Aulus wrote:
Jenže tak to chodí - první přijde koncept a pak se přemýšlí nad tím, jak se dá uplatnit ve společnosti.
Co jsem se snažil říct, že obecně plkavý koncept nemá žádnou cenu
Aulus wrote: A k tomu zdanění - shodneme se na tom, že není dobře, když 1% lidí vlastní 95% majetku?
Neshodnem. Proč to není dobře? Respektive, proč by to nebylo dobře i kdyby ta čísla odpovídala realitě?
Aulus wrote: Pokud to dobře není, je otázka, jak proti tomu bojovat. Jak donutíš ty lidi, kterým často záleží hlavně na moci a právě na množství majetku, aby pochopili, že jeho zadržováním poškozují celou společnost?
Pro tebe možná novinka: VŠEM lidem záleží na moci, VŠEM lidem záleži na majetku a na tom, aby ten svůj zvětšovali. Říkáme tomu racionální spotřebitel
Aulus wrote: Progresivním zdaněním jim pořád poměrová většina zůstane, jen relativně malá část je přerozdělena ekonomicky slabším. V čem je ten koncept v nepořádku? Teď neřešíme konkrétní uplatnění!
Protože trestáš úspěch, místo abys motivoval snahu. Představ si, že vyděláváš peníze. A že víš, že když se budeš víc snažit, vyděláš těch peněz víc, ale že čím víc se snažíš, tím menší efekt to má pro tebe. Že když se snažíš dvakrát tolik, nemáš z toho dvakrát větší benefit, protože progresivní daň. Proč byses měl snažit? Tím spíš, když vidíš lidi, kteří se nesnažej, opíraj se o lopatu, chlastaj pivo a smějou se ti, proč makáš jak debil, když můžeš žít z dávek a práce na černo?
Aulus wrote:Na celkové zvýšení daní ve výsledku doplatí chudí lidé a střední třída, protože právě oni je odvádět musí. Nemají totiž prostředky, jak je ulít stranou.
Ne? Se zeptej, kolik z těch, co kafraj na daně pracuje načerno. Nechaj si vyplatit peníze na ruku a nazdar. A pak si jdou na úřad práce pro dávky. Neidealizuj si chudý a nedémonizuj si bohatý.
Aulus wrote:Tahle vláda totiž není pravicová, je to vláda, která hraje na ruku korporacím a bohatým, kteří ty prostředky mají. A není ani levicová, protože právě ty, kteří levici potřebují, odírá.
Tady se pouštíš na tenkej led divokejch spekulací, vrátil bych se k tématu
Aulus wrote:Zvýšení daní jen bohatým zabezpečí, že chudým a střední třídě se daně nezvýší a ti nejbohatší budou muset odvést aspoň něco navíc (i když ne tolik, kolik by měli, protože si to umí zaonačit). Jistě, budou i takoví filutové, kteří daně neodvedou vůbec, ale sám uznáš, že když by se kontroloval původ majetku, těžko si můžeš dovolit žádné daně neodvést, pokud se všeobecně ví, že máš obraty v milionech až miliardách.
Zvýšení daní bohatým zapříčiní jejich odchod, neschopnost ČR přitáhnout kvalitní lidi a ztrátu konkurenceschopnosti celý země. Povinný majetkový přiznání zapříčiní dramatickej vzrůst moci státu a korumpovatelnejch úředníků, který taky musíš platit, další odliv mozků, zvýšení prostoru pro kriminální živlové, bez toho, aby nějak postihlo alespoň trochu inteligentní lidi, kteří budou mít "babičky", případně pro jistotu rovnou hotovost. Takže vidím hodně negativ a absolutní minimum pozitiv.
Víš, co by mě třeba skoro rozesmálo, kdyby to nebylo k pláči? Že jsou daně a poplatky (a není jich málo), na jejichž výběr padne víc peněz, než kolik se z nich vybere. Stát vybírá daně, kde musí DOTOVAT úředníky, kteří nepřinášej absolutně NIC. Platí občan. Jednou platí poplatek a pak ještě platí daně, aby měl stát na úředníka, kterej od něj ten poplatek přebere.
Kdepak, další daně, to nic nepřinese. Naopak, zeštíhlení státního aparátu, zefektivnění práce systému, jasnej a průhlednej daňovej systém, kde není milion vyjímek a odpisů, za který se dá schovat.