Život Alleyi Alvander
Posted: 13:11 01. May 2009
Alleya se pěkně usadí u Isalského jezera.Schodí ze zad batoh , luk ,toulec s šípy i velkej štít a položí si to vedle klády.Vzme pár klacíků co se válý kolem a dá je do vyhaslého ohniště.,,Hm kdepa je to křesadlo?"Zašmátrá v batohu.,,No jééje tady."Vytáhne křesadlo a rozdělá oheň.Oheň sice hoří , ale nevypadá , že by vydržel extra dlouho hořet s tak malou zásobou dřeva.Alleya promne bradu a rozhlíží se po nějakym stromě co by šel pokácet.Koukne na vrbu kousek od sebe.,,Noo to určitě lau."Pro její dobrou pamět si vzpomene , že kousek odsud roste pěknej dub.Vezme si tedy luk i s toulcem , batoh aj štít zpět na záda a vyrazí směrem kde by měl strom růst.
U stromu je za chivlku ani né čtvrt hodiny cesty.Schodí batoh i s výbavou kousek od stromu a od batohu odepne sekyrku.Prohodí sekyru v ruce a začne kácet.Díky cviku kácení jí to jde pěkně od ruky.Usekne jednu pořádnou větev a klekne k ní , aby z ní udělala menší špalíky.Větev byla dost veliká , a tak z ní nakonec bylo nějakejch deset menších špalků a dva docela veliký.S úsměvem se podívala na svojí práci.,,To by mohlo stačit."Kývla si a začala skládat menší špalíky do batohu.Pak si pracně celou výbavu dala zas na záda a do každé ruky vzala jeden velkej špalek.Ještě , že je dost silná a vše to unesla celkem hravě.Cesta zpět byla klidná.Kolem jen pletovala nějaká ta sova , ale jinak nic.
Ohniště do té doby samozřejmě vyhaslo.Položila dva největší špalky na základy pagody.Pak shodila zase všechny věci krom kordu vedle klády a vynala z bathu všechny špalky.V klídku dostavila pagodu a jen nejmenší špalek nechala , aby z něj ořezala třísky na založení ohně a tak taky udělala.Naskládala je opatrně do padogy zašmátrala v batohu.Kousek starého pergamentu co našla se na rozdělání ohně hodí.Zmuchlala ho a přihodila k třískám.Pak se vrátila zase zpět pro křesadlo a zapálila oheň.Hořelo to vcelku dobře , dřevo bylo suchý , takže co víc si přát.
Nechala oheň v klidu hořet a konečně sunadla to poslední co měla upevněné tenkým koženým řemínkem u zad - prut!Odepnula ho a položila k vodě , pak nadzvedla jeden vetší šutr u vody , kde byla jedna jediná žížala.Vzala jí a nabodla na háček u putu a hodila do vody.Sledovala upřeně vodu a při tom poslouchala praskání dřeva.HA , něco se chytlo.Pousmála se a začala tahat , bez jediného promluvení.Vytáhla v celku velkého , masožravého kapříka potočného.Alleya však byla rychlejší než masožravej kapřík a bouchla s nim o šutr dříve , než stačil vycenit zoubky.,,A máš to kapře!"S úsměvem položila prut k věcem a vyndala stahovací nožík.Odřízla hezky ploutvičky a sekyrou pak usekla hlavu.Ze tmi se vyřítilo trošku větší kotě alanijskýho tigra
.,,Jé to seš ty."Usmála se na kočku a hodila jí hlavu ryby.Kotě jí radostně chytlo a spolklo jako jednohubku.
Alleya se rozhlédla po nějakech třech silnějších klackách na který by mohla při věsit menší mističku.Pro její opravdu velké štěstí ležely pod vrbou akorát tři klacky , které potřebovala.S radostí promnula ruce a vyrazila s úsměvem pro ně.Každej byl jinak dlouhej , ale aspon , že dva byli stejně tlustý.Donesla je ke stále plápolajícímu ohni , kterej stále hořel tak akorát.Sekyrkou nejdelší klacek zkrátila na stejnou vellikost toho druhého , prostředního a oba rozštípla na obou koncích , tak aby to dobře drželo.Zavodla je dál od ohniště , které začínalo hořet víc a víc.Vyndala proto tedy rychle mističku hodila na ní masožravého kapříka a ochutila nějakýma bylinkama a kořením.Na nejkratší klacek ze tří zavěsila misku s ochuceným kapříkem a celej klacek opřela o dva zapíché dlouhé klacky naproti sobě.
//ten závěs na mističku má tak nějak vypadat// .
