Rejty wrote:Řekni nám o sobě něco unikátního!
Přiznávám se bez mučení, dovolil jsem si změnit zadání otázek, některé upravit a jiné přidat… chytla mě psavá a neměl jsem v původním znění moc prostoru se vyřádit
*Nemohu se zlobit a hlavně ani odporovat
- pozn. vyvěšovatele*
Jaké máš záliby?
Rpg hry, počítačové hry, seriály, fantasy, scifi, historie, četba… sport, holky, v neposlední řadě rád cestuji. Je toho hodně, občas mám problém to všechno stíhat, takže si musím vybírat, čemu ten čas věnuji a čemu ne
Jaký post zastáváš v týmu?
V současné době jsem na pozici hlavního WB a vedoucího týmu Thalie (alespoň co koukám na fórum

). V minulosti jsem dlouhodobě dělal hlavního DM a aktivního DM.
Jak dlouho hraješ NWN a co tě k této hře přivedlo?
Původně jsem hrál singl NWN, tuším v roce 2002, ale moc mě nenadchl, navíc se mi na mé staré rachotině hrozně hra sekala

Poté mi, ve stejném roce, Márthy - Khaled ukázal Alhambrii a online hra mě totálně pohltila. V té době se nic takového po internetu nehrálo a hrozně se mi líbilo hrát s jinými hráči online a ještě v „prostředí“ DNDček.
Zde jsem aktivně hrál, téměř denně. Hra byla sice v té době ještě v plenkách, ale i tak mě hrozně bavila a každý zájem ze strany DM nebo novinka ve hře mi přišla super. Tenkrát nebyly vymazlené světy jako nyní, bylo tam spousty bugů a nedodělků, ale i tak hra byla super a Alhambrie rozhodně měla své kouzlo, navíc tam byla taková rodinná atmosféra, svět nebyl moc velký, takže se všechny postavy znaly. Když přišel někdo nový, byl to poprask
Hrál jsi i na jiných online světech?
Pár let jsem hrál na již zmíněné Alhambrii, kde jsem se stal i DM, dělal pro hráče questy a naučil se ovládat DM konzoli.
Časem jsem zkusil v té době nový svět - Arcalii 2, kam mě nalákal opět Marthy - Khaled, který zde již nějakou dobu hrál. Tento svět mě také pohltil, byl úplně jinak stavěný než Alhambrie, nebyla tu taková rodinná atmosféra, navíc zde hrálo hodně hráčů a svět byl zaměřený hlavně na akci, ale rovněž i na RP, což pro mě tvoří ideální poměr zábavy

A hlavně tu byla velká novinka, Podtemno, které v té době nikde jinde nebylo. Frakční souboje a „nepřátelská“ atmosféra povrch x Podtemno mě tam hrozně bavila. Navíc tam měli třeba pevné questy a craft, což jinde nebylo.
Proč, kdy a jakým způsobem vznikl nápad založit server Thalie?
Celé to byla jedna velká náhoda, bylo to tuším ve školním roce 2005/2006. Chodili jsme s Jaarou na gymplu do jedné třídy, jeden čas jsme spolu hráli i na Alhambrii a Arcalii 2. Jednoho dne dostal Jaara nápad, že by vytvořil na NWN platformě soukromý modul, kde bychom hráli s pár lidma taková DNDčka po netu, ve vytvořených lokacích, Jaara by DMkoval, tvořil lokace potřebné pro aktuální dobrodružství a ostatní by se vždy jednou týdně připojili a hráli.
Jaara vytvořil pár lokací, upřímně nebyly nic moc

, tak jsem si řekl, že ty lokace budu dělat já. Udělal jsem vesnici, ve které mělo dobrodružství začínat, tvorba mě bavila, tak jsem udělal i okolí… No a původní Ivory byla na světě

Jaarovi se to líbilo a dostali jsme nápad, proč v tom nepokračovat a nevytvořit vlastní svět.
Já obstarával lokace a NPC, skripty si vzal na starost Jaara, postupně začal dostávat svět formu a po vytvoření základu jsme jej zpřístupnili veřejnosti. Zpočátku nám členové týmu jiných NWN světů a i někteří hráči psali na našem fóru, že to máme vzdát, že nemáme šanci se rovnat „velkým“ světům, které již běží, nebo se měly v dohledné době spustit. My se ale nedali a s chutí pokračovali v práci. Na ostatních NWN světech jsme měli dost známých, takže se sem přišli podívat a začali tu hrát.
Kde jsou ty časy, když jsem každý večer dělal do noci questy, vždy se našlo několik hráčů sedících kolem studny v Ivory a nebyl problém s nima jako DM navázat kontakt, někam je postrčit a quest mohl začít

