Skipp wrote:Druid jak je všeobecne známe, je zvyčajne neutrálny. A tým aký je ,tvorí svet okolo seba, alebo by aspoň chcel. A teda "rovnováha" je jeho asi najväčšou hodnotou. Chce udržiavať harmóniu hlavne vo svojom lese, vo svojom domove (čo je ale ťažké, pretože práve takýto domov nemá bránku a plot).
Druid může být také neutrálně dobrý a neutrálně zlý... přečti si popis těchto dvou přesvědčení. Druid může svou magii chápat jako prostředek ke zvýšení své moci, nebo jako prostředek ku pomoci jiným.
Skipp wrote:Toto je jedna z vecí ktoré by mal hráč dodržiavať (minimálne by mal o tom vedieť) že druid považuje harmóniu za niečo ako zmysel života. Je si vedomí zákonov prírody ktoré približne znamenajú niečo ako "čo sa deje to sa deje" Prírodou je tvorený aj človek preto je jedno či nevinnú srnku loví vlk alebo človek.
zákonů přírody si vědom jistě je, ale celý život se učí jak je ovlivňovat. může toho použít ku prospěchu ostatních, k udržení nějaké své představy rovnováhy, nebo ke škodění.
Skipp wrote:Druid chce predovšetkým spravodlivosť.
Platí to samé co výše.
Obecně, mícháte tady několik pohledů na druida, resp. ne na druida ale vůbec na jeho pojetí.
Druid historicky byl významným činitelem v keltské kultuře, byl strážcem tajemství, moudrosti a držel v rukou opravdovou moc ve společnosti, protože i králové a náčelníci se podrobovali ejho výrokům. S lesem a jeho ochranou neměl prakticky nic společného, pomineme-li posvátné háje, které byly ovšem součástí keltského náboženství. když římané pokáceli druidům stromy, nebyl to útok na "duši druida" "pláčem stromů", ale devastace kultovního místa jako symbol vítězství římských bohů nad keltskými.
Druid v DnD je posazen do té "lesostrážcovské" role, ale celkem je vidět i v BG, že si tvůrci sami s ním neví moc rady. Dali je do lesů, kde mají své posvátné háje (v bG2 to byla jeskyně

), kde si vedou své malicherné spory o přístup k lidem...
Přiznám se, že s pouštními atd. druidy bych se moc neztotožňoval, už proto, že v DnD je druid opravdu poněkud více navázán na les a jeho schopnosti se ho do jisté míry týkají.
Uvedu příklad z mého světa Ornilie, kde používám dva základní typy druidů. Jedněmi jsou klasičtí "keltští" druidi, kteří žijí v osadách a slouží jako léčitelé a strážci moudrosti, k nimž se vesničané obracejí o radu a pomoc. ne že by podporovali šíření civilizace na úkor divočiny, ale snaží se udržovat rovnováhu aspoň omezováním expanze, vysazováním nových stromů atd., aby byla příroda zachována.
pak jsou lesní kruhy, kde žijí druidi v těsném sepětí s přírodou, konzumují bobule a tak a tváří se nepřátelsky vůči veškerým průnikům civilizace. podporují veškeré snahy o zamezení průniku civilizace a jsou ochotni kvůli tomu i bojovat...
Většina druidů by měla, aspoň podle nového settingu, vyznávat Azhara, pokud se jedná o lesní druidy, druidi žijící v civilizaci mohou uctívat i jiného boha (Lothian, Thal, Juana). To, jak druid přistupuje k okolí a věčnému boji civilizace s přírodou, závisí na prostředí, v němž žije, božstvu, které vyznává (Azhar je více zaměřen na ochranu lesa) a osobních názorech (přesvědčení). Být dobrý druid může znamenat, že trpělivě k vesničanům promlouvá a když porazí strom, on jde zasadit jiný nebo je k tomu ještě nutí... prostě, každý bojuje za svou představu rovnováhy jinak.