Konečně si mohla v klidu sednout.Číča k ní přiběhla a položila si na ní hlavu.,,Tak co ty moje kotě?Zejtra někam vyrazíme hmm?"Kočka si lehla k jejím nohám a utahaně zívla.Alleya jí něžně pohladila po hlavě.,,No jó velká malá kočka si víd?"S úsměvem jí chvilku pozorovala než číča usnula.Alleya vstala a šla se podívat na kapra.Už krásně voněl a ohýnek opravdu pěkně hořel.Alleya vytáhla svůj stahovací nůž a otočila kapříka.Opět si sedla a vytáhla z batohu ošuntělou , malou , tlustou knihu , kalamáš a sokolí brk.Položila si deník do klína a kalamář opatrně držela zatím zavřený.Rozevřela knihu na čistou stránku , otevřela kalamář , namočila brk a začala psát smým zeleným inkoustem.
*Píše se datum 10.1.1503 a já jsem ted právě tady u Isalského jezera v alaninským vrchovinách.Dneska byl celkem perný den.Včera jsem výjmečně přespala v Karathe u Modrého Racka.Když jsem vstala šla jsem se podívat do dílen , konečně zpracovat ten dub co sem měla v batohu.Takže jsem zase zůstala v dílně až do oběda.Na oběd jsem se pěkně stavila u Racka a pak jsem si přes loviště a Beldský skaliska , kde jsem samozřejmě cestu musela probít skrz velké ettiny.Ovšem chudáci padali jak šišky ze stromů.Místní orlové si mě nevšímali a tak zbytek cesty do doubkova proběhl v klidu.V doubkově jsem vyřešila nějaký záležitosti a pokračovala do ivory , kde měla být další zastávka.Skřetí tábor padl během pár minut a také cesta do ivory byla nějaká rychlá.Když jsem došla k ivory bylo jen pár hodin před setměním.Prodala jsem vetešníkovi jezevčí kůže co jsem u sebe měla a vydala se přes farmy směr Isalská pevnost.Cesta probíhala opět v klidu.Začalo se stmívat a já si řekla , že zůstanu chvilku u jezera a dám si večeři.Kapříka masožravého jsem chytla a už pěkně voní , takže se jdu pěkně najíst a pak pěkně do pevnosti přečkat noc...*
Zandala zpět kalamář i sokolí brk.Knihu opatrně položila vedle , aby inkoust zaschnul a došla se podívat na krásně vonící rybu.Číča zvedla hlavu a nasála vůni ryby.Alleya se ohlédla.,,Tak si utíkej něco ulovit."Zasmála se a vzala klacek i s miskou na kterej byla opečená ryba.Číča se hladově podívala po rybě a rozběhla se někam do tmi.
Alleya položila misku na zem , aby trochu schladla a schoulila se do pláště.,,Hmm začíná býtt čím dál větší zima."Z ryby se zvedal bláček páry , který šel i od jezera a od Alleyi pusy.Oheň pomalu ztrácel sílu.,,Sakra měla sem vzít víc dřeva."Začala šmátrat v batohu s nadějí , že najde nějaký dřevo co nezpracovala.,,Ještě , že nemam tolik času bejt furt v dílnách."Oddechla si a vyndala čtyři kusy opracovaného dřeva a přiložila do ohně , který se více rozhořel.Koukla na oblohu.Byla jasná a hvězdy byli dobře vidět.,,Huh bude veliká zima."Sundala si rukavice i chrániče.Cítila velikánskou zimu na ruce.,,Brr už , abych byla v pevnosti."VYtáhla z batohu krajíc kukuřičného chleba a vzala si chladnou misku s rybou a s velkou chutí se do ní pustila a zakusovala k tomu s krajícem chleba.
Když dojedla , omyla misku v ledové voděa uklidila jí do batohu.Nandala rukavice s chrániči a sbalila co nejrychleji všechnu výbavu.Byla opravdu veliká zima.Nechala oheň pomalu dohořívat a vydala se do pevnosti.Od hor vlál ledový vítr a jen měsíc svítil Alleye na cestu.
Kývla strážím na pozdrav a vběhla celá zmrzlá do hostince.,,Zdravím"pozdravila hostinskéhu.,,Dobrej , co to bude?",,Jeden pokoj prosím a taky velkou porci kuřete.",,Jistě jistě , podal klíč a zaběhl do kuchyně.Když se vracel , nesl velkou porci kuřete s bramborama.,,Tady a dělá to šedesát zlatejch slečno.",,Díky."Podá mu zlatáky.,,já děkuju."Vzala do jedné ruky talíř a vyšla po schodech do pokoje.Položila talíř na stůl a zamkla pokoj.Po té sundala batoh , kord , luk s toulcem , prut i velký štít a sundala chrániče i zbroj a převlékla se jen do prostého oděvu.Zbroj železný pěsti opatrně uložila a plášt přehodila přeš židli.Helmu položila na druhou stranu stolu.Pak si sedla k jídlu a pustila se do pořádné večeře.Ryba byla nakonec jen malá svačinka.Když dojedla , sundala unaveně boty a padla do postele...
