Deník a postřehy divné holky
Posted: 12:44 29. Jan 2009
Před dávnými lety, šel jednou přes vesnici dobrodruh ze severu. Plánovaně se zastavil na noc, neplánovaně se zapomněl další tři a s následujícím úsvitem jako obvykle zmizel. Po nějaké době se stejnou cestou vracel zpět. Jeho plány byly narušeny a pomocí vidlí byl postaven před hotovou věc v podobě obrovského břicha své dávné souložnice. Tehdy pochopil že odpor je marný, usadil se a zázračné tělo jeho ženy mu postupně zplodilo pět dcer. Síla která užívala meč se chopila rádla a předchozí život byl, jak už se stává, zapomenut.
Dneska jsme byli na dřevo. Táta spolu s ostatníma chlapama pokáceli už před týdnem pár stromů a dneska je třeba osekat karchoše z kterých už konečně opadalo jehličí. Je to v podstatě jednoduchá práce, osekat z karchoše malé větvičky a naložit ji pak na vůz. Jednoduchá pro toho kdo udrží velkou sekeru v jedné ruce. Já si musím karchoš vždycky opřít a nebo použít menší sekeru. Je to k vzteku, ale o to více se snažím, aby si chlapi nemysleli že jsem slabá. Po pár hodinách práce jsem ale byla ráda že je hotovo. Zítra mě zas budou pekelně bolet ruce. Jako obvykle.
****
Už mě to nebaví poslouchat. Půlku dne jsem strávila v lese sbíráním šalvěje, je tady klid, nikdo nic nechce a jěště jsem prospěšná. Mladší sestra má co nevidět rodit a porodní bába řekla že je třeba všechno co nejčistší. A na to je šalvěj jako stvořený.
Bohužel je taky třeba pracovat na poli a pomáhat tátovi s tím co je „pro chlapy“. Celé odpoledne jsem pomáhala hoblovat desky na kolíbku, jenom abych si večer vyslechla, že bych se měla začít chovat normálně a jako ženská. Asi jsem divná ale sedět v chalupě, rodit, kojit a vařit tak aby se všechny krky najedly mě neláká. To raději kosit, chystat dřevo na zimu a toulat se po lese.
****
Je to den ode dne horší. Synovec má týden a sestra horečky. Ze sběru bylinek vyprchala všechna rozkoš, je třeba rychle natrhat, rychle přinést, rychle udělat odvar. Báby z vesnice se u nás střídají snad každou hodinu a všechny to samé: Měla by ses už taky usadit, založit rodinu, nějakého chlapa najít…pořád dokola. Copak já za to můžu, že mám za den chlapů plné zuby, jak páchnou a odplivují si u práce? A že si chci odpočinout v klidu lesa kde po mě nikdo nic nechce? Co je na tom divného.
****
Co se provalilo že moje další sestra chodí se sousedem na seník a že to není bez následků, nátlak ještě zesílil. Ještě že je příhodná roční doba. Je zaseto, na dřevo ještě brzo a se senem taky ještě není třeba dělat. Celé dny se toulám po lese, zkoumám co je jedlé a pozoruju zvířata. Kupodivu se mě ani moc nebojí. Patrně chápou, že mě to s lidma nebaví. Domů chodím co nejpozději abych nemusela poslouchat zaručené rady jak si někoho najít. Občas se to ale nezdaří a já vlezu přím do babského plotkování. Včera jsem musela dvě hodiny poslouchat kdo s kým kam chodí a čí syn by pro mě byl vhodný. Je mi z toho zle.
****
Dneska jsem poprvé nespala doma. Byl poměrně teplý večer, lehla jsem si pod smrček tam co spávají zajíci a měla konečně svatý pokoj. Doma nikdo nic neřek, asi si myslí, že jsem byla s nějakým mladíkem.
****
Už týden přespávám v lese a domů chodím minimálně. Vypadá to že jim ani nechybím. Tatíkovi začal v „chlapské“ práci pomáhat otec sestříného dítěte. Mám pocit jako by se velká kapitola mého života uzavřela. Zašla jsem ke kováři, koupila si několik strun, z domu vzala svůj skromný majetek a rozloučila se. Ani si nevšimli že jsem odešla.
****
Začínají mi chybět lidé. Je to z podivem, já, člověk který se ruchu odjakživa stranil se cítím osamělá. Z mladého jasanu jsem si vyrobila jakýsi luk. Zkouším střílet ale zatím se mi to moc nedaří. Taky jsem položila pár ok a zkouším chytat králíky. Jsou fikaní, čuchají kolem ale nechytí se. Chodím pasti kontrolovat několikrát denně ale zatím jsou prázdné.
