městem duchů a nereagujících NPC?
3) Jak usnadnit utváření skupin, které spolu mohou jít do dungeonu (a něco jim to přinese)?
4) Jak zmírnit rozdíl síly postav mezi nolifery a "rekreačními hráči"?
Pokud pomineme Auloidní naivitu a fakt, že bod 1 a bod 3 si IMHO protiřečí, pak bych odpověděl následujícně.
1) Již mnohokrátě zmíněné - uvážit nastavení světa, co se týče společenského postupu. Momentálně je takový společenský postup podle všeho příliš náročný, anebo vyžaduje celkou skupinu pro dosažení ambic jedné postavy. Myslím si, že to bylo z velké části řešeno
zde. RP má výhodu jedině v nějaké snaze zapůsobit na svět, společenském postupu atd.
Další myšlenkou je začít vyplácet finanční odměny členům různých organizací atd., nabízet questíky takové, které nejsou ani o creepu, ale víc o přemýšlení a odRPení nějaké činnosti. Nepředpokládám, že by RPeři kdy překonali creepery, ale jsou to možnosti jak zmenšit ten rozdíl. Mimochodem - nezdá se to, ale dobře situovaný crafter si taky může vydělat docela dost peněz, ačkoliv asi creepera nepředžene.
2) V zásadě dát hráčům takové podmínky a místa, aby mělo smysl se tam shromažďovat. Jaké přesně podmínky nevím. Dílny jsou takovým stabilním místem, ale jinak se to hodně mění. Svého času to byla zahrádka v Ivory, poté Racek v Karathě, chvíli když Molly hrál a oživoval svět, tak to byl Škopek v přístavu.
Celkově to vždy záviselo na nějakém hráčském tahounovi, který způsobil, že se hráči se svými postavičkami na daném místě byli ochotni zastavit a dát řeč, něco vymyslet, někam pak třeba jít a tak. Jenže takové postavy se dají vypočítat na prstech jedné ruky - Aria, Farah, Nessa, Vilma. Je to podobné jak s hráčskými spolky, jen poněkud širší, protože spolek bývá řekněme úzce zaměřen, kdežto aby se většina postav scházela na určitých místech a ve hře to žilo, tak se musí postavy snést více, než jen v gildě.
Jak tohle podpořit? Netuším. Možná těmhle lidem, co oživují svět nějak projevit uznání. Možná více reagovat na jejich činnost, snahy a záměry. Ale možná to ani nejde.
3) IMHO blbost.
Úprava v toleranci rozdílů lvlů pro lepší XP už tu nějaká byla. Postavy z toho vždy mohou mít loot. Pokud by na TH bylo víc dungů s myšlenkou, historií, nějakými odkazy atd., tak by procházení dungů mělo i větší smysl než jen honění XP a lootu.
Takže pokud podporovat creepery, tak ještě více přezkoumat ty problémy s rozdíly lvlů, summony apod. Pokud i víc pro RP, tak místo opakujících se nudných jeskyní začít promýšlet zajímavé dungy s návazností na historii a reálie (a to ty platné reálie, né to, co vlastně není platné, ale visí to třeba na webu *rejp rejp*)
4) Nelze.
Jedině k tomu můžeme zaujmout postoj, že nolifeři jsou creepeři, rekreační hráči mají solidnější RP. Pak platí to, co výše, kdy dobrý RPer by mohl i tou "rekreační" snahou docílit nějakého postu a skrz něj užívat jistých výhod (viz Jon a jeho míra hraní

). Jinak myslím, že se tu nic moc nedá dělat, pokud chceme být féroví vůči snaze hráčů. Každý do hry investuje tolik času, kolik může a chce a dle toho se odráží úspěchy.
A třeba KaTo je jen rozmslané prasátko z MMOček a je jen líný to expit, ač by toho mohl dosáhnout i s jeho hraním snadno a rychle.