Literární koutek

Cokoliv co vás napadne.

Moderators: DM, WB

User avatar
KaTo
Ďábel
Posts: 6754
Joined: 15:24 23. Jun 2007
Location: Severní okraj Středozemě
Contact:

Re: Literární koutek

Post by KaTo »

A když šáhnu do zahraničních vod:

Neil Gaiman - cokoli od něj, včetně komiksových Sandmanů (!).

Robert Holdstock
- "už uzavřený" (smrtí autora) soubor knížek o takovém "jiném :mrgreen: " lese :lol: :lol: :twisted: . Vlastně jakékoli knížky od něj byly o "jiných" věcech. Už je to dlouho co jsem ho četl a maně si pamatuji, že asi dvě knížky mi přišli výrazně slabší, tak snad na ně nenarazíte hned napoprvé...protože celkově stojí za to.

Mno a do třetice, něco z pohádkové (fakt nekecám, je to...pohádka :biggrin: ) četby pro nácti-leté dívky (zdravím Pajky :lol: :lol: :twisted: :mrgreen: ). Co je v knížce (mimojiné) epický, je hlavní "záporný hrdina (takřka) z donucení". Btw - po seznámení s jeho babičkou, pro mě domov důchodců, kde si babičky krátí čas ručními pracemi, už nikdy nebude takový jako dřív :lol: :lol: :
Clive Barker - Abarat (první díl) a Abarat: Magické dny krvavé noci (druhý díl). Bohůmžel na třetí díl v češtině se (zatím) čeká (anglický origoš - Abarat: Absolute Midnight).
Síla tě osvobodí! - Sithský kodex, 12.12.2011 (TOR-preorder)
Bylo to peklo! - Error 37, Error 3005, Error 3007, 15.5.2012 (Diablo3)
Až s vámi skončím, nebudete věřit vlastní mysli! - Mesmer, 28.8.2012 (GW2)
Historie umírá s těmi, kteří ji pamatují. - Din Dagor, Mrazen 1147 (EQ)
Tento rok bude začátek konce. - neznámý vojín
Fryn
DM Thalie
Posts: 1327
Joined: 20:48 17. Jun 2007

Re: Literární koutek

Post by Fryn »

KaTo wrote:Neil Gaiman - cokoli od něj, včetně komiksových Sandmanů (!).
Tak v tom se dost shodneme (i když jsem od něj všechno ještě asi nečet).
KaTo wrote:
Robert Holdstock
- "už uzavřený" (smrtí autora) soubor knížek o takovém "jiném :mrgreen: " lese :lol: :lol: :twisted: . Vlastně jakékoli knížky od něj byly o "jiných" věcech. Už je to dlouho co jsem ho četl a maně si pamatuji, že asi dvě knížky mi přišli výrazně slabší, tak snad na ně nenarazíte hned napoprvé...protože celkově stojí za to.
Nj, Les Mytág, Lavondyss, Hloubění ... :) , další autor, který stojí za povšimnutí (jen jsem teda nevěděl, že už je po smrti).
KaTo wrote: Clive Barker - Abarat (první díl) a Abarat: Magické dny krvavé noci (druhý díl). Bohůmžel na třetí díl v češtině se (zatím) čeká (anglický origoš - Abarat: Absolute Midnight).
Matně si od něj vybavuji Knihy krve.

Z docela jiného soudku, pokud máte rádi historické knihy (převážně antické období), doporučuji knihy od Stevena Pressfielda (Ohnivá brána, Poslední z Amazonek, Afgánské tažení ...).
DM aktivita podle časových možností (případně podle nálady).
User avatar
Molly23
Ďábel
Posts: 5217
Joined: 16:55 18. Sep 2009
Location: Bad Reichenhall
Contact:

Re: Literární koutek

Post by Molly23 »

Nutno podotknout, že Kato je také vášnivý čtenář dětské literatury (nemyslím náctileté, ale ještě mladší). Má doma slušnou sbírku pohádek a obrázkových knih! A hádám že je velmi často čte a to i po několikáté :P .
▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬
Molly23 alias Mišák

▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬
User avatar
Miell
DM adept
Posts: 2581
Joined: 23:26 18. May 2010

Re: Literární koutek

Post by Miell »

Molly23 wrote:Nutno podotknout, že Kato je také vášnivý čtenář dětské literatury (nemyslím náctileté, ale ještě mladší). Má doma slušnou sbírku pohádek a obrázkových knih! A hádám že je velmi často čte a to i po několikáté :P .

