Shaman88 wrote:Takže bych jen posílal obálku - ve které by bylo poděkování a vyjádření nesmírné hodnoty daného člověka....
Volby
Re: Volby
Jenže zdraví stojí úplně stejné peníze jako cokoliv jiného. Nemocnice, léky a jejich výzkum, doktoři a jejich vzdělání. Před dvěma stránkami ses ptal, proč mají chirurgové relativně malé platy. No tak je to proto, že lidé nejsou ochotni platit za svoje zdraví víc.
Sice to nemůžu říct s vážnou tváří, ale za tento názor by ti ultrapravicový extrémista ruce zulíbal ("a oni to tak ještě chtějí..."). Nicméně bych chtěl být u toho, až bys to poděkování předával nějaké vdově s dvěma hladovými krky a hypotékou.
Als sie mich holten, gab es keinen mehr, der protestieren konnte.
Re: Volby
Chápu, že morálka vyjádřená penězi jsou menší rozdíly mezi platy v rámci jednoho uskupení (státu, EU)? A co potom rozdíly mezi průměrnou životní úrovní mezi jednotlivými uskupeními?
Já ti, Aule, nedám pokoj. Protože ti chci vnutit, že jsi buďto taky sobec, nebo že svou snahu napínáš blbým směrem. Proč chceš vyšší životní úroveň pro naší pečovatelku a nechceš ty peníze z progresivního zdanění raději posílat na fond, který zajišťuje africkým dětem vzdělání?
Já ti, Aule, nedám pokoj. Protože ti chci vnutit, že jsi buďto taky sobec, nebo že svou snahu napínáš blbým směrem. Proč chceš vyšší životní úroveň pro naší pečovatelku a nechceš ty peníze z progresivního zdanění raději posílat na fond, který zajišťuje africkým dětem vzdělání?
Co toto znamená? Vypadl jsem z mísy.A právě proto, aby nemuselo docházet k podobnému převáděni penězi "nezhodnotitelných" statků na peníze, jsem pro to, aby se takových záležitostí pletla ekonomika co nejméně a byly přístupné všem. A jejich peněžní ohodnocení by nemělo přísně podléhat jen čisté nabídce, poptávce a ostatním aspektům liberální ekonomiky, ale mělo by být nějak kontrolováno a regulováno i jinak.
Re: Volby
Extrémní pravicová politika je co?Aulus wrote:Ano, dá. Ale nesmí to být extrémní pravicová politika. A tu právě předpokládá ekonomický liberalismus. Bez sociálních jistot to nejde.
Mimochodem, fašismus a nacismus jsou považovány za pravicové jen proto, že komunisté vyhráli válku. Jinak je to taky dělnický socialismus jak vyšitý.
Ekonomický liberalismus rozhodně není nějaká modla, ale taky bych se zdráhal říct, že "nefunguje". Jen vytváří tvrdé konkurenční prostředí, na což má ne každý "koule"/"hlavu"/"žaludek". Je to ale asi nejspravedlivější ekonomický systém, který zatím známe.
Sociální jistoty jistě ano! Ale nemá je vytvářet hlavně stát. Primární při vytváření sociálních jistot by měla být rodina a dobrá možnost vzdělání (a rozhodně tím nemyslím zrovna nutně vysokoškolské) a následného uplatnění.
Jak ty si, Aule, představuješ optimální nastavení sociálních jistot?
KaTo: Tak například v Německu to funguje celkem fajn... ale vzhledem k tomu, že skoro všude po Evropě má navrch levice, těžko ti odpovědět akutálně
Kraki Skengdrang a nejzlejší DM
Re: Volby
Snad chápu, co se snažíš vyjádřit. Ale právě tím, že se pokusíš penězi ohodnotit něco, co ohodnotit nelze, tak se dostaneš do stavu, kdy to bude zas jen o penězích.Aulus wrote: A právě proto, aby nemuselo docházet k podobnému převáděni penězi "nezhodnotitelných" statků na peníze, jsem pro to, aby se takových záležitostí pletla ekonomika co nejméně a byly přístupné všem. A jejich peněžní ohodnocení by nemělo přísně podléhat jen čisté nabídce, poptávce a ostatním aspektům liberální ekonomiky, ale mělo by být nějak kontrolováno a regulováno i jinak.