****
Dneska jsem se toulala trochu víc. Sbírala jsem zrovna borůvky na břehu nad cestou když jsem zaslechla kroky. Vylezla jsem trochu výš do mlází a pozorovala. Po cestě si vykračoval nějaký muž. Zvláštní, vypadal tak nějak nepřítomně, občas něco mumlal. Sledovala jsem ho asi dvě hodiny ale byl příliš jednotvárný a tak mě to přestalo bavit.
Dneska jsme byli na dřevo. Táta spolu s ostatníma chlapama pokáceli už před týdnem pár stromů a dneska je třeba osekat karchoše z kterých už konečně opadalo jehličí. Je to v podstatě jednoduchá práce, osekat z karchoše malé větvičky a naložit ji pak na vůz. Jednoduchá pro toho kdo udrží velkou sekeru v jedné ruce. Já si musím karchoš vždycky opřít a nebo použít menší sekeru. Je to k vzteku, ale o to více se snažím, aby si chlapi nemysleli že jsem slabá. Po pár hodinách práce jsem ale byla ráda že je hotovo. Zítra mě zas budou pekelně bolet ruce. Jako obvykle.
****
Už mě to nebaví poslouchat. Půlku dne jsem strávila v lese sbíráním šalvěje, je tady klid, nikdo nic nechce a jěště jsem prospěšná. Mladší sestra má co nevidět rodit a porodní bába řekla že je třeba všechno co nejčistší. A na to je šalvěj jako stvořený.
Bohužel je taky třeba pracovat na poli a pomáhat tátovi s tím co je „pro chlapy“. Celé odpoledne jsem pomáhala hoblovat desky na kolíbku, jenom abych si večer vyslechla, že bych se měla začít chovat normálně a jako ženská. Asi jsem divná ale sedět v chalupě, rodit, kojit a vařit tak aby se všechny krky najedly mě neláká. To raději kosit, chystat dřevo na zimu a toulat se po lese.
****
Je to den ode dne horší. Synovec má týden a sestra horečky. Ze sběru bylinek vyprchala všechna rozkoš, je třeba rychle natrhat, rychle přinést, rychle udělat odvar. Báby z vesnice se u nás střídají snad každou hodinu a všechny to samé: Měla by ses už taky usadit, založit rodinu, nějakého chlapa najít…pořád dokola. Copak já za to můžu, že mám za den chlapů plné zuby, jak páchnou a odplivují si u práce? A že si chci odpočinout v klidu lesa kde po mě nikdo nic nechce? Co je na tom divného.
****
Co se provalilo že moje další sestra chodí se sousedem na seník a že to není bez následků, nátlak ještě zesílil. Ještě že je příhodná roční doba. Je zaseto, na dřevo ještě brzo a se senem taky ještě není třeba dělat. Celé dny se toulám po lese, zkoumám co je jedlé a pozoruju zvířata. Kupodivu se mě ani moc nebojí. Patrně chápou, že mě to s lidma nebaví. Domů chodím co nejpozději abych nemusela poslouchat zaručené rady jak si někoho najít. Občas se to ale nezdaří a já vlezu přím do babského plotkování. Včera jsem musela dvě hodiny poslouchat kdo s kým kam chodí a čí syn by pro mě byl vhodný. Je mi z toho zle.
****
Dneska jsem poprvé nespala doma. Byl poměrně teplý večer, lehla jsem si pod smrček tam co spávají zajíci a měla konečně svatý pokoj. Doma nikdo nic neřek, asi si myslí, že jsem byla s nějakým mladíkem.
****
Už týden přespávám v lese a domů chodím minimálně. Vypadá to že jim ani nechybím. Tatíkovi začal v „chlapské“ práci pomáhat otec sestříného dítěte. Mám pocit jako by se velká kapitola mého života uzavřela. Zašla jsem ke kováři, koupila si několik strun, z domu vzala svůj skromný majetek a rozloučila se. Ani si nevšimli že jsem odešla.
****
Začínají mi chybět lidé. Je to z podivem, já, člověk který se ruchu odjakživa stranil se cítím osamělá. Z mladého jasanu jsem si vyrobila jakýsi luk. Zkouším střílet ale zatím se mi to moc nedaří. Taky jsem položila pár ok a zkouším chytat králíky. Jsou fikaní, čuchají kolem ale nechytí se. Chodím pasti kontrolovat několikrát denně ale zatím jsou prázdné.
****
Dneska jsem se toulala trochu víc. Sbírala jsem zrovna borůvky na břehu nad cestou když jsem zaslechla kroky. Vylezla jsem trochu výš do mlází a pozorovala. Po cestě si vykračoval nějaký muž. Zvláštní, vypadal tak nějak nepřítomně, občas něco mumlal. Sledovala jsem ho asi dvě hodiny ale byl příliš jednotvárný a tak mě to přestalo bavit.