Nemohl jsem se dočkat, až se vrátím ze školy a budu moct začít něco tvořit, případně vymyslet nový quest.
Pamatuješ si ještě osoby, které stojí za původním vznikem Thalie?
Živě

Jak už jsem zmínil, tak u prvotní myšlenky jsme byli já s Jaarou.
Potom se k nám přidal Marthy - Khaled (můj kamarád z Plzně ze skauta, se kterým jsem hrál i na jiných serverech), který zde hrál původně paladina a začal se věnovat DMkování hlavně pro paladinskou gildu. Vytvořil i pár lokací.
Dále se stal WB Moren, kterého jsem znal z Alhambrie a Arcalie, kde hrál. Založil na Thalii zlodějskou gildu a věnoval se aktivně WBčkování, vytvořil například Karathu a hlavně mě naučil dost „triků“ v toolsetu
Také se k nám přidal Melvik, který tvořil lokace (původní část Krynských hor i s dungeony a spawnem). Velkým přínosem bylo jistě zprovoznění craftu, tenkrát byl systém craftu na českých online světech spíše výjimkou.
Jaké máš na Thalii vazby?
I když to možná v současné době nevypadá a aktivně se tvorbě ani Thalii nyní moc nevěnuji, tak dost silné. Byl jsem u jejího zrodu, poznal jsem tu osobně dost super lidí, se kterými se přátelím dodnes a zažil dost „virtuálních“ zážitků, na které dodnes u piva vzpomínáme
Rád vrátil čas a vydal se zpět do těch NWN začátků, kdy jsem začínal poznávat online světy, NWN zažívalo zlaté období a ve špičce hrálo jen v ČR celkově na online světech i 200 lidí. Mně osobně přijde, že měla hra v té době své kouzlo, jak člověk teprve objevoval, co umí a mohl si vybrat z široké nabídky online světů. No a pak se vrátit do počátků Thalie, jak se svět postupně rozrůstal, přidávaly se nové věci, hráči na to reagovali, to mě moc bavilo

