Page 1 of 3

Vaše oblíbené RPG, stolní či figurkové hry

Posted: 13:36 26. Oct 2010
by Žorž
Myslím, že jde o jeden z mála žánrů, který tu ze vtíravých otázek do našeho soukromí zatím nenalezl místo. Budiž tedy! Máte v oblibě nějakou hru, kterou byste doporučili svým přátelům i zarytým sokům na Thalii? Dračák nevyjímaje.
---

Co se RPG týče, osobně v současnosti zkouším Střepy snů (http://www.strepysnu.cz/) a nemůžu si je vynachválit. Mám zkušenosti jak s papírovým DnD a DrD, tak s Maškarádou nebo Shadowrunem, avšak koncept Střepů snů je ještě liberálnější pro hráčskou fantasii a tvorbu příběhů než poslední zmíněné.

Jedná se o fešný odpočinek od striktních pravidel DnD, které tu denodenně propíráme. Zatímco Dungeony řeší každé upšouknutí tabulkou, Střepy snů jsou pravý opak - příběh se nechává plynout, dokud se někdo (Vypraveč) nerozhodne, že "takhle už teda ne a mě se to nelíbí a prr a tumáš". Neboli, vše se podřizuje příběhu a jeho napětí. Zapomeňte na svoje piplané postavy jako na Thalii - ve Střepech padají za oběť vyššímu osudu, totiž smysluplnému vyprávění. Skvělý trénink, pokud chcete někdy psát povídku nebo scénář - tady zjistíte na vlastní kůži, co opravdu nedává spád a kde a proč hledat ty paty a hlavy. Prostě hra pro sociology a psychology (oproti informatikům u DnD :ugeek: )

PS. Ač se to nemusí zdát zjevné, nikdo mě za chvalozpěvy neplatí. :mrgreen:


Stolních her mám rád nepočítaně, ale třeba v poslední době se objevilo Dračí srdce - svižná, jednoduchá, primitivní karetní hříčka na pohádkovém fantasy podkladu.

Re: Vaše oblíbené RPG, stolní či figurkové hry

Posted: 16:50 26. Oct 2010
by jachyra
Jednoznačne drd+ .. je omnoho prepracovanejšie ako predchádzajúce verzie, samozrejme má aj chyby, ktoré mne osobne nevyhovujú, ale výhoda je, že je voľné vplyvu okolitého prostredia :D v preklade: dajú sa pravidlá pekne upraviť, aby vyhovovali.
Hlavne je prekrásne spracované povolanie hraničiar a zlodej, tie sú úplne super. Bojovník mi pripadá odfláknutý, čarodej - kúzla dosť nevyrovnané .. theurg a kňaz - k ním sme sa v mojom svete zatiaľ nedostali :D takže neviem posúdiť

Ako som už v inom topicu spomínala, neuveriteľne sa teším na DrD 2, nakoľko vyzerá byť zatiaľ super, hlavne so zameraním na slovanskú mytológiu, čo mi veľmi chýba a čo som si užívala v Zaklínačovi (RPG hre) .. čo som čítala napr o vodníkovi, tak je to fakt super prepracovaná beštyjka hehe

No a predtým, ako sme prešli na DrD+, tak sme dlhooo hrali DrD 1.7, ktorá bola už fakt poriadne poopravovaná oproti predchádzajúcim verziám, navrch sme si ešte sami pridali pravidlá pre rôzne typy materiálu čo sa týka zbraní, tiež sme si vzali inšpiráciu z Falloutu a pridali do boja rozdelenie životov podľa častí tela, šancu trafenia tej ktorej časti atď
samozrejme všetko so slávnymi hodmi: 0 0 ... 0 1
S tými pravidlami sa tiež hralo super ;))) ale drd+ si užívame viac

EDIT:
zabudla som písnuť ostatné typy hier :D
A) z kartových: 1) olympijský faraón (pri prehre a následnej ďalšej hre je o jednu kartu menej) - po česky: Prší ... 2) Magicky ... 3) mariáš ... 4) chumaj - vo Windowse tzv srdcia
B) z doskových: 1) dostihy a sázky ... 2) Cesta do neba - neskutočný brutál :D ... 3) Cesta životom - ešte väčší brutál, temer všetci skončia škvariac sa v pekle XD ... 4)človeče nezlob sa
C) šachovnicové: 1) žravá = presný opak dámy, aby si vyhral, musíš si všetky figúrky nechať zožrať ... 2) dáma

Re: Vaše oblíbené RPG, stolní či figurkové hry

Posted: 17:27 26. Oct 2010
by Bahnak
z papíráků:
DrD - v jednoduchosti je krása
AD&D - ach ta dvacetistěnka...
Ostatní (Shadowrun, gurps, upíři apod) - hrál jsem, ale nic nenadchlo natolik, aby to naší tlupu kamarádů donutilo odejít od dvou zmíněných...

