Pajule wrote:
hele, za těch tisíc let co tu existuji jako nějaká zkamenělina a měla jsem možnost být na obou stranách si myslím,že minimálně začátek rozhodně jde a neberu to jen ze svých zkušeností, ale i z toho jak jsem viděla růst jiné spolky, uskupení etc. Některé projekty dokonce vznikali bez touhy, aby se o ně někdo z týmu extra zajímal a dopracovali to sakra daleko. Možná by byla prostě jen lepší orientace fakt čistě na hu byť třeba prvotně s úzkým okruhem hráčů a nejít nutně za nějakým velecílem (na to mam real, ale chápu, že se někdo chce realizovat i mimo). Jen bych to prostě neviděla tak hrozně.
Tisíc let tu neexistuju. Mezi zkameněliny se nepočítám, ačkoliv svou nynější aktivitou... Cítím jak mi kornatí prsty, neb jsem nikdy víc nenaklofal do klávesnice než na Thalii. Samozřejmě máš pravdu u těch prvních kroků postav ve světě. Jenže za těch tisíc let i ostatní postavy dospějí z pozice návnady pro jezevce někam výš z pohledu hráče a ten začne uvažovat o tom, že je posune někam jinam. Ostatně tím se Thalie na svém webu prezentuje. "Chcete získat domek? Stát se šlechticem? Čeká vás svět netušených možností a záleží jen na vás, kam to postava dotáhne" (velmi volně přepsáno). To v některých hráčích vzbuzuje dojem, že tomu tak skutečně je. A s tím na serveru začnou hrát. A pak nastane typický Cimrmanův postup. Z fáze očekávání do fáze zklamání. Ono kdyby tam bylo napsáno něco ve stylu: "Přidej se do světa Thalie, kde tvá postava bude bezvýznamnou rybkou v oceánu světa a pokud budeš mít dost štěstí a trpělivosti a vyjde konstelace hvězd, tak snad jednou někdy v budoucnu dosáhne někam výš než na posledního knechta", pak by se nejspíš hráči nehrnuli. Ale víc by to odpovídalo realitě na serveru.
Já si nestěžuju, aby to nebylo pochopeno špatně. V zásadě souhlasím s tím, co tu sepsal Kokos jako prvotní příspěvek. A protože to tu za ty 4 roky trochu znám, tak mé postavy si žádné velké ambice nedělají. Ostatně jsem s oběma vlastně dosáhnul čeho jsem chtěl. Alkin má svůj vysněný domek na stromě a veškeré další odměny za různé questy a služby pro NPC rezolutně odmítal. A Kulik splnil to, co se od té postavy čekalo, když jsme ji zakládali a už se jen tak poflakuje světem a působí vrásky na čele lidem kolem sebe

.
Ovšem zcela reálně, když to vezmu kolem a kolem, tak dosáhnout tu na nějaký vyšší stupeň než na osedlého, není ani běh na dlouhou trať. Je to spíš běh kolem zeměkoule třikrát kolem dokola. K udělení statusu osedlého totiž ten DM v zásadě potřeba není. To se dá ještě uhrát mezi PC a pak jen nahlásit. Se ale stačí podívat kolik měšťanů máme ve hře a jak staré ty postavy jsou. Postavy se šlechtickým titulem? Kolik jich je aktivních? Jedna? Kolik jich tu bylo za poslední 4 roky aktivních? Tři? A všechno to jsou, nebo byly postavy, které tu jsou snad od založení NT (jen můj dohad - netřeba vyvracet - tak hluboko do minulosti nevidím).
Takže jistě, že bez DM se dá hrát a dělat zábava. Ale právě to, na co Thalie láká, se bez nich zkrátka neobejde. Chápu, že systémové změny mají prioritu. Ostatně jen ať ji mají. Ovšem pokud ta priorita výrazně potlačí DM aktivity, pak to také není správně a hře z pohledu hráčů to ubližuje. Ubližuje je možná moc silný výraz. Vhodnější by bylo spíše dlouhodobě neprospívá.
Psáno v obecné rovině. To, že všude platí, že "Jak se kdo zavede, tak se to s ním potáhne" nepopírám a v náhledu na herní postavy v souvislosti s IC hrou to je jen a jen správně a těžko se pak divit nebo vztekat, když postava nedosáhne čeho si její hráč usmyslel.
EDIT: Ještě bych rád dodal, že po Svennovi Bjornssonovi se mi bude stýskat a alespoň v mých vzpomínkách ta postava rozhodně neupadne v zapomnění. Je mi trochu líto jeho předčasného skonu i toho, že to xpm neustál a nenechal ho žít dál. Ale je jak je. A jak bude tak bude. Paradoxně právě Svenovy lapálie s úřady a tahanice s různými postavami napříč světem, daly vzniknout spoustě zápletek a zajímavým herním večerům.
Takže díky xpm za Svenna Bjornssona, ať už byl jakýkoliv.