Spánek je uklidnující...
U stromu je za chivlku ani né čtvrt hodiny cesty.Schodí batoh i s výbavou kousek od stromu a od batohu odepne sekyrku.Prohodí sekyru v ruce a začne kácet.Díky cviku kácení jí to jde pěkně od ruky.Usekne jednu pořádnou větev a klekne k ní , aby z ní udělala menší špalíky.Větev byla dost veliká , a tak z ní nakonec bylo nějakejch deset menších špalků a dva docela veliký.S úsměvem se podívala na svojí práci.,,To by mohlo stačit."Kývla si a začala skládat menší špalíky do batohu.Pak si pracně celou výbavu dala zas na záda a do každé ruky vzala jeden velkej špalek.Ještě , že je dost silná a vše to unesla celkem hravě.Cesta zpět byla klidná.Kolem jen pletovala nějaká ta sova , ale jinak nic.
Ohniště do té doby samozřejmě vyhaslo.Položila dva největší špalky na základy pagody.Pak shodila zase všechny věci krom kordu vedle klády a vynala z bathu všechny špalky.V klídku dostavila pagodu a jen nejmenší špalek nechala , aby z něj ořezala třísky na založení ohně a tak taky udělala.Naskládala je opatrně do padogy zašmátrala v batohu.Kousek starého pergamentu co našla se na rozdělání ohně hodí.Zmuchlala ho a přihodila k třískám.Pak se vrátila zase zpět pro křesadlo a zapálila oheň.Hořelo to vcelku dobře , dřevo bylo suchý , takže co víc si přát.
Nechala oheň v klidu hořet a konečně sunadla to poslední co měla upevněné tenkým koženým řemínkem u zad - prut!Odepnula ho a položila k vodě , pak nadzvedla jeden vetší šutr u vody , kde byla jedna jediná žížala.Vzala jí a nabodla na háček u putu a hodila do vody.Sledovala upřeně vodu a při tom poslouchala praskání dřeva.HA , něco se chytlo.Pousmála se a začala tahat , bez jediného promluvení.Vytáhla v celku velkého , masožravého kapříka potočného.Alleya však byla rychlejší než masožravej kapřík a bouchla s nim o šutr dříve , než stačil vycenit zoubky.,,A máš to kapře!"S úsměvem položila prut k věcem a vyndala stahovací nožík.Odřízla hezky ploutvičky a sekyrou pak usekla hlavu.Ze tmi se vyřítilo trošku větší kotě alanijskýho tigra
.,,Jé to seš ty."Usmála se na kočku a hodila jí hlavu ryby.Kotě jí radostně chytlo a spolklo jako jednohubku.Alleya se rozhlédla po nějakech třech silnějších klackách na který by mohla při věsit menší mističku.Pro její opravdu velké štěstí ležely pod vrbou akorát tři klacky , které potřebovala.S radostí promnula ruce a vyrazila s úsměvem pro ně.Každej byl jinak dlouhej , ale aspon , že dva byli stejně tlustý.Donesla je ke stále plápolajícímu ohni , kterej stále hořel tak akorát.Sekyrkou nejdelší klacek zkrátila na stejnou vellikost toho druhého , prostředního a oba rozštípla na obou koncích , tak aby to dobře drželo.Zavodla je dál od ohniště , které začínalo hořet víc a víc.Vyndala proto tedy rychle mističku hodila na ní masožravého kapříka a ochutila nějakýma bylinkama a kořením.Na nejkratší klacek ze tří zavěsila misku s ochuceným kapříkem a celej klacek opřela o dva zapíché dlouhé klacky naproti sobě.
//ten závěs na mističku má tak nějak vypadat// .Konečně si mohla v klidu sednout.Číča k ní přiběhla a položila si na ní hlavu.,,Tak co ty moje kotě?Zejtra někam vyrazíme hmm?"Kočka si lehla k jejím nohám a utahaně zívla.Alleya jí něžně pohladila po hlavě.,,No jó velká malá kočka si víd?"S úsměvem jí chvilku pozorovala než číča usnula.Alleya vstala a šla se podívat na kapra.Už krásně voněl a ohýnek opravdu pěkně hořel.Alleya vytáhla svůj stahovací nůž a otočila kapříka.Opět si sedla a vytáhla z batohu ošuntělou , malou , tlustou knihu , kalamáš a sokolí brk.Položila si deník do klína a kalamář opatrně držela zatím zavřený.Rozevřela knihu na čistou stránku , otevřela kalamář , namočila brk a začala psát smým zeleným inkoustem.
