Já sem jen znova postnu odkaz na svj článek, kde se nemožností prolomení dekret zčásti zabývám:
http://pohledzvenku.cz/nazory/zemanova-falesna-nota
Pro ty, komu se nechce klikat, vytažený odstavec:
Obava z nějakých revanšistických snah sudetských Němců by přitom měla budit nikoli pocit ohrožení, ale spíše chápavé pousmání. Z právního hlediska je jakékoli zrušení Benešových dekretů, nebo dokonce jejich změna nemyslitelná, a to nejen kvůli principu retroaktivity, ale též díky Listině základních práv EU a judikatuře Evropského soudu pro lidská práva, který již jednou majetkové nároky Němců odmítl. Obávat se prolomení Benešových dekretů je stejně absurdní, jako obávat se majetkových nároků alsaských Němců proti Francii nebo pomořanských Němců proti Polsku. Z právního hlediska je majetek zabraný po válce Němcům nabyt legálním způsobem – a stěží si lze představit evropského soudce, který by nectil princip právní jistoty. Morálka je však věc od práva často odlišná.
Jinými slovy, neexistuje legální způsob, jak by se nějakej revanš Němcům dal provést. Pokud by se stal nějaký zázrak a způsob by se přesto našel, Unie by to nikdy nepovolila už jen proto, že by to zaneslo naprostej majetkoprávní chaos do Francie, Polska, Německa, Čech, Rakouska...
A co se týká té adopce a násldné restituce, KaTo, nebyla to nějaká superelegantní právnická klička, ale stalo se tak na základě mezinárodního práva soukromého, jeho zásad a jistých mezinárodních smluv. K tomu soud přihlížel z úřední povinnosti...