Alien: Isolation. Sice jsem toto dílko rozehrál už před nějakou dobou a aktuálně na něj nemám moc času, ale nezmínit tento povedený kousek z vetřelčího univerza, který konečně dělá čest své filmové předloze, to bych si docela vyčítal

.
Přitom stačilo tak málo. Vrátit se ke "kořenům" prvního filmu, ze kterého celá hra vychází.
Děj hry nás uvede do role Amandy Ripley, dcery (byla o ní zmínka i v rozšířené verzi "Vetřelců") hlavní hrdinky původních filmů, která pátrá po osudu své matky. Kam (do jaké situace) ji její patrání zavede, se dá docela snadno odtušit

. Jedná se v podstatě o "klasický" survival horor, s důrazem spíš na nenápadnost a využítí toho správného okamžiku, než na akci, oblečený velmi líbivě do kulis prvního filmu (občas je k pousmání některé vyobrazení techniky, jako třeba terminálů apod..., ale tak nějak to celé k tomu sedí).
Po celou (nebo aspoň podstatnou část) hru je hlavní hrdinka ve velmi "přátelské" společnosti jednoho vetřelce. Tedy, doufám, že pouze jednoho, protože i na jednom jedinci, se krásně ukazuje, jaká je to beznaděj, když se toto potuluje po stanici a nějak chybí prostředky, jak se s tím vypořádat (myslím, že o pulzní pušce si obyvatelé Sevastopolu mohou opravdu jenom zdát).
Atmosféra strachu je celá umocněna tím, jak je hra v mnoha směrech "náhodná" a setkání s vetřelcem jsou opravdu málokdy naskriptované. Většinou si musíte pomoct sami a využít veškeré možnosti, které se nabízejí a snášet "milý doprovod" po většinu celé kapitoly (plus si přát trochu toho štěští). Občas to sice trochu štve, jak vás vaše nemesis překvapí i na místech, o kterých jste si předtím mysleli, jak jsou bezpečné (obvykle ve stylu - "konečně mě hra nechává trochu vydechnout ... to snad není možný"), ale zase to přidává na zájmu si některé části projít opětovně a zkusit i jiné postupy.
Autoři byli naštěstí natolik milosrdní a tak se vetřelec nechová vždy nejpozorněji (místy si vás nevšimne i když je kolem vás asi na metr a vy se krčíte jako uzlíček nervů pod postelí - i když mnohokrát se pro vás ve vašem úkrytu bez rozpaků natáhne). Je to celkem pochopitelné, jinak by hra byla naprosto nehratelná, protože jakmile vás vetřelec jednou zmerčí, máte velmi malou šanci, že mu uniknete.
Je docela zábavné, že tuto hru vytvořila skupina, která se proslavila hlavně v žánru strategií (Total War) a nezbývá jen doufat, že se vrhnou s podobným přístupem i na druhý film.
Jediné výtka (a z čeho mám malinko obavy) u Alien: Isolation, by se mohla týkat celkové délky hry, ale tu jsem si ještě nepotvrdil.