V dnešní době jsou věci, které nejsou ohodnocené penězi. Třeba to starání se o handicapované. Je to ohodnocení pocitové, morální. Jakmile toto nahradíš penězi, tak to buď bude málo a nebo už to budou ty peníze a ne ten morální kredit, který za to dostaneš.
Neaktivní a nezasahující do vývoje. Pouze nouzový support pro WB/DM.
***********************************************
Les jambes en l'air, comme une femme lubrique,
Brûlante et suant les poisons,
Ouvrait d'une façon nonchalante et cynique
Son ventre plein d'exhalaisons.
***********************************************
Les jambes en l'air, comme une femme lubrique,
Brûlante et suant les poisons,
Ouvrait d'une façon nonchalante et cynique
Son ventre plein d'exhalaisons.
Re: Volby
Holt trh práce je taky trh a nehodnotí, jakou cenu má kdo jako člověk, ale jakej je poměr poptávka versus nabídka po jeho schopnostech. Takže práci, kterou může dělat hodně lidí a je po ní malej zájem je placená příšerně, kdežto práce, kterou nechce nikdo dělat a ten někdo musí bejt ubermistr je hodnocená nejlíp. To samý jako u zboží. Proto sou lidi co umí dobře placený a vzácný kovy sou drahý. Bez vymyšlení funkčního systému na bázi jiný, než peněžní to tak prostě bude.
PUF!
Re: Volby
Klanové uspořádání (např. indiáni, eskymáci, africké kmeny) je mnohem spravedlivější ekonomický systém (vpodstatě se jedná o fungující komunismus).J.F.Payne wrote:Je to ale asi nejspravedlivější ekonomický systém, který zatím známe.
Síla tě osvobodí! - Sithský kodex, 12.12.2011 (TOR-preorder)
Bylo to peklo! - Error 37, Error 3005, Error 3007, 15.5.2012 (Diablo3)
Až s vámi skončím, nebudete věřit vlastní mysli! - Mesmer, 28.8.2012 (GW2)
Historie umírá s těmi, kteří ji pamatují. - Din Dagor, Mrazen 1147 (EQ)
Tento rok bude začátek konce. - neznámý vojín
Bylo to peklo! - Error 37, Error 3005, Error 3007, 15.5.2012 (Diablo3)
Až s vámi skončím, nebudete věřit vlastní mysli! - Mesmer, 28.8.2012 (GW2)
Historie umírá s těmi, kteří ji pamatují. - Din Dagor, Mrazen 1147 (EQ)
Tento rok bude začátek konce. - neznámý vojín
Re: Volby
Ale ne každý má na to, aby si sám zaplatil operaci. Je v pořádku ho jenom proto, že nemá dost peněz (a může být v jiných hodnotách naprosto výjimečný) nechat zemřít?drake127 wrote:Jenže zdraví stojí úplně stejné peníze jako cokoliv jiného. Nemocnice, léky a jejich výzkum, doktoři a jejich vzdělání. Před dvěma stránkami ses ptal, proč mají chirurgové relativně malé platy. No tak je to proto, že lidé nejsou ochotni platit za svoje zdraví víc.
Práce chirurgů by měla být ohodnocena mnohem lépe, ale ze strany státu. Daně na to platíme dost slušné, akorát jsou špatně přerozdělovány a rozkrádány, to je celý problém.
"Všechny hranice jsou konvence, které čekají, až je někdo přesáhne. Někdo může přesáhnout konvenci, pokud mu k tomu někdo jiný vydá podnět." David Mitchell, Atlas mraků
"But what do we have left once we abandon the lie? Chaos. A gaping pit waiting to swallow us all.”
"But what do we have left once we abandon the lie? Chaos. A gaping pit waiting to swallow us all.”
