Nalkanar wrote:Jen stále nechápu, proč má být paladin spojen s nějakými křesťanskými zásadami. V singlu byla celkem úspěšně použitá paladinka bohyně magie, která bude mít asi celkem značně odlišné zásady od třeba místního Dei-Ananga. Na TH je fajn ta hráčská volnost, že tu sice jsou reálie, které to ohraničují, ale není tu žádný inkvizitor, který by to vynucoval. Vím, že to jen silně navrhujete, ale paladin se dá hrát vícero směry.

To je snadná odpověd.
a) Paladin jako takový vznikl z ideálu rytíře, který pochází z - co si budeme povídat - křesťanských ideálů urozeného bojovníka, ba dokonce později rytíře církevního. Křesťanského. Takto to ADD prostě spáchalo a převzalo.
b) Křesťanské hodnoty, jakkoli se na to díváš, jsou ideálem dobra i dobrého přesvědčení, obzvláště zákonného a jsou nám národopisně nejblíž. Hovořím hlavně o Novém zákoně. O tom, zda to bylo nebo nebylo tak ve skutečnosti se nemá cenu bavit, ale ve své podstatě - proto mluvím o ideálu - to tak prostě je. Hrát nějakého paladina Zenu bych třeba nedokázala, alébrž té jejich filosofii houby rozumím.
Z toho důvodu i paladinka bohyně magie, je li paladinkou a je li (a musí být!) dobrou a zákonnou, pak má možná - (Četl jsi tu příručku? Něco podobného tam zmiňují) - jiné zvyklosti, závislé na kraji, ale přesto je onen ideál dobra a poslušnosti jako takový zachován, neboť jinak by nebyla její bohyně dobrou bohyní a tudíž by neměla paladina, jak ho pravidla vnímají. A musí ty zásady, ať je k tomu zapotřebí každodenní močení na krokodýlí modlu nebo bičování zad, dodržovat. Bezpodmínečně.
Což je právě důvod toho, proč shledávám osobně ty texty přínosné - protože celé povolání paladina stojí na absolutní poslušnosti, morálce a hodnotách, z nichž nesmí slevit, a alespoň tento fakt je dobré mít na zřeteli.Což bohužel něco hráčů neuhrává nebo to neví, i když třeba pozorujeme snahu.
Už je mi v zásadě jedno, jaké ty dobré (!) zásady jsou, ale jak se zvolí, musí se dodržovat.
Nu a zrovna na Thalce je Dei-Anang a Juana tomu křesťanskému náboženství docela blízko, nebo spíš zobrazuje určité jeho aspekty přitažené do extrému fantasy světa a toho, že Bůh tu není "něco někde neuchopitelného". Stejně jako zbytek Karathy je postaven na morálních hodnotách, téměř stejných jako jsou ty naše (opět do extrému a více ke "středověku" co se týče trestů atd.), tak potom logicky paladini jsou představitelé těchto - od základu křesťanských - hodnot.
Ano, já vím že chováš ke všemu křesťanskému neutuchající zášť, a nesnažím se ti rozhodně víru nějak propašovat nebo tě nutit k hraní paladina, jen ti odpovídám, proč zrovna paladinské hodnoty obecně stojí na morálce křesťanské a ne třeba starořímské nebo budhistické. Ze stejného důvodu, jako se 99% fantasy světů odehrává v "evropském středověku" a ne v "starověké Africe". Je nám to blíž.
Ale ráda se podívám, jak si vystřihneš paladina, který to bude dělat jinak, aniž by přestal být paladinem, dobrým a zákonným. Bez ironie.