Ze stolních her jako takových:
1.místo - jednoznačně takticko-strategická deskovka od Altaru: ARENA-Morituri te salutant
(stráveny stovky hodin, geniální a propracovaný masakr, ve hře neexistuje náhoda, jen práce s pravděpodobností a taktizování)
http://boardgamegeek.com/boardgame/1879 ... e-salutant
2.místo - DOSTIHY a SÁZKY - srdcovka všech dětí i dospělých (trenéři, přeprava, Narcius a Napoli :-D )
3.místo - ŠACHY - u mě až třetí, neboť v poměru stráveného času hraním vedou dvě nahoře, jinak v čajce není nad posezení u šachovnice.

Z oblíbených: osadníci z Katanu, hobit, talisman, battletech, battlelore, carcassone, blafuj, magic, střelené kachny, bang, všemožné žolíky a pokery a nostalgicky člověče nezlob se :oops: :mrgreen: :shock:

Re: Vaše oblíbené RPG, stolní či figurkové hry

Posted: 17:29 26. Oct 2010
by OneIceOne
Já osobně z papíráků zůstal u Shadowrunu s vlastním světem - Shadowland a z figurkových zkouším WH40K.

Re: Vaše oblíbené RPG, stolní či figurkové hry

Posted: 17:43 26. Oct 2010
by LDamian
Žorž:

Četl jsem tu verzi ke stažení. Nějak mně tam asi odradilo už samotné zaměření té hry (kde se vše podřizuje příběhu). Možná tomu jen dobře nerozumím a možná jsem jen nikdy nenarazil na DM, proti kterému bych se automaticky nebouřil kdykoli cítím, že se snaží táhnout to určitým připraveným směrem. Je mi sympatičtější spíš volný, dobře popsaný svět ve kterém je vše maximálně fér (v dobrém i špatném) vůči hráči a nikdo (ani DM) neví jak to dopadne. A ovlivňování od PJe nebo pravidel za účelem příběhu jen minimální.

Možná mi jen chybí ten správný člověk, který by mně tímhle stylem dokázal provést, abych prozřel.

Jachyra:

Také jsem četl pravidla (mám je doma), ale nějak jsme podle DrD+ hrát nezačali. Prostě si nějak neumím po pročtení těch pravidel představit, jak by to celé fungovalo a nepřítáhlo mne to. Přišlo mi, že pro světy které jsem stavěl se ta pravidla zkrátka moc nehodí. Ale je fakt, že zrovna kvůli popisu kněze se mi to vyplatilo číst. Toho bych chtěl někdy i vidět v akci.

Co hraji:

Jinak moje oblíbené jsou DrD, Gurps, WoD a pak celá hromada vlastních systémů, které jsem začal vytvářet vlastně už někdy v šesti letech. :) Jinak v současné době hrajeme:

1. Parta

Mnou mohutně rozšiřované a upravované DrD, obohacené o multiversum, sféry a hromadu potvor a věcí z DnD a pár věcí z WoD. I když mně osobně ten class systém s inflací životů (DnD je ještě horší než dračák v tomhle) a hlavně systémem iniciativy (v tom je zase horší klasický dračák) do soubojů nevyhovuje jako PJi, hrajeme to už snad 14 let a na čas jsme mu úplně dali přednost před mými původními systémy. Hráči, se kterými hraju si prostě zamilovali postupně vytvářený svět a příběh toho světa protkaný s osudama desítek postav co v něm hráli. A mají pocit, že konečně po letech hry se dostali tak vysoko svou mocí a tak hluboko informacemi, že se nechtějí vzdát možnosti ten svět pochopit a konečně ho nějak pořádně ovlivňovat. Jen pro zajímavost jak daleko to došlo od klasického DrD.

Postavy:

člověk šermíř, který se stal nemrtvým (death knight) - šermíř 36 / kouzelník 4
barbar - chodec 6 / dračí rytíř 30 - vyšlechtěný mágama jako zabiják upírů
troll - upír/gangrel - šermíř 22 / šaman 6
pravý nekromant - 18. úroveň, vyvolenec jednoho z pekelných pánů (je z nich nejdéle hraný teď už spíš ve stylu strategie a asi nejmocnější postava - ovládá území o velikosti menšího království).

2. parta

Vlastní systém, který jsem nedávno postavil na styl Naruta kombinovaného s Basilisk. Systémově je to jakýsi kříženec mezi Gurps (investice bodů, kolo je vteřina a 3d6 hody) a WoD s pár prvkama přímo z Naruto světa. Funguje to překvapivě zábavně, protože postavy tam mají neobyčejně široké možnosti jak se rozvíjet.

Postava je například Taipan Wasabi, chuunin Listové vesnice, větrná chakra, orientovaný na boj s dlouhou tyčí

Co se týče deskovek, tak hraju šachy a osadníky.

Rád bych si někdy zahrál Arénu od Altaru.

