kokosak wrote:
Co jsem se snažil říct, že obecně plkavý koncept nemá žádnou cenu

Pokud o něm nikdo nemá zájem diskutovat, pak opravdu smysl nemá.
kokosak wrote:
Neshodnem. Proč to není dobře? Respektive, proč by to nebylo dobře i kdyby ta čísla odpovídala realitě?

Brzy jí odpovídat bude, nemusíš se bát.

A proč to není v pořádku? Podle tvé teorie, ve které v pravicovém světě dostane každý tolik, kolik si zaslouží (viz "dvakrát tolik snahy = dvakrát tolik peněz), by to znamenalo, že každý z 1% lidí na světě projevuje 100x větší snahu, než zbytek lidí. To je přeci padlé na hlavu. Takové rozložení prostředků není spravedlivé.
Navíc v podstatě ničí střední třídu, kterou nahrazuje obrovské množství chudnoucích lidí. Vznikají bohatí a chudí, mezi kterými nic není. Takže i funkčně je to patologické.
kokosak wrote:
Pro tebe možná novinka: VŠEM lidem záleží na moci, VŠEM lidem záleži na majetku a na tom, aby ten svůj zvětšovali. Říkáme tomu racionální spotřebitel

Ano, to máš bezpochyby pravdu. Ale ne každý se vyžívá v zadržování nepředstavitelného množství majetku, který ani nemá jak využít. Ne každý má zájem ovládat půlku světa. Většině lidí jde primárně o to, aby se měli dobře - nehladověli, měli kolem sebe někoho, kdo je má rád, měli kde spát, s kým se bavit, kde trávit volný čas. Většina lidí by chtěla mít peníze a moc, ale především proto, aby je mohli nějak využít ve vlastní prospěch. Ne pro samotné vlastnictví peněz a moci, což považuji za patologické. A tomhle jsem mluvil - o nekonečném rozmnožování majetku za účelem rozmnožování majetku - to je špatně.
kokosak wrote:
Protože trestáš úspěch, místo abys motivoval snahu. Představ si, že vyděláváš peníze. A že víš, že když se budeš víc snažit, vyděláš těch peněz víc, ale že čím víc se snažíš, tím menší efekt to má pro tebe. Že když se snažíš dvakrát tolik, nemáš z toho dvakrát větší benefit, protože progresivní daň. Proč byses měl snažit? Tím spíš, když vidíš lidi, kteří se nesnažej, opíraj se o lopatu, chlastaj pivo a smějou se ti, proč makáš jak debil, když můžeš žít z dávek a práce na černo?
Trestám úspěch? To přeci není pravda. Ten člověk nedostane za to, že dělal dvakrát víc, trest. Dostane logicky více, než ten, který dělal jen polovinu toho, co on. Podle mě ale není morální, aby člověk, který udělá 2x - 3x víc práce, dostal 100x více. A to se přeci v kapitalistické společnosti děje. Ti, kteří jsou na vrcholu žebříčku, si sami určují, kolik peněz dají sobě a kolik svým zaměstnancům. Zaměstnanec je tedy v takové společnosti plně závislý na tom, jak jeho práci ohodnotí jeho šéf. A logicky si člověk, který hodnotí svou práci a práci druhého, ze zištných důvodů přidá o něco více, než by si zasloužil na úkor těch dalších. Zkus se na to podívat prosím i z téhle strany.
kokosak wrote:
Ne? Se zeptej, kolik z těch, co kafraj na daně pracuje načerno. Nechaj si vyplatit peníze na ruku a nazdar. A pak si jdou na úřad práce pro dávky. Neidealizuj si chudý a nedémonizuj si bohatý.
To je pravda, ale zase zamlčuješ část faktu. Bývá totiž pravidlem, že člověka, který chce slušně odvádět daně, zaměstnavatel nevezme.

Protože pro něj také není výhodné uzavírat smlouvu, protože by musel odvádět taky daň. Ve výsledku má tedy žádající o přivýdělek na vybranou - buď dostaneš peníze, ale nečistě, nebo si běž hledat tu čistou jinde. Odpověď je u většiny lidí logicky jasná.
kokosak wrote:
Tady se pouštíš na tenkej led divokejch spekulací, vrátil bych se k tématu
Já si nemyslím, že jsou to spekulace. Poslední dobou už jsou ty tahy tak průhledné (amnestie), že mi přijde, že jde o zkoušku toho, co onen led vydrží. A zatím drží, protože společnost je apolitická.
kokosak wrote:
Zvýšení daní bohatým zapříčiní jejich odchod, neschopnost ČR přitáhnout kvalitní lidi a ztrátu konkurenceschopnosti celý země. Povinný majetkový přiznání zapříčiní dramatickej vzrůst moci státu a korumpovatelnejch úředníků, který taky musíš platit, další odliv mozků, zvýšení prostoru pro kriminální živlové, bez toho, aby nějak postihlo alespoň trochu inteligentní lidi, kteří budou mít "babičky", případně pro jistotu rovnou hotovost. Takže vidím hodně negativ a absolutní minimum pozitiv.
Víš, co by mě třeba skoro rozesmálo, kdyby to nebylo k pláči? Že jsou daně a poplatky (a není jich málo), na jejichž výběr padne víc peněz, než kolik se z nich vybere. Stát vybírá daně, kde musí DOTOVAT úředníky, kteří nepřinášej absolutně NIC. Platí občan. Jednou platí poplatek a pak ještě platí daně, aby měl stát na úředníka, kterej od něj ten poplatek přebere.
Kdepak, další daně, to nic nepřinese. Naopak, zeštíhlení státního aparátu, zefektivnění práce systému, jasnej a průhlednej daňovej systém, kde není milion vyjímek a odpisů, za který se dá schovat.
S tímhle bych i souhlasil, ale otázka je, kam se tím dostaneme? Jsi pro privatizaci nejlépe všeho do soukromého vlastnictví. Jsi pro rušení byrokracie. Pro zeštíhlení aparátu státu. Zůstanou tím ale státu vůbec ještě nějaké pravomoce, když vše bude v držení korporací a soukromníků? Nad čím bude mít stát moc? Kdo zabezpeční základní sociální standardy?