Ano.. ano.. Mollyšáček tu Sašence důkladně prostudoval knihovničku.. nicméně mu nebylo dovoleno si nic odnést :biggrin: A tady foto, jako důkaz :twisted:
Snímek 103.jpg
Sašenka: "Strejdo, nehihněj se a čti!" :biggrin: :biggrin: :biggrin:
Last edited by Miell on 16:16 10. Feb 2012, edited 1 time in total.
Kieran a Desmin Hanifah Ardian
Layla Morwinyon Mirima
Farah Al Marfa - NPC

https://www.youtube.com/watch?v=21ANYDbFDNQ
User avatar
KaTo
Ďábel
Posts: 6754
Joined: 15:24 23. Jun 2007
Location: Severní okraj Středozemě
Contact:

Re: Literární koutek

Post by KaTo »

Fryn wrote:
KaTo wrote:Clive Barker - Abarat...
Matně si od něj vybavuji Knihy krve. ...
Tak to jsou regulerní hororry (s dost originálníma nápadama - viz např. vesnice co vyráběly "bio-roboty", apod.).
Abarat je ale opravdu "moderní" pohádka...něco...trochu...jako Čaroděj ze země Oz nebo Alenka za zrcadlem. (...i když, ruku na srdce, Alenka JE místy dost hustej horror :lol: :lol: a ne pohádka)
Síla tě osvobodí! - Sithský kodex, 12.12.2011 (TOR-preorder)
Bylo to peklo! - Error 37, Error 3005, Error 3007, 15.5.2012 (Diablo3)
Až s vámi skončím, nebudete věřit vlastní mysli! - Mesmer, 28.8.2012 (GW2)
Historie umírá s těmi, kteří ji pamatují. - Din Dagor, Mrazen 1147 (EQ)
Tento rok bude začátek konce. - neznámý vojín
Amber
Čestný člen týmu Thalie
Posts: 5386
Joined: 18:45 22. Jan 2012

Re: Literární koutek

Post by Amber »

KaTo wrote: Neil Gaiman - cokoli od něj, včetně komiksových Sandmanů (!).
Naprostý souhlas, ten chlap má vážně talent! A každý díl Sandmana jsem hltala jako malé děcko :wink:



Ještě tady nezazněl božský Gabriel Garcia Márquez; doporučuji hlavně Dobrodružství Miguela Littína v Chile, Lásku za časů cholery, Sto roků samoty a Na paměť mým smutným courám - ty se mi od něj líbily nejvíc.
Celkově mu fandím mnohem víc než Paulu Coelhovi 8)
Lareth Belle - rudovlasá bardka a špionka. Sirya Walda - culíkaté elfítko. Yasstra - stvoření noci. Jeduha Fištrón - nejroztržitější geniální gnómský vynálezce a krotitel oslů.

Bylo tu hezky, vděčím Thalii za spoustu zábavy a skvělé hry, ale je čas jít dál. Nastal čas pověsit grammarbičík na háček. Děkuju a mějte se fajně...
User avatar
Absinthorix
Bůh
Posts: 3017
Joined: 23:28 05. Feb 2010

Re: Literární koutek

Post by Absinthorix »

Dočteno "Načisto" od Lukjaněnka. Kdo ho má rád, můžu s klidným svědomím doporučit. Není to nic převratného, ale čte se to pěkně.

Máte někdo rád Umberta Eca? A tím nemyslím jen stokrát známé Jméno růže, ale i ostatní tvorbu...
Vojen Bouřný
„Hudba je klíč k ženskému srdci.“

horlivý bojovník za krásu a estetično
ʇoıpı ɐ ʇuɐɹoubı ýuןsʎɯoɹoɥɔ ýusnʞʌǝu


Balík kompletní bardské hudby - funkční a správný ke stažení
User avatar
Maya
Velmistr
Posts: 1053
Joined: 12:56 05. Dec 2010

Re: Literární koutek

Post by Maya »

Četla jsem Pražský hřbitov, hodně zajímavé dílko s odkazy na Protokoly sionských mudrců, což já můžu...:-)
_______________________________________________
"Dejte muži volnou ruku - a najdete ji někde na sobě." - Mae Westová
User avatar
Braenn
Bůh
Posts: 2654
Joined: 13:37 02. Feb 2008
Location: Praha
Contact:

Re: Literární koutek

Post by Braenn »

Absinthorix wrote:Máte někdo rád Umberta Eca? A tím nemyslím jen stokrát známé Jméno růže, ale i ostatní tvorbu...

Foucaultovo kyvadlo se mi celkem líbilo. Jenže jeho díla jsou knihy, na které si člověk musí vzít dovolenou, vypít tři kafe a nasadit plné soustředění.
Ryudern Tann - 29 level fňukna, 1 level "muž".
Píšu přesně to, co mám na mysli. Nemohu za to, že někteří čtou to, co mají na mysli oni.
Vrchní prohledávač cizích trezorů, zabavovatel dóz, nejvyšší šátrač ve stolcích a pověřený prohmatávač koberců.
User avatar
Aulus
Čestný člen týmu Thalie
Posts: 5998
Joined: 17:31 22. Jan 2012
Location: Nový Jičín / Brno

Re: Literární koutek

Post by Aulus »

Absinthorix wrote:Máte někdo rád Umberta Eca? A tím nemyslím jen stokrát známé Jméno růže, ale i ostatní tvorbu...
Neznám jiného autora, který by byl schopen v beletristickém díle na několik stran rozebírat symboliku letu racka :) .