*Píše se datum 10.1.1503 a já jsem ted právě tady u Isalského jezera v alaninským vrchovinách.Dneska byl celkem perný den.Včera jsem výjmečně přespala v Karathe u Modrého Racka.Když jsem vstala šla jsem se podívat do dílen , konečně zpracovat ten dub co sem měla v batohu.Takže jsem zase zůstala v dílně až do oběda.Na oběd jsem se pěkně stavila u Racka a pak jsem si přes loviště a Beldský skaliska , kde jsem samozřejmě cestu musela probít skrz velké ettiny.Ovšem chudáci padali jak šišky ze stromů.Místní orlové si mě nevšímali a tak zbytek cesty do doubkova proběhl v klidu.V doubkově jsem vyřešila nějaký záležitosti a pokračovala do ivory , kde měla být další zastávka.Skřetí tábor padl během pár minut a také cesta do ivory byla nějaká rychlá.Když jsem došla k ivory bylo jen pár hodin před setměním.Prodala jsem vetešníkovi jezevčí kůže co jsem u sebe měla a vydala se přes farmy směr Isalská pevnost.Cesta probíhala opět v klidu.Začalo se stmívat a já si řekla , že zůstanu chvilku u jezera a dám si večeři.Kapříka masožravého jsem chytla a už pěkně voní , takže se jdu pěkně najíst a pak pěkně do pevnosti přečkat noc...*
Zandala zpět kalamář i sokolí brk.Knihu opatrně položila vedle , aby inkoust zaschnul a došla se podívat na krásně vonící rybu.Číča zvedla hlavu a nasála vůni ryby.Alleya se ohlédla.,,Tak si utíkej něco ulovit."Zasmála se a vzala klacek i s miskou na kterej byla opečená ryba.Číča se hladově podívala po rybě a rozběhla se někam do tmi.
Alleya položila misku na zem , aby trochu schladla a schoulila se do pláště.,,Hmm začíná býtt čím dál větší zima."Z ryby se zvedal bláček páry , který šel i od jezera a od Alleyi pusy.Oheň pomalu ztrácel sílu.,,Sakra měla sem vzít víc dřeva."Začala šmátrat v batohu s nadějí , že najde nějaký dřevo co nezpracovala.,,Ještě , že nemam tolik času bejt furt v dílnách."Oddechla si a vyndala čtyři kusy opracovaného dřeva a přiložila do ohně , který se více rozhořel.Koukla na oblohu.Byla jasná a hvězdy byli dobře vidět.,,Huh bude veliká zima."Sundala si rukavice i chrániče.Cítila velikánskou zimu na ruce.,,Brr už , abych byla v pevnosti."VYtáhla z batohu krajíc kukuřičného chleba a vzala si chladnou misku s rybou a s velkou chutí se do ní pustila a zakusovala k tomu s krajícem chleba.
Když dojedla , omyla misku v ledové voděa uklidila jí do batohu.Nandala rukavice s chrániči a sbalila co nejrychleji všechnu výbavu.Byla opravdu veliká zima.Nechala oheň pomalu dohořívat a vydala se do pevnosti.Od hor vlál ledový vítr a jen měsíc svítil Alleye na cestu.
Kývla strážím na pozdrav a vběhla celá zmrzlá do hostince.,,Zdravím"pozdravila hostinskéhu.,,Dobrej , co to bude?",,Jeden pokoj prosím a taky velkou porci kuřete.",,Jistě jistě , podal klíč a zaběhl do kuchyně.Když se vracel , nesl velkou porci kuřete s bramborama.,,Tady a dělá to šedesát zlatejch slečno.",,Díky."Podá mu zlatáky.,,já děkuju."Vzala do jedné ruky talíř a vyšla po schodech do pokoje.Položila talíř na stůl a zamkla pokoj.Po té sundala batoh , kord , luk s toulcem , prut i velký štít a sundala chrániče i zbroj a převlékla se jen do prostého oděvu.Zbroj železný pěsti opatrně uložila a plášt přehodila přeš židli.Helmu položila na druhou stranu stolu.Pak si sedla k jídlu a pustila se do pořádné večeře.Ryba byla nakonec jen malá svačinka.Když dojedla , sundala unaveně boty a padla do postele...
Spánek je uklidnující...

