Zprávy z Tartenu

Zprávy a novinky z měst a vesnic Thalie.

Moderator: DM

User avatar
Bruciacullo
DM Thalie
Posts: 2779
Joined: 20:49 21. Jan 2010
Location: Tam kde se slunce bojí a měsíc vždy jen nahlédne
Contact:

Re: Zprávy z Tartenu

Post by Bruciacullo »

*listina je v několika kopiích rozmístěna na většině domech a lešeních v tartenu*

Vyhláška

Upozorňujeme veškeré obyvatelstvo i projíždějící cestovatele aby dbali na svoji bezpečnost, nelezli po lešení a nevstupovali do rozestavěných budov. V případě porušení tohoto nařízení, nenese správa tvrze žádnou zodpovědnost za případné újmy na zdraví či majetku.

Velitel tartenských jednotek
Hamor

//Interierové lokace nejsou hotové proto se ani nepokoušejte do nich vstupovat. Stejně tak si nepronajímejte domy atp. Ze stejného důvodu.
Neliaen Fey de Erestor - paladinka Dei-Anangova "Slušnému vychování tě neučili, tam kde tě matka vyvrhla z lůna?"

QamuIs Heg qaq law' lorvIs yInqaq puS.

"Účelem každého života, je smrt." - Agent Smith

DM Galli - "So you have chosen death." / https://youtu.be/f94qpLdX9eA
Amber
Čestný člen týmu Thalie
Posts: 5386
Joined: 18:45 22. Jan 2012

Re: Zprávy z Tartenu

Post by Amber »

Rušno a pilno

Za posledních několik měsíců bylo v Tartenu o něco rušněji než jindy. Během té doby začali kameníci, tesaři a nádeníci opravovat starou strážní věž na severozápad od tvrze. K opravám se občas připojili i místní trpaslíci, kteří s sebou směrem do skal nesli kamenické náčiní a dovalili z dolů kusy balvanů. Teď na začátku zimy však práce pomalu utichají a na vršku věže zavlály dva prapory: černobílý čtvrcený a šedý se zlatou orlicí.
User avatar
Bruciacullo
DM Thalie
Posts: 2779
Joined: 20:49 21. Jan 2010
Location: Tam kde se slunce bojí a měsíc vždy jen nahlédne
Contact:

Re: Zprávy z Tartenu

Post by Bruciacullo »

Zásobovací konvoj

za několik dní (úterý 25.3. od 16:00) vyrazí z Isilské tvrze velký konvoj s vojenskými zásobami. Přijmeme schopné válečníky na doprovod konvoje skrze království. Odměna ve zlatě jistá. Pozor stojíme opravdu jen o silné nátury, výběr z dobrovolníků bude proveden v Isilské tvrzi.

Jménem Sira Hildeburga podepsán Setník Hubertus
Neliaen Fey de Erestor - paladinka Dei-Anangova "Slušnému vychování tě neučili, tam kde tě matka vyvrhla z lůna?"

QamuIs Heg qaq law' lorvIs yInqaq puS.

"Účelem každého života, je smrt." - Agent Smith

DM Galli - "So you have chosen death." / https://youtu.be/f94qpLdX9eA
User avatar
LDamian
DM Thalie
Posts: 4205
Joined: 21:02 21. Jun 2007
Contact:

Re: Zprávy z Tartenu

Post by LDamian »

Drowové opět útočí!

Jeden z Rytířů Úsvitu přinesl do Tartenu smutné zprávy: salaše v Pusté Vrchovině na cestě do Isilu, stejně jako ves Radarikovy Vary lehly popelem. Pobořen, vypálen a vydrancován byl tamní kostel a zemanská tvrz byla dobyta.

Mezi lidmi se povídá, že to mají na svědomí drowové, kteří už v minulosti kraji tolik uškodili. Mnoho místních věří, že se chystá další velký drowský útok na Tarten a v celém městečku zavládla nervozita. Jen trpaslíci, jejichž řady v poslední době posílili příchozí z hor, jsou zdá se klidní a pečlivě brousí své sekery.

