Otázka pro mágy a zaklínače

Neaktuální příspěvky jsou shromažďovány zde.

Moderators: DM, WB

Locked
User avatar
Aillen
Urozený
Posts: 1520
Joined: 01:01 27. Aug 2011

Otázka pro mágy a zaklínače

Post by Aillen »

Zajímalo by mě, zda pro zdárné provedení kouzla je z principu potřebné pronášet hlasem kouzelné formulky a rukama dělat magická gesta.

Je možné provést kouzlo pouze silou mysli, aniž by se proneslo jediné slovo a třeba se spoutanýma rukama, pokud je mág nebo zaklínač v zajetí?

Lze považovat kouzelné formulky a magická gesta jen jako jakési divadýlko pro zvýšení efektu kouzlení, nebo se považují za nezbytnou součást kouzlení?

Mám na mysli příklad ...mág padne do zajetí a bude spoután a bude pod dozorem strážce. Pronášením zaklínací formulky by zajatec strážce na sebe upozornil. Pokud kouzlo ale provede "jen silou své mysli" pak může strážce překvapit ....třeba ho zmámit a chvilky, kdy strážce bude mimo, by mohl využít k osvobození z pout a následnému útěku třeba v neviditelnosti.

Nebo se to na Thalii bere tak, že když je spoutaný, kouzlit nemůže?
Olwen Emerald
Fiona
Wang Yan Vlaštovka
User avatar
kucik
Temnota
Posts: 16272
Joined: 10:42 10. May 2007
Location: Somewhere around nothing
Contact:

Re: Otázka pro mágy a zaklínače

Post by kucik »

Ano. Pro tyto účely existují featy Silent spell http://nwn.wikia.com/wiki/Silent_spell a Still Spell http://nwn.wikia.com/wiki/Still_spell, které umožňují seslat kouzlo bez verbální nebo somatické složky. Kouzlo pak zabírá pozici o slot výš.
Neaktivní a nezasahující do vývoje. Pouze nouzový support pro WB/DM.
***********************************************
Les jambes en l'air, comme une femme lubrique,
Brûlante et suant les poisons,
Ouvrait d'une façon nonchalante et cynique
Son ventre plein d'exhalaisons.
User avatar
KaTo
Ďábel
Posts: 6754
Joined: 15:24 23. Jun 2007
Location: Severní okraj Středozemě
Contact:

Re: Otázka pro mágy a zaklínače

Post by KaTo »

Dle systému NWN každé kouzlo může mít AŽ dvě složky:
1) pohybovou
2) slovní
Některé kouzla mají jen jednu nebo druhou složku (nebo obě nebo žádnou 8) ).
Mág si může vzít ale i speciální mágský featy a pak jednotlivá kouzla může sesílat potichu, případně i bez gestikulace (tj. neomezuje ho brnění).

edit: ninjed by kucik :)
Last edited by KaTo on 19:24 12. Nov 2012, edited 1 time in total.
Síla tě osvobodí! - Sithský kodex, 12.12.2011 (TOR-preorder)
Bylo to peklo! - Error 37, Error 3005, Error 3007, 15.5.2012 (Diablo3)
Až s vámi skončím, nebudete věřit vlastní mysli! - Mesmer, 28.8.2012 (GW2)
Historie umírá s těmi, kteří ji pamatují. - Din Dagor, Mrazen 1147 (EQ)
Tento rok bude začátek konce. - neznámý vojín
xxxMajkyxxx
Urozený
Posts: 1619
Joined: 12:43 01. Mar 2010

Re: Otázka pro mágy a zaklínače

Post by xxxMajkyxxx »

Aillen wrote:Zajímalo by mě, zda pro zdárné provedení kouzla je z principu potřebné pronášet hlasem kouzelné formulky a rukama dělat magická gesta.

Je možné provést kouzlo pouze silou mysli, aniž by se proneslo jediné slovo a třeba se spoutanýma rukama, pokud je mág nebo zaklínač v zajetí?

Lze považovat kouzelné formulky a magická gesta jen jako jakési divadýlko pro zvýšení efektu kouzlení, nebo se považují za nezbytnou součást kouzlení?

Mám na mysli příklad ...mág padne do zajetí a bude spoután a bude pod dozorem strážce. Pronášením zaklínací formulky by zajatec strážce na sebe upozornil. Pokud kouzlo ale provede "jen silou své mysli" pak může strážce překvapit ....třeba ho zmámit a chvilky, kdy strážce bude mimo, by mohl využít k osvobození z pout a následnému útěku třeba v neviditelnosti.

Nebo se to na Thalii bere tak, že když je spoutaný, kouzlit nemůže?
Tohle resi i samotna mechanika hry....existuji odbornosti: klidne sesilani (nesomaticke) a kouzla ticha (neverbalni). Od kazdeho z nich pak na epickem levelu automaticke sesilani I.-III. Bez automatickych muzes vynechat bud jen gestikulace nebo jen hlas.

Takze pokud si mag behem levelovani veme klidna kouzla + ticha kouzla + automaticka klidna kouzla I.-III. + automaticka ticha kouzla I.-III., tak vlastne kouzli bez toho aniz by mluvil nebo gestikuloval.
WIPED
MAYBIES AND MY NEW BABIES
Milovaný sympoš Eritai se možná ve hře ukáže!
Rodwen - divoká elfka, druidka
User avatar
Nalkanar
Čestný člen týmu Thalie
Posts: 9274
Joined: 14:21 13. Feb 2010
Location: Brno/"Znojmo"

Re: Otázka pro mágy a zaklínače

Post by Nalkanar »

K seslání drtivé většiny kouzel je potřeba jak verbální složky (zaříkadla), tak somatické složky (gesta). Avšak existují určité výjimky, které i systémově potřebují jen jednu složku. Toto najdeš u popisu každého kouzla pod položkou "Složky" (angl. Components).

Dále pak existují metamagie, to jsou ty různé odbornosti, jako třeba Prodloužení kouzla, Maximalizace kouzla apod. To co tě zajímá jsou metamagie - "Klidné kouzlo" a "Tiché kouzlo". Klidné kouzlo ruší při sesílání somatickou (gestovou) složku, avšak kouzlo se sesílá jakoby o kruh výše. To samé Tiché kouzlo, ale ruší verbální složku ;) .

Postava na epických lvlech si pak může vybrat "Samospouštěcí" varianty těchto kouzel (jsou to tři různé odbornosti, které na sebe navazují), které automaticky ruší tu danou složku vždy u všech kouzel.

Např. mág s Samospouštěcím tichým kouzlem (I., II., III.) z RP hlediska nikdy nemusí vyslovovat magická zaříkadla, takže pokud mu dáš roubík, tak si může pořád čarovat. Nicméně pokud mu svážeš i ruce a nemá Klidné kouzlo, tak si prostě nezakouzlí. A naopak.

Teoreticky - kdyby měl Samospouštěcí klidné i tiché, tak si může takový mág čarovat vždy, bez ohledu na jakékoliv spoutání.



Dodatek: za chvíli to editnu a dodám obrázky popisů kouzel
Kouzlo s obouma složkama
NWN002.jpg
Kouzlo pouze s jednou složkou - zde bez gest (somatické), tzn. lze seslat pokud může mág mluvit
NWN001.jpg
.
User avatar
Aillen
Urozený
Posts: 1520
Joined: 01:01 27. Aug 2011

Re: Otázka pro mágy a zaklínače

Post by Aillen »

Děkuji za názorné vysvětlení, vidím, že mi pořád ještě spousta věcí uniká :D
Olwen Emerald
Fiona
Wang Yan Vlaštovka
Locked