Jméno růže mě pohltilo a rád se k němu někdy vrátím, protože pochybuji, že by byl někdo schopen napoprvé zachytit všechny myšlenky. Zkoušel jsem číst i Ostrov včerejšího dne, ale už jsem neměl tolik trpělivosti a času, kolik si Ecovy knihy žádají. :var_54: :D
"Všechny hranice jsou konvence, které čekají, až je někdo přesáhne. Někdo může přesáhnout konvenci, pokud mu k tomu někdo jiný vydá podnět." David Mitchell, Atlas mraků
"But what do we have left once we abandon the lie? Chaos. A gaping pit waiting to swallow us all.”
User avatar
Absinthorix
Bůh
Posts: 3017
Joined: 23:28 05. Feb 2010

Re: Literární koutek

Post by Absinthorix »

Aulus wrote:Zkoušel jsem číst i Ostrov včerejšího dne, ale už jsem neměl tolik trpělivosti a času, kolik si Ecovy knihy žádají. :var_54: :D
Jo, ten je zrovna dost výživnej 8) ale takovej Baudolino se čte nádherně :) víceméně. Nebo a to skutečně vřele doporučuju Poznámky na krabičkách od sirek, které jsou naprosto, ale naprosto úžasné.

Je to souhrn Ecových zamyšlení v novinách (sloupků? nebo jak se tomu říká), především z 90. let - je neskutečné jaký má přehled a jak mu teď vyšla spousta věcí, které tehdy kritizoval, že nám přerostou přes hlavu... a teď je tu skutečně máme
Vojen Bouřný
„Hudba je klíč k ženskému srdci.“

horlivý bojovník za krásu a estetično
ʇoıpı ɐ ʇuɐɹoubı ýuןsʎɯoɹoɥɔ ýusnʞʌǝu


Balík kompletní bardské hudby - funkční a správný ke stažení
pavad
Bůh
Posts: 4064
Joined: 23:30 05. Dec 2010

Re: Literární koutek

Post by pavad »

KaTo wrote:
Fryn wrote:
KaTo wrote:Clive Barker - Abarat...
Matně si od něj vybavuji Knihy krve. ...
Tak to jsou regulerní hororry (s dost originálníma nápadama - viz např. vesnice co vyráběly "bio-roboty", apod.).
Abarat je ale opravdu "moderní" pohádka...něco...trochu...jako Čaroděj ze země Oz nebo Alenka za zrcadlem. (...i když, ruku na srdce, Alenka JE místy dost hustej horror :lol: :lol: a ne pohádka)
Od C. Barkera jsem přečetl Coldheart Canyon. Místy naturalistické, místy jsem očividně nepochopil komplexní symboliku co autor použil (ano, jsem přízemní, jakž-takž racionálně uvažující jedinec co jen čirou náhodou bloudí v iracionálních svštech RPG ;) ). Leč výborné zpracování, neuvěřitelný nápad, rychlý spád a přitom velmi detailní vykreslení postav...

Mimochodem, doporučuji pro většinu "těch opálených do černa z dola" - přečtením tohoto románu si mohou obohatit možnosti trápení lidských/elfích/hobitích bytostí.

Přidal bych Otakara Batličku "Na vlnách odvahy a dobrodružství".
Diagnostikovany.
Každý moudrý má nač pomysliti,
kdyby ho pobídlo hovno v zápas jíti,
porazíš-li je, co z toho budeš míti,
a pakli ono tebe porazí, hned do lázně musíš jíti.
. . . . . . . . . Holan, V.
Amber
Čestný člen týmu Thalie
Posts: 5386
Joined: 18:45 22. Jan 2012

Re: Literární koutek

Post by Amber »

Pro pobavení dobře poslouží "Sněhurka" od Neila Gaimana; viz http://en.wikipedia.org/wiki/Snow,_Glass,_Apples :twisted:
Lareth Belle - rudovlasá bardka a špionka. Sirya Walda - culíkaté elfítko. Yasstra - stvoření noci. Jeduha Fištrón - nejroztržitější geniální gnómský vynálezce a krotitel oslů.