Povídá se, že rytíř Johaness vyhlásil trestnou výpravu.
Půlork BU, bývalý šampión arény. BU! UGHR!
Tiefling Merakh a Amadeo Crowley. Aasimar Auriel. Hakavarn Skall Ocellom. Drow Nadas a Malzar Zau'ndar. Elf Melron Sil Naril, hobit Peranoel Thoris, lidé Ramon a Adrian Bach, Taranis a asi dvacet dalších. .o)

Aktivní, kontaktovat kvůli: záseky, questy, aréna a dění v Kel A Hazru
User avatar
LDamian
DM Thalie
Posts: 4205
Joined: 21:02 21. Jun 2007
Contact:

Re: Zprávy z Tartenu

Post by LDamian »

Obři a půlobři

V okolí Tartenu, směrem k Pustým Vrchovinám, se objevují silné skupiny agresivních půlobrů, které zřejmě pronikly kolem Isilské pevnosti z Alansijských hor.

Původní obavy z hrozícího útoku drowů se zatím nepotvrdily, ale i tak jsou Tartenští, dobře si vědomi úskočnosti drowů, opatrní. Mimo zpevňování obrany Tartenu se místní žoldáci nepouští do žádných větších vojenských dobrodružství.

Skupina brachů, ostřílených, dobře vyzbrojených veteránů, která se vydala do Pustých Vrchovin, se vrátila pokrytá krví od hlavy až k patě. Trpaslíci jsou spokojení, pozabíjeli desítky půlobrů a narazili prý dokonce i na skupinu kyklopů, kterou nasekali na drobno a po dlouhé době si dobře zabojovali.

Po krvavé lekci se půlobři, ani jiné přerostlé příšery zdá se již do těsné blízkosti Tartenu neodvažují.
Půlork BU, bývalý šampión arény. BU! UGHR!
Tiefling Merakh a Amadeo Crowley. Aasimar Auriel. Hakavarn Skall Ocellom. Drow Nadas a Malzar Zau'ndar. Elf Melron Sil Naril, hobit Peranoel Thoris, lidé Ramon a Adrian Bach, Taranis a asi dvacet dalších. .o)

Aktivní, kontaktovat kvůli: záseky, questy, aréna a dění v Kel A Hazru
Paulus
WB Thalie
Posts: 1495
Joined: 06:49 17. Apr 2012

Re: Zprávy z Tartenu

Post by Paulus »

Přeživší

Dle vyjádření Tartenských officialit přeživší ze zničených salaší a Radarikových Varů nalezli útočiště v Tartenu. Dle informací byli ubytováni ve stanech kolem tábořiště a bylo jim poskytnuto jídla i vody včetně základní léčitelské péče. Mezi přeživšími jsou ženy, muži i děti.
Victor Zručný - Nové obzory, nová dobrodružsví a hlavně - nové sny
Brogar Kovaný - Tradiční trpaslík s netradičními názory - active-ish
Paul Hall Jeho cesta se blíží ke konci
Edgar - Zahrabán v knihách
User avatar
LDamian
DM Thalie
Posts: 4205
Joined: 21:02 21. Jun 2007
Contact:

Re: Zprávy z Tartenu

Post by LDamian »

Zápis z kroniky v Tartenu: výprava proti obrům a půlobrům

Ještě tu samou zimu, roku 1536 podle Karathskýho počítání, byla velká trestná výprava proti nejrůznějším přerostlým obludám, co vypálily Radarikovo Vary a okolní vsi. Braši z Kamenýho vousu a výprava rytíře Alderinga vyrazili v hojném počtu, vyzbrojení jak se patří a dobře zásobení.