Re: Volby
Každý je sobec, klobouku. Ale tyhle své názory za sobecké nepovažuji.klobouk wrote:Chápu, že morálka vyjádřená penězi jsou menší rozdíly mezi platy v rámci jednoho uskupení (státu, EU)? A co potom rozdíly mezi průměrnou životní úrovní mezi jednotlivými uskupeními?
Já ti, Aule, nedám pokoj. Protože ti chci vnutit, že jsi buďto taky sobec, nebo že svou snahu napínáš blbým směrem. Proč chceš vyšší životní úroveň pro naší pečovatelku a nechceš ty peníze z progresivního zdanění raději posílat na fond, který zajišťuje africkým dětem vzdělání?
Rozdíly mezi jednotlivými uskupeními jsou katastrofální, ale bohužel tím, že pošlu do afriky část svého platu, nikoho nespasím. Ano, možná pomohu jednomu dítěti, ale k tomu, aby skutečně došlo k velké pozitivní změně je potřeba změna systému. A tu v Africe nezajistím.
klobouk wrote:Co toto znamená? Vypadl jsem z mísy.A právě proto, aby nemuselo docházet k podobnému převáděni penězi "nezhodnotitelných" statků na peníze, jsem pro to, aby se takových záležitostí pletla ekonomika co nejméně a byly přístupné všem. A jejich peněžní ohodnocení by nemělo přísně podléhat jen čisté nabídce, poptávce a ostatním aspektům liberální ekonomiky, ale mělo by být nějak kontrolováno a regulováno i jinak.
Aulus wrote: Práce chirurgů by měla být ohodnocena mnohem lépe, ale ze strany státu. Daně na to platíme dost slušné, akorát jsou špatně přerozdělovány a rozkrádány, to je celý problém.
"Všechny hranice jsou konvence, které čekají, až je někdo přesáhne. Někdo může přesáhnout konvenci, pokud mu k tomu někdo jiný vydá podnět." David Mitchell, Atlas mraků
"But what do we have left once we abandon the lie? Chaos. A gaping pit waiting to swallow us all.”
"But what do we have left once we abandon the lie? Chaos. A gaping pit waiting to swallow us all.”
Re: Volby
Můžeš si vzít půjčku.Aulus wrote:Ale ne každý má na to, aby si sám zaplatil operaci. Je v pořádku ho jenom proto, že nemá dost peněz (a může být v jiných hodnotách naprosto výjimečný) nechat zemřít?drake127 wrote:Jenže zdraví stojí úplně stejné peníze jako cokoliv jiného. Nemocnice, léky a jejich výzkum, doktoři a jejich vzdělání. Před dvěma stránkami ses ptal, proč mají chirurgové relativně malé platy. No tak je to proto, že lidé nejsou ochotni platit za svoje zdraví víc.
Re: Volby
No, spravedlivý systém, kde o osudu všech rozhoduje vybraná úzká skupina, případně jediný člověk, pokud možno ještě dědičně, to se mi nezdá úplně nejspravedlivější systém. Kibucy na to nejdou úplně zle, ale i tam to drhne, o výkonnosti nemluvě.KaTo wrote:Klanové uspořádání (např. indiáni, eskymáci, africké kmeny) je mnohem spravedlivější ekonomický systém (vpodstatě se jedná o fungující komunismus).J.F.Payne wrote:Je to ale asi nejspravedlivější ekonomický systém, který zatím známe.
PUF!
Re: Volby
Takový systém nemůže fungovat celospolečensky.KaTo wrote:Klanové uspořádání (např. indiáni, eskymáci, africké kmeny) je mnohem spravedlivější ekonomický systém (vpodstatě se jedná o fungující komunismus).
Kraki Skengdrang a nejzlejší DM
Re: Volby
Tak například vezmi specializovaného vědce. Kolik lidí může dělat jeho práci? Troufnu si říct, že podle schopností mnohem míň, než jich může dělat manažera ČEZu. Přesto je rozdíl v ohodnocení obrovský ve prospěch manažera.kokosak wrote:Holt trh práce je taky trh a nehodnotí, jakou cenu má kdo jako člověk, ale jakej je poměr poptávka versus nabídka po jeho schopnostech. Takže práci, kterou může dělat hodně lidí a je po ní malej zájem je placená příšerně, kdežto práce, kterou nechce nikdo dělat a ten někdo musí bejt ubermistr je hodnocená nejlíp. To samý jako u zboží. Proto sou lidi co umí dobře placený a vzácný kovy sou drahý. Bez vymyšlení funkčního systému na bázi jiný, než peněžní to tak prostě bude.
