Takže celkově jako jeden z kladů tohoto shardu vnímám do určité míry systémové omezení tvorby powerbuildů.
Dnes si zkusím vzít na mušku úpravy povolání, jejich kombinování a podobně + věci co mne k tomu napadnou.
- Jasným plusem podle mně je omezení přidělených skillpointů při přestupu na další level - moc dobrý nápad a velice účinné, možná debata o tom, zda 3 jsou ideální počet
- celkově je podle mne kladem i to, že prestižní povolání musí být za sebou a to všech deset. Sice je to dost omezující, ale klady podle mne stále převažují. Jedinou výjimkou o které vím je harper´s Scout, u kterého by bylo dobré zkontrolovat, ze je to omezení sníženo jen na 5 povinných levelů a pokud to je v pořádku, tak to zmínit na webu
- zákaz kombinování paladina a mnicha také chápu a je to přínos, ale je podle mne trochu zbytečné zakázat to úplně (jsem zastánce minimálních potřebných úprav a co největší volnosti). Podle mne by stačilo ta povolání pojmout tak, že musí být za sebou nejméně 10 levelů paladina ci mnicha - tedy jako u prestižního povolání s tím, že jde vzít i jako první, hlavní (ale další k němu až na 11. levelu). Pokud jsem nepřehlédl nějaké výrazné zneužití, tak by to mohlo přinést další možné kombinace a víc svobody. Samozřejmě se objeví klerik/mnich a bude to silné povolání, nicméně to je i klerik/válečník nebo v podstate klerik/skoro cokoli. Zaklínač/paladin sice vzniknout může, ale bude dost omezen těmi 10 nutnými levely (takže může být zaklínač, co si na 28 levelu vezme paladina například, ale podobného efektu lze dosáhnout i teď se zlým zaklínačem).
- to posunutí HIPSu neumím posoudit nakolik je to oslabeno, ale časem ho s jednou postavou také plánuji, tak jsem zvědavý.
- možnost utišit zvířata u druida a hraničáře mi připadá také jako dobrý nápad, který teď sice stejně jako ten HIPs shazují přeměty s příliš velkými bonusy do příslušných skillů, ale to už je spíš problém předmětů (a ty teď nepitvám).
Ke kouzlům nemohu mít moc připomínek - zatím jsem k nim příliš nepřičichl. Ty úpravy trvání mi připadají standartní, ale je fakt, že kouzelníci jsou tu dost přiskříplí i tím časem mezi meditacemi - spíš ať se vyjádří oni když tak.
Co podle mne nevyhovuje (stále a to je to můj obor) jsou summoni. Nápad moc pěkný, navázání na skill a knihu proč ne, ale je to nedotažené celé takové.. Hlavně démoni a nemrtví - ale pokud se to dotáhne, bude to jeden z větších plusů Thalie.
Jinak úpravy efektů kouzel - nevím moc jak je to v praxi, ale omezení Bigbyho ručky, IGMS i true see je podle mne vyloženě pozitivum. Podobně mi přijde rozumné (jen podle textu, nemám ozkoušeno) i omezení najdi pasti, odemkni a štítů.
Určité rozpaky ve mne stále budí to, jak je omezeno Uzdrav a Okruh uzdravení. Těch 100 životů je takové trochu levné řešení. 1. léčí nebo zraňuje to o přesné číslo a to není úplně dobré. 2. Vyhovuje to na nižších levelech nebo když to někdo pije z flašky, ale pro klerika/druida na 25. levelu je to prostě velice málo (když bude mít nějakých 450-600 životů třeba). Argument o tom, že tu takoví nejsou je zpátečnický, protože úpravy by měli počítat s tím, že jak se tento shard bude zlepšovat, hráči časem přijdou ve větších množstvích, bude víc silných monster = i vyšší levely. Takže podle mne by bylo lepší ten heal udělat stylem 100 životů +1k6životů/1 level caster. Tedy 111-166 na 11. caster levelu, 120-220 na 20. level casteru a 130-280 na 30. level caster (maximum pro pure caster klerika nebo druida pri maximalnim hodu). Tím by tam byl prvek náhody, podpoří se doména léčení u klerika, rozlišil by se epický léčitel od středně pokročilého a i epické levely by měli (díky klerikům a druidům - pokud to nebudou všechno kombinace s něčím dalším) možnost slušněji se léčit. A zároveň to není tolik, aby se někdo vyléčil téměř z nuly ihned na max nebo zraňoval nemrtvé za 5890 a podobně.
EDIT: málem bych zapoměl. Jako výrazné plus (zatím) vnímám to, že když si někdo hodí jedna, není to automatický neúspěch - i když je otázka, zda to nebude až moc zvýhodňovat vysoké záchranné hody. Pokud ano, tak by se tato úprava měla omezit jen na fungování devastu. Uvidíme časem, pár šampionů tu už je (sám ho mám také), tak se uvidí, ale myslím, že až tak hrozné to nebude.