Bylo tu hezky, vděčím Thalii za spoustu zábavy a skvělé hry, ale je čas jít dál. Nastal čas pověsit grammarbičík na háček. Děkuju a mějte se fajně...
User avatar
Žorž
Čestný člen týmu Thalie
Posts: 1274
Joined: 18:11 27. Apr 2007
Location: Praga
Contact:

Re: Literární koutek

Post by Žorž »

Absinthorix wrote:
Aulus wrote:Zkoušel jsem číst i Ostrov včerejšího dne, ale už jsem neměl tolik trpělivosti a času, kolik si Ecovy knihy žádají. :var_54: :D
Jo, ten je zrovna dost výživnej 8) ale takovej Baudolino se čte nádherně :) víceméně. Nebo a to skutečně vřele doporučuju Poznámky na krabičkách od sirek, které jsou naprosto, ale naprosto úžasné.

Je to souhrn Ecových zamyšlení v novinách (sloupků? nebo jak se tomu říká), především z 90. let - je neskutečné jaký má přehled a jak mu teď vyšla spousta věcí, které tehdy kritizoval, že nám přerostou přes hlavu... a teď je tu skutečně máme
Rozhodně doporučuju teď čerstvý a Mayou nadhozený Pražský hřbitov. Skvělé porochňáníčko se v předsudcích o národnostech a zároveň v oněch idylických národních hnutí 19. století, v antisemitismu a zároveň "antijezuitismu"... Prostě o tom, jak jde manipulovat lidmi a s trochou nenávisti vyfabrikovat všemožné absurdní teorie a kombinovat je, i když jsou vzájemně protichůdné, a přitom to na první pohled "dává takovej smysl, žejo, tyvoe, jak to všechno chtěl vovládnout, všechno do sebe zapadá, tyvoe". Aneb ke kořenům o židovsko-zednářském spiknutí a do toho se potkáte s hlavama jako Freudem.

Jo a z ne-beletrie, Dějiny ošklivosti? Nebo Dějiny krásna? Už si nepamatuju, ale udělalo na mě zas obrovskej dojem, jakou musí mít Eco všepohlcující moskovnu.
Slovotepec Žorž = Písmák Matlafousek

Částečně mimo thalijský provoz, ovšem v psaní neustávající: http://kibucim.blogspot.cz/
User avatar
KaTo
Ďábel
Posts: 6754
Joined: 15:24 23. Jun 2007
Location: Severní okraj Středozemě
Contact:

Re: Literární koutek

Post by KaTo »

Ač nejsem milovníkem sérií, tak přesto mohu doporučit trilogii Svět bez bohů (Zrození zimy, Dědic klanu, Pád thanů) od Ruckley Brian.

Varování - jedná se o docela temnou fantazy, nic pro plyšáky (ano Molly, nic pro plyšáky :mrgreen: ). I když první díl vypadá jako "pouhá" mlátička, kdy Evil horda jde zbít Good hordu...změní se to :twisted: , změní :twisted: ...a vy krvelační čtenáři nebojte, hordy se mlátit nepřestanou až do konce série...jen ta pachuť krve už nebude taková jako na začátku :mrgreen: .

Co jsem ocenil:
1) ELFOVÉ!! V té knížce jsou ELFOVÉ (sice se jim říká kirininové, ale jsou to ELFOVÉ!!). Žádný lidi s dlouhejma ušima, ale ELFOVÉ!! Nelidská, cizí, "alienská" rasa, co se s lidma moc nese...eee... *odkašle si* ...rasa co udržuje svoje tradice a hrdost, jsem chtěl říci.
2) zajímavě vykreslený postup "šílenství/osvícení" jednoho půlelfa (moc jich tam není, určitě poznáte, kterého jsem myslel :D ).
3) ...a spousta dalšího :twisted: , co bych v podobném typu literatury nehledal.

Na co jsem si "musel" zvyknout:
1) přeskakování mezi jednotlivými "liniemi" (knížka proplétá několik dějových linek). Ne že by to bylo "špatně", ale přišlo mi, hlavně na začátku těch linek "až moc" na moji pozornost, pak sem si zvykl :twisted: .
2) občas jsem si říkal "bylo to nutné?", případně "proč se probohy zachoval/a takhle?" a pak jsem si uvědomil, že stejný způsob chování, myšlení postav je převzatý z "naší" historie-současnosti(!) a jen to moje "oči nechtějí vidět".

EDIT after Gladiator: Ano, ta trilogie je ukončená, celistvá, kompaktní
Last edited by KaTo on 12:29 14. Mar 2012, edited 1 time in total.
Síla tě osvobodí! - Sithský kodex, 12.12.2011 (TOR-preorder)
Bylo to peklo! - Error 37, Error 3005, Error 3007, 15.5.2012 (Diablo3)
Až s vámi skončím, nebudete věřit vlastní mysli! - Mesmer, 28.8.2012 (GW2)
Historie umírá s těmi, kteří ji pamatují. - Din Dagor, Mrazen 1147 (EQ)
Tento rok bude začátek konce. - neznámý vojín
Post Reply