Desítky půlobrů a obrů pochcípaly v krutém boji pod ostřím válečných seker i lidských mečů. Nakonec se obě skupiny, chráněné Nordrim, probily do jeskyně, kde se kolohnáti opevnili. Tady se podařilo zachránit několik chudáků, co si lidožraví obři na horší časy schovali, aby zbytek zimy nemuseli hubu sušit. V první řadě tam ale naši braši rozsekali velkýho šamana obrů, co celou tu mizérii zpunktoval!

Chudáci, co vod obrů zachráněný byli, potom s lidma a Nordovo pomocí došli až do Tartenu. Celkem je teda v Tartenu 13 novousedlíků, protože do vypálených vesnic se vracet nikdo nechce.

Nordrim mezitím dál statečně bojovali, další desítky pazgřivých kolohnátů posekali a statečně drželi pozice, až dokavaď se Rytíř Aldering i se svojí družinou od Tartenu nevrátil.

Potom vzali všichni, teda Nordrim, lidi i ta ostatní havěť co se kolem poflakovala, útokem všechny obry až k Isilu, rohy troubily, no byla to pořádná rubačka, spousta dalších obrů skončila na kusy a až na jednoho dlouhána se nikomu nic zlýho nestalo.
Půlork BU, bývalý šampión arény. BU! UGHR!
Tiefling Merakh a Amadeo Crowley. Aasimar Auriel. Hakavarn Skall Ocellom. Drow Nadas a Malzar Zau'ndar. Elf Melron Sil Naril, hobit Peranoel Thoris, lidé Ramon a Adrian Bach, Taranis a asi dvacet dalších. .o)

Aktivní, kontaktovat kvůli: záseky, questy, aréna a dění v Kel A Hazru
User avatar
LDamian
DM Thalie
Posts: 4205
Joined: 21:02 21. Jun 2007
Contact:

Re: Zprávy z Tartenu

Post by LDamian »

Drengi

K večeru, za vydatného deště, vpochodoval do Tartenu silný oddíl těžce vyzbrojených a obrněných nordrim. Podle očitých pozorovatelů s nimi trpasličí hlídka Tartenu nejspíš počítala a vpustila je beze slova.

Nově příchozí nordrim jsou ještě zachmuřenější a mlčenlivější než je u trpaslíků obvyklé a podle všeho prošli v poslední době mnoha těžkými boji.

I když jsou bez označení, žádný z brachů se jich na nic nevyptává a oni sami se také s nikým nevybavují.

Povídá se, že jakmile budou dokončeny nutné opravy jejích zbrojí i zbraní, vydají se někam dál, hledat další a další boje.
Půlork BU, bývalý šampión arény. BU! UGHR!
Tiefling Merakh a Amadeo Crowley. Aasimar Auriel. Hakavarn Skall Ocellom. Drow Nadas a Malzar Zau'ndar. Elf Melron Sil Naril, hobit Peranoel Thoris, lidé Ramon a Adrian Bach, Taranis a asi dvacet dalších. .o)

Aktivní, kontaktovat kvůli: záseky, questy, aréna a dění v Kel A Hazru
User avatar
LDamian
DM Thalie
Posts: 4205
Joined: 21:02 21. Jun 2007
Contact:

Re: Zprávy z Tartenu

Post by LDamian »

Kníže Nordrim!

Ovyklé zvuky krumpáčů kutajících do kamene v Tartenu utichly. Nahradily je zvuky bujarých oslav, kterých se účastní všichni trpaslíci ve městě. Pivo teče proudem a krčmy praskají ve švech. Proslýchá se, že trpaslíci mají nového knížete. Prý Grór z klanu Hromového kladiva. S touhle novinou jakoby se trpaslíci stali k lidem přátelštější a všechny letité spory a sousedské hádky zmizely jako mávnutím kouzelného proutku. Každý z nordrim tvrdí, že teď bude lépe.

Jediný z nordrim kdo neslaví, a kdo si přes veškeré veselí udržuje ponurou vážnost, jsou nově příchozí, oddíl těžce obrněných trpