Doba bronzová

Neaktuální příspěvky jsou shromažďovány zde.

Moderators: DM, WB

User avatar
DenGrasse
Ďábel
Posts: 5869
Joined: 01:37 21. Feb 2008
Contact:

Doba bronzová

Post by DenGrasse »

Musím se přiznat, že hned při vstupu na Thalii mne dost vyděsily bronzové zbraně a zbroje... má to nějaký IC důvod? (stačí říct má-nemá, netřeba objasňovat, pokud je, jistě jej časem ve hře objevím) Nebo se jedná o obvyklou NWN fabulaci bronz = horší ocel, která je zcela nesmyslná? (pokud je tedy bronz skutečně bronz, jak jej známe z reálu a ocel ocel, jak ji známe z reálu... viz photterovo uhlý...)
hyperpasivní myšohryz
pokud mi píšete na ICQ, napište co chcete
jsem jenom autor. číst ty reálie musíte sami...
User avatar
Daanri
Čestný člen týmu Thalie
Posts: 3452
Joined: 16:37 27. Apr 2007
Location: Slovakia
Contact:

Re: Doba bronzová

Post by Daanri »

Bronz je jeden z materialov z ktorych za vyrabaju jednoduche veci. Snazili sme sa nak rozdelit veci podla materialo, napr. u kovov to funguje jednoducho bronz 0, zelezo +1, mitril +2, adamantium +3 a u dreva vrba 0, orech +1, dub +2, mahagon +3. Proste je to len take zakladne rozdelenie vlasnosti predmetov podla materialu.
When you make a deal with devil, there will be hell to pay.

„Povinnost je těžší než hora, smrt je lehčí než peříčko.“

Večné hľadanie cudzích chýb je jednou z najväčších chýb vlastných.
(E.Hubbard)


Yeasterday, we sought each other.
Today, we face.
For one of us, tomorrow will never be.
User avatar
DenGrasse
Ďábel
Posts: 5869
Joined: 01:37 21. Feb 2008
Contact:

Re: Doba bronzová

Post by DenGrasse »

Daanri wrote:Bronz je jeden z materialov z ktorych za vyrabaju jednoduche veci. Snazili sme sa nak rozdelit veci podla materialo, napr. u kovov to funguje jednoducho bronz 0, zelezo +1, mitril +2, adamantium +3 a u dreva vrba 0, orech +1, dub +2, mahagon +3. Proste je to len take zakladne rozdelenie vlasnosti predmetov podla materialu.
ah, myslel jsem že to tak nějak bude...
pokud ovšem zůstáváme u charakteristik kovů jak fungují v realu, je to právě problém.
Bronz je totiž slitina a ačkoli je částečně kujný, věci z bronzu se vyrábějí primárně odléváním. Proto značná část věcí uvedených ve hře je zcela nereálná. Samozřejmě z bronzu se dají vyrobit meče a zbroje, ovšem charakter a postup výroby si vyžádá dodržování určitých pravidel. Ideálním tvarem bronzového meče je meč s cca 60 cm dlouhou čepelí, štíhlý a s výdutí uprostřed - ta je nesmírně důležitá, neboť bez ní se bronzová zbraň při reálném použití velmi rychle deformuje... a z toho vyplývá, že většina zbraní z bronzu vyrobit prostě nejde. Nejtypičtějším příkladem (ten zabolel) je bronzový kord - tuto zbraň by v použitelné kvalitě z bronzu nebylo možné vyrobit. Existovaly bronzové meče rovné, buď krátké nebo (s trochou fantazie) i dlouhé, samozřejmě kopí a sekery. Zahnutá ostří sice také, ale obvykle s ostřím po vnitřní straně (Asyřané).
Stejný problém se týká i zbrojí. Kroužková bronzová zbroj je elementární nesmysl - museli byste odlít bronzový drát (sice to jde, ale dost náročné) a pak špatně kujný bronz ohýbat do kroužků.. tfuj tfuj... takže opět zbroje prošívané, šupinové nebo nějaké jednodušší plátové (mykénské ´sochové´ zbroje, ve kterých se nedalo hýbat, by tady asi byly na nic).
Co se týče kvality bronzu, slyšel jsem, že dobře udělaný bronz se vyrovná oceli kvality 13 (slyšel jsem i 17, ale tomu neuvěřím, dokud neuvidím)... pozor, tedy samotné železo - bez znalosti postupu kalení oceli - je podstatně měkčí než bronz! Na zbraně zcela nepoužitelné.