Kterou sekci na foru nejčastěji navštěvuješ / zajímáš se o ni a proč.
Nejčastěji navštěvuji WB fórum, sice nemám na tvorbu tolik času ani moc náladu, ale rád zde poradím jiným WB, případně zkonzultuji nové nápady, úpravy atd. Navíc si chci zachovat přehled o tom, co se na světě děje, takže sleduji informační sekci a novinky.
Hrál si nebo hraješ aktivně na Thalii také jako hráč?
V minulosti jsem hrál, dost aktivně. Rád jsem testoval nové dungeony, systémy a celkově svět, je lepší vidět svět i z pohledu hráče, pohled jen ze strany WB může být zkreslený, chce si to zažít na vlastní kůži. Sice je možné dostat i reakce a podněty od hráčů, ale stále to není ono.
Musím říct, že mě, Paulusi štveš, tenhle rozhovor mě přiměl k tomu zase začít nad Thalií přemýšlet a možná se jí i aktivně věnovat.
*Snažím se jak to jde
- pozn. vyvěšovatele*
Udělal sis během hraní / aktivitou okolo Thalie nějaké nové přátele, se kterými se stýkáš v reálu nebo ti to nějak pomohlo v profesním životě?
Ano, řada mých kamarádů je právě z NWN a celkem pravidelně se scházíme. Třeba s Theogilem a Awadarem jezdíme každoročně společně na dovolenou. V NWN celkově jsem rozhodně poznal dost zajímavých a skvělých lidí, se kterými si rozumím i mimo online prostředí.
V profesním životě? Jak se to vezme, rozhodně jsem se tu naučil komunikovat s lidmi v online prostředí a řešit případné spory.
Co si myslíš, že by si měl každý hráč, který zde hraje nebo bude hrát, zkusit alespoň jednou během hraní na Thalii?
Každý hráč by si měl zkusit alespoň na jeden večer stát se DM, vžít se do jeho pozice a zkusit se věnovat ostatních hráčům, stejně tak by si měl každý hráč zkusit vytvořit něco v toolsetu, není to jen tak, vytvořit něco kloudného zabere dost času, zvlášť když v tom člověk není dost zběhlý. Navíc jsou možnosti toolsetu často dost omezující a vše nejde dělat podle vašich představ a WB s tím musí počítat a trochu se přizpůsobit.
Třeba by pak někteří zjistili, že je to nejen náročná, ale i dost zodpovědná práce, na kterou není vždy jej kladná odezva
Pokud by si mohl v reálu potkat jednu RP postavu, kterou si potkal během hraní případně během psaní příběhů od hráčů na foru, kdo by to byl a proč?
Některou z mých postav… většina z nich mě dost bavila hrát, dokázal jsem se do nich vžít a bylo by rozhodně zajímavé setkat se s některou tváří v tvář… A se kterou? To je tajné, nemusí to zase každý vědět, co jsem hrál za postavy
Jinak z postav jiných hráčů bych rád potkal Žoržova Najíva Virtuese, byla to dost unikátní a skvěle zahraná postava, navíc v době, kdy neexistovalo nic jako časové zkušenosti. Kde jsou ty časy, kdy Najív křižoval Ivory a verboval Ivorskou domobranu
Jaký máš z komunity a Thalie pocity co se kladů a záporů týče? V čem vidíš největší klad a největší zápor?
Největší klad vidím v tom, že mi NWN i přes svoje stáří přijde dost unikátní hra a má své místo. Ohledně komunity v tom, že není moc velká, tudíž znáte ostatní hráče a nejsou to jen čísla jako v masových hrách typu WOW, které hrají stovky lidí. Líbí se mi tu takové to „rodinné“ prostředí, kdy se lidi znají.
Zápor vidím celkově v tom, že je komunita tvořená přes online prostředí, tudíž dost lidí se tu schovává za anonymitu v internetu a dovolí si víc, než by si dovolili na živo. Přes internet se snadno přetvařuje a tak.
Pokud se ohlédneš zpět od počátku Thalie do této doby. Je něco čeho lituješ? (pokud ano, čeho a proč)?
Jestli něčeho lituji? No s ohledem zpět bych nedělal první Wipe, zabila se jím spousta kvalitních charakterů postav, které zmizely ze hry, společně s některými i jejich hráč. Ale po bitvě je každý generál, v té době jsem na to měl jiný názor.
Rozhodně nelituji té spousty času, kterou jsem do tvorby vložil, mnohokrát se mi to vrátilo zpět
Máš nějaký vzkaz pro zbytek současného týmu Thalie?
Zachovat si optimismus, radost z práce a tvůrčího ducha. Dělat něco pro ostatní je někdy dost nevděčná práce… Každý by měl dělat WB nebo DM pro radost, ne z donucení nebo jen aby se zavděčil ostatním. Dát do práce trochu srdce a něco ze sebe, jde to pak líp od ruky a té práci je to vidět.
Neuškodí dát si chvíli oraz, přijít na jiné myšlenky a později se k aktivitě vrátit. Já sám dělám vždy spíše nárazově, mám taková plodná / neplodná období. Dokázal jsem třeba v toolsetu sedět měsíc v kuse, 8-12 hodin denně, nemám rád takové to „cmrndání“, mám rád, když práce odsýpá.
Co rozhodně tvorbě neprospívá, jsou sáhodlouhé debaty a schvalovací procesy na WB / DM fóru, to akorát dokáže lidi odradit, zrovna když mají chuť něco dělat.
Přemýšlel si někdy nad tím... jak se říká "zavřít krám"?
Přemýšlel… vícekrát jsem měl na Thalii slabé chvilky a chuť se vším seknout, ale vždy jsem tyto myšlenky zapudil a po čase se dál Thalii věnoval. Myslím, že se mi Thalie kolikrát odvděčila, že jsem vytrval, nerad bych, aby se svět někdy úplně vypnul nebo zel prázdnotou, to by mi rozhodně lhostejné nebylo.
Jaká je dle tvého názoru současná situace na serveru, co by se mělo změnit?
I když je Thalie taková poslední bašta NWN v Čechách, rád bych přitáhl ke hře zcela nové hráče, případně vrátit chuť do hry těm starým. Řada lidí podle mě ani neví, že něco jako NWN svět existuje a dá se na něm zažít spousta zábavy.
Máš pro nováčky na serveru nějaké rady nebo tipy?
Vytrvat, zkoušet, nebát se zeptat ostatních, nenechat se odradit od hry a užívat si ji. Pro úplně nové hráče může být hra odrazující svojí obtížností. Nové hry mi přijdou oproti těm starým celkem jednoduché a díky tomu rychleji omrzí.
A pokud přijde někdo nový, vzít s sebou i někoho ze svého okolí, ve více lidech se hraje lépe, nejen na začátku.
Existuje něco, čeho by si rád v komunitě a týmu viděl více nebo naopak méně?
Rozhodně bych rád viděl více nových hráčů, celkově více lidí ve hře, snahu o RP hru, pobavení ostatních a méně dohadů na fóru a snahy zhrzených hráčů znepříjemnit vše těm, které hra baví a věnují se jí.
Co je dle mě škoda, že se nepořádají pravidelné srazy, komunita se tím dost stmelovala a já osobně rád vím, s kým mám ve hře čest, nemám rád tu anonymitu, která některé zahaluje.