"Všechny hranice jsou konvence, které čekají, až je někdo přesáhne. Někdo může přesáhnout konvenci, pokud mu k tomu někdo jiný vydá podnět." David Mitchell, Atlas mraků
"But what do we have left once we abandon the lie? Chaos. A gaping pit waiting to swallow us all.”
"But what do we have left once we abandon the lie? Chaos. A gaping pit waiting to swallow us all.”
Re: Volby
Nesouhlasím, podle mě by měli být manažeři placeni ze všeho nejvíc, což vlastně jsou.Aulus wrote:Tak například vezmi specializovaného vědce. Kolik lidí může dělat jeho práci? Troufnu si říct, že podle schopností mnohem míň, než jich může dělat manažera ČEZu. Přesto je rozdíl v ohodnocení obrovský ve prospěch manažera.kokosak wrote:Holt trh práce je taky trh a nehodnotí, jakou cenu má kdo jako člověk, ale jakej je poměr poptávka versus nabídka po jeho schopnostech. Takže práci, kterou může dělat hodně lidí a je po ní malej zájem je placená příšerně, kdežto práce, kterou nechce nikdo dělat a ten někdo musí bejt ubermistr je hodnocená nejlíp. To samý jako u zboží. Proto sou lidi co umí dobře placený a vzácný kovy sou drahý. Bez vymyšlení funkčního systému na bázi jiný, než peněžní to tak prostě bude.
Protože nesou nejvyšší odpovědnost.
Re: Volby
*rozchechtá se* ...a kdyby to nevyšlo, tak jim dá Klaus milostShaman88 wrote:...nesou nejvyšší odpovědnost.
Síla tě osvobodí! - Sithský kodex, 12.12.2011 (TOR-preorder)
Bylo to peklo! - Error 37, Error 3005, Error 3007, 15.5.2012 (Diablo3)
Až s vámi skončím, nebudete věřit vlastní mysli! - Mesmer, 28.8.2012 (GW2)
Historie umírá s těmi, kteří ji pamatují. - Din Dagor, Mrazen 1147 (EQ)
Tento rok bude začátek konce. - neznámý vojín
Bylo to peklo! - Error 37, Error 3005, Error 3007, 15.5.2012 (Diablo3)
Až s vámi skončím, nebudete věřit vlastní mysli! - Mesmer, 28.8.2012 (GW2)
Historie umírá s těmi, kteří ji pamatují. - Din Dagor, Mrazen 1147 (EQ)
Tento rok bude začátek konce. - neznámý vojín
Re: Volby
Aulus wrote:Tak například vezmi specializovaného vědce. Kolik lidí může dělat jeho práci? Troufnu si říct, že podle schopností mnohem míň, než jich může dělat manažera ČEZu. Přesto je rozdíl v ohodnocení obrovský ve prospěch manažera.kokosak wrote:Holt trh práce je taky trh a nehodnotí, jakou cenu má kdo jako člověk, ale jakej je poměr poptávka versus nabídka po jeho schopnostech. Takže práci, kterou může dělat hodně lidí a je po ní malej zájem je placená příšerně, kdežto práce, kterou nechce nikdo dělat a ten někdo musí bejt ubermistr je hodnocená nejlíp. To samý jako u zboží. Proto sou lidi co umí dobře placený a vzácný kovy sou drahý. Bez vymyšlení funkčního systému na bázi jiný, než peněžní to tak prostě bude.
Od jakživa říkám, že plat výborného lékaře by měl být třeba trojnásobný než plat výborného dělníka. Ale taky jedním dechem dodávám, že nikdo na světě není taka kvalitní, aby jeho plat byl 1000 a více násobný. Hele zavřou nas do klece s nazvem socialista:).