No a na závěr to hlavní: civilizace, která ovládá techniku výroby oceli, bronzové zbraně a zbroje (a většinu dalších věcí) prostě vyrábět nebude. Problém je v tom, že výroba bronzu je:
dražší na potřebné výrobní prostředky
technologicky náročnější
časově mnohem zdlouhavější
dražší na suroviny
s výslednými výrobky nižší kvality, než ocelové...
jinými slovy, zcela neefektivní

Bronz samozřejmě má své využití (v Rakousko-Uhersku se z něj odlévala děla až do roku 1908), ovšem chladné zbraně a zbroje mezi ně nepatří...

Musím říct, že když jsem to uviděl poprvé, vyděsilo mne to natolik, že jsem několik dní vstřebával, protože jsem se bál, co dalšího za ´vymyšlenosti´mne na Thalii potká. Teď už jsem to zkousl a dokážu s tím žít, ale pokud by někdo v budoucnu chtěl přizpůsobit systém známé realitě, docela bych to uvítal. Mohu dodat četné podklady či rady v tomto směru, vývoj chladných zbraní patří mezi mé koníčky.

Do dřeva nedělám, nicméně si nejsem jist, zda vrbové luky atd. jsou tím pravým... obecně se ví, že vhodným dřevem na luk je jasan nebo tis a docela bych uvítal luky reflexní z klížené rohoviny, kdyby se někomu chtělo je vymýšlet.

Ona sama výroba zbraní nebyla jednoduchým procesem. Je jisté, že zbraň ukutá venkovským kovářem bude méně kvalitní než zbraň z dílny vyhlášeného mistra, kde ve městě existují specialisté na jednotlivé úkony. Zatímco kovář si všechnu práci dělá sám (pochybuji, že by zvládl ukovat třeba kord), městské cechy měly dělení činností - krom mečíře, který vyráběl čepel, se na výrobě podílel jilčař, který zhotovil záštitu a jílec a šlejfíř, který zbraň brousil a leštil, dále třeba cizelér atd..

Kdyy se upustilo od ´bronzových´ starožitností (které by kovář na vesnici technologicky sám vůbec nedokázal vyrobit), mohly by být zbraně prostě z oceli a lišit se v kvalitě (+1) dle výrobce... to by mi přišlo reálné a účel by to splnilo. Pochopím samozřejmě, když se nikomu nebude chtít předělávat systém kvůli mému pocitu :mrgreen:
hyperpasivní myšohryz
pokud mi píšete na ICQ, napište co chcete
jsem jenom autor. číst ty reálie musíte sami...
User avatar
jiromir
Měšťan
Posts: 199
Joined: 11:39 04. Jan 2008

Re: Doba bronzová

Post by jiromir »

a to neni ošklivej názor.. :) Obávám se ale, že se to moc nesetká s ohlasem těch, který by to museli celý překopat, ale návrh dobrej ;)
User avatar
photter
Čestný člen týmu Thalie
Posts: 1313
Joined: 21:39 17. May 2007
Contact:

Re: Doba bronzová

Post by photter »

dyk je to putna...btw. vy máte eště bronzový krámy ? *kreje si hlavu a zalejzá pod stůl*
Usstan rin'ov ragar z'lonzic draeval shar'tleg ussta velve wun l'harventh
User avatar
DenGrasse
Ďábel
Posts: 5869
Joined: 01:37 21. Feb 2008
Contact:

Re: Doba bronzová

Post by DenGrasse »

photter wrote:dyk je to putna...btw. vy máte eště bronzový krámy ? *kreje si hlavu a zalejzá pod stůl*
tys je na 1. levelu neměl? :idea:

to, jestli je máme nebo nemáme, neni pro tento topic relevantní. podstatné je, že se masově vyrábějí... chápu, že někomu je to putna. někomu zas ne.
hyperpasivní myšohryz
pokud mi píšete na ICQ, napište co chcete
jsem jenom autor. číst ty reálie musíte sami...
User avatar
kucik
Temnota
Posts: 16272
Joined: 10:42 10. May 2007
Location: Somewhere around nothing
Contact:

Re: Doba bronzová

Post by kucik »

DenGrasse wrote:...
Vzhledem k tomu, ze thalijske uhli napriklad roste (pravidelne dorusta) v jakychsi homolich, ani bych se nedivil kdyby Thalijsky bronz mel s pozemskym spolecny skutecne jen ten nazev.