Re: Vaše oblíbené RPG, stolní či figurkové hry

Posted: 18:31 26. Oct 2010
by -darkvision-
Deskove hry:
Jasne vedou Osadníci z katanu, Carcassonne a Citadela.

Dale jsem dost casto hraval Talisman, Dosti a sázky, Kamionem po Evrope.
a ostatní jako je: Dáma, Šachy, Člobrdo apod.

Karty:
Prší, Mariáš, Poker, Canasta, Magicy

EDIT: Jo a DrD jsem hodne taky hraval, hlavne s bratranci. 4 lidi byl ideální počet.

Re: Vaše oblíbené RPG, stolní či figurkové hry

Posted: 18:49 26. Oct 2010
by pilnik
Hral jsem kdeco (Dracak,DnD,shadowrun),ale nejlepsi vzpominky mam asi na Vampire the Masquerade.
Vampiri mají jedinecnou atmosferu, vzlast kdyz se oprosti od prebytecneho hazeni kostkami, podporovanou zasazenim do realneho sveta, ovladanem mocnymi bytostmi, kdy clovek(vampir) rozpleta klubko intrik v intrikach jinych intrik a osnuje sve.Vse podporene vyborne zpracovanymi mesty,clanbooky a jinymi doplnkovymi knihami od whitewolfu,ze si az kolikrat kladete otazku :Nejsou skutecne mezi nami?
Kdo treba hral Berlin by Night a setkal se s nekolika realnymi historickymi postavami, mi da jiste za pravdu.To vse podporene realnou mapou, vygooglenymi obrazky Berlina a cloveku dalo kolikrat zabrat nez po hre usnul.
Schazeli jsme se jednou tydne, ale presto se hra odehravala i v tydnu formou storek ,resenim vlastnich iniciativ s DM po icq atd...
Proste Vampiri cloveka plne pohlti... :D a vrele doporucuji.. :twisted:

Re: Vaše oblíbené RPG, stolní či figurkové hry

Posted: 11:53 27. Oct 2010
by G14
není nad flašku :mrgreen: :twisted:
jo a poker a mariáš :wink:
a člověče nezlob se!!!!!! :wall:

Re: Vaše oblíbené RPG, stolní či figurkové hry

Posted: 13:30 27. Oct 2010
by Braenn
Bang! je klasika.
Z Deskovek.. mhm, tam většinou záleží na společnosti s kterou je hraju, žádná asi není navždy, ale z těch co si za poslední dobu pamatuji to je
RoboRally http://www.planetaher.cz/robo-rally-p-201.html
Dorn http://dorn.cz/ (i když u ní mi trochu vadí, že za vás někdy hrají aktivnější spoluhráči a vy jen koukáte)
a pro eviláky Vládci podzemí s velmi vtipným podtextem:)http://bonusweb.idnes.cz/hracky/hrat-za ... ky_vdp.idn

Re: Vaše oblíbené RPG, stolní či figurkové hry

Posted: 13:43 27. Oct 2010
by Molly23
V alkoholové náladě je super třeba hrát Asociace... :D jenže pokud neumíte pít, je to problém. Pak se to totiž u vás vždy zasekne, pač jste mimo.

Re: Vaše oblíbené RPG, stolní či figurkové hry

Posted: 20:59 27. Oct 2010
by zachy
Dobrý zpestření večera je hra Activity(2)

Re: Vaše oblíbené RPG, stolní či figurkové hry

Posted: 21:51 27. Oct 2010
by Pajule
joooo activity!!! ty sou nejvíc :D hráli sme je celou základu nejprv 1 pak 2 nebo hospodu..a pak samozřejmě neni nad dostihy nebo člověče nezlob se...

z karet hmm férbl..prší mi nebaví , kent

jo a pokr ,ale ten už asi ani neumim

Re: Vaše oblíbené RPG, stolní či figurkové hry

Posted: 23:55 27. Oct 2010
by Krata
no ale nejvíc hra kterou jsem kdy hrál... :twisted: Fuckstory :twisted: ... kdo nezná tak by se měl stydět! http://fuckstory.rockmag.cz/index.php?str=hra
všechny tři hry jsou geniální :mrgreen:

Re: Vaše oblíbené RPG, stolní či figurkové hry

Posted: 02:39 28. Oct 2010
by Rejty
DnD a Star Wars Roleplaying Game.

Warhammer Fantasy Battles, Warhammer 40 000, Mordheim, Necromunda, Blood Bowl...

Re: Vaše oblíbené RPG, stolní či figurkové hry

Posted: 09:08 23. Feb 2011
by Jkerry
Dungeons & Dragons 3.5e - bez konkurence

Blood Bowl - to si zahrajte je to prdel !!! , dávám odkaz na pravidla.
http://www.bloodbowlonline.com/LivingRulebook5.pdf
jedná se o americkej fotbal ve fantasy stylu