Caehan wrote:Kdepak... jen říkám, že trestná činnost se dle mě vztahuje spíš na majetek, než na jednotlivce... a proto je potřeba větších prostředků na ochranu většího majetku... jednoduché, ne? Máš pět chalup - v průměru na krádežích tratíš pětkrát víc, než člověk co má jednu chalupu. Je to zjednodušení, ale jako nástin to snad stačí.
Stejně tak ti stát spíš vyjde vstříc, když ví, že že mu díky většímu majetku zaplatíš víc, a tím pádem tě v nějakém směru zvýhodní (pokud není vedený naprostými diletanty) - to proto, aby se ti dařilo a vybral od tebe víc.
Dej všem rovnou daň a stát nebude mít důvod podporovat podnikatele - jejich podpora bude pro něj stejně podstatná, jako podpora kohokoliv jiného, kdo tu daň ze svých prostředků poskládá.
Je možná dokonce v zájmu podnikatelů, aby taková věc nebyla zavedená.
Promin, ale zkusim to stejne napsat jinak:
Na kom stat vic vydela, tj. kdo mu vice odvede na
vsech danich (vcetne spotrebni)? Nekdo, kdo ma minimalni plat, nejezdi autem protoze necestuje, elektriku si opravuje sam protoze na elektrikare nema (pokracuj ad libitum) - nebo na clovekovi, ktery si nechal postavit onech pet chalup: tj. platil firmam za sluzby, plati z kazde chalupy dan z nemovitosti, z kazde el. pripojky v kazde chalupe plati pausal - a
z toho vseho tekly, tecou a budou tect pres vsemozne dane penize do statni pokladny? A kdyz onen majetny majitel bude chtit prodat nemovitost, nebo nedej boze zemre - dan z prodeje nemovitosti jsou 2% z ceny, dedicke dane nejsou zanedbatelne... Tak koho asi stat oskube?
Jestli porad jeste nevis: ktera cast spolecnosti byla nejvice "oskubavana" v minulosti, kdyz stat potreboval penize? Chudi? Na tech si nic nevzal. Byla to stredni vrstva - tj. ti, z jejichz rad se nejvice berou technici, inzenyri, lekari... Bohati si penize rychle ukryli. Stredni vrstva a obchodni temer vzdy sli na paskal.
Pokud si jeste pamatuji lekce ekonomie, tak navratnost strategickych statnich investic je cca 70% - tim, ze se vytvori pracovni mista, nemusi se platit podpory, tim ze lide maji vyssi mzdu tak utraci vic za drazsi veci...
Takze s Tebou bytostne nesouhlasim.
Edit: Doplnena cast o stredni vrstve.