Nicmene pokud by se ti fakt chtelo, pomoc pri tvorbe vyrobnich postupu pro craft rozhodne uvitame.
Neaktivní a nezasahující do vývoje. Pouze nouzový support pro WB/DM.
***********************************************
Les jambes en l'air, comme une femme lubrique,
Brûlante et suant les poisons,
Ouvrait d'une façon nonchalante et cynique
Son ventre plein d'exhalaisons.
User avatar
Krata
Bůh
Posts: 2864
Joined: 18:00 28. Apr 2007
Location: Božský trůn

Re: Doba bronzová

Post by Krata »

Zas to nepřeháněj a trochu si to odůvodni fantasy, Thalijskej brozn je třeba úplně něco jinýho jen se tak jmenuje.. náhodně :wink:
jsem uctívač démonů
jsem otec tvé smrti
já vyvolávám dávné zlo
já kontroluji každý jeho nádech
já podněcuji vaše neštěstí
zrozením i zabíjením
já vyvolám armageddon
krmen tisícem duší.
User avatar
Lord_Berserk
Velmistr
Posts: 1056
Joined: 11:23 28. Apr 2007
Location: Plzeň
Contact:

Re: Doba bronzová

Post by Lord_Berserk »

DenGrasse wrote:Pochopím samozřejmě, když se nikomu nebude chtít předělávat systém kvůli mému pocitu :mrgreen:
UHODNULS :mrgreen: :mrgreen:
...VIKINGS are back...your agony begins !!! :viking:
No...You'll never make a Berserk...
Berserker's Party
Erik The Viking
User avatar
Daanri
Čestný člen týmu Thalie
Posts: 3452
Joined: 16:37 27. Apr 2007
Location: Slovakia
Contact:

Re: Doba bronzová

Post by Daanri »

Hmm no je to vsetko zaujimave a viem, ze to neni dokonale ten system materialov, ale bohuzial. Tak je urobeny kvoli jednoduchosti. Myslim, ze investovat cas do prerobenia toho kvanta predmetov v palete, vymenenia vsetkych veci v obchodoch je lepsie investovat do rozsirenia veci.
When you make a deal with devil, there will be hell to pay.

„Povinnost je těžší než hora, smrt je lehčí než peříčko.“

Večné hľadanie cudzích chýb je jednou z najväčších chýb vlastných.
(E.Hubbard)


Yeasterday, we sought each other.
Today, we face.
For one of us, tomorrow will never be.
User avatar
Kiri
Velmistr
Posts: 1260
Joined: 18:37 29. Apr 2007
Location: vsudeANDnikde
Contact:

Re: Doba bronzová

Post by Kiri »

sem rejpal, ale tohle je fakt moc .... brambory by se v palete nenasli? :mrgreen: :mrgreen:
stiznosti sem -> 291472609
jsem to co (ne)jsem. Zhrzena laska ***
ministerstvo zabavy varuje:
creeping zabiiji!!!

Pisu sam za sebe
User avatar
Rejty
Vedoucí týmu Thalie
Posts: 12264
Joined: 15:08 27. Apr 2007
Location: Plzeň
Contact:

Re: Doba bronzová

Post by Rejty »

Brambory v palete jsou. :mrgreen:
Vedoucí týmu Thalie
User avatar
Kiri
Velmistr
Posts: 1260
Joined: 18:37 29. Apr 2007
Location: vsudeANDnikde
Contact:

Re: Doba bronzová

Post by Kiri »

Rejty wrote:Brambory v palete jsou. :mrgreen:
haha, ja jen ze se nikde nepestuji a to mi prijde jako docela zvlastniii
stiznosti sem -> 291472609
jsem to co (ne)jsem. Zhrzena laska ***
ministerstvo zabavy varuje:
creeping zabiiji!!!

Pisu sam za sebe
User avatar
Jachym
Rytíř
Posts: 508
Joined: 09:15 21. Jun 2007
Location: Morava

Re: Doba bronzová

Post by Jachym »

Kiri wrote:
Rejty wrote:Brambory v palete jsou. :mrgreen:
haha, ja jen ze se nikde nepestuji a to mi prijde jako docela zvlastniii
Dobrej nápad pěstovat i brambory
Menhiri Dierta
User avatar
monstera
Mistr
Posts: 885
Joined: 16:10 27. Apr 2007
Location: Ivory
Contact:

Re: Doba bronzová

Post by monstera »

Kiri wrote:
Rejty wrote:Brambory v palete jsou. :mrgreen:
haha, ja jen ze se nikde nepestuji a to mi prijde jako docela zvlastniii
Thalie nemá kontakt s americkým kontinentem, takže brambory do Thalie dosud nebyly přivezeny !
Co neumím, se naučím ( a nebo taky ne )
+ Lucia Exos, kněžka a řemeslnice, Hřbitov v Ivory, první řada vpravo, osmý hrob
+ Ranuncula Acera, řemeslnice a zaklínačka s halapartnou, Hřbitov v Karathe třetí řada vpravo
Sandra Ztruhly, nalezenec, Aasimar, kněžka a řemeslnice
Ga Muru, nešťastný plod náhodného setkání lidského ožraly a orčí děvky
Elena Spod, dívka která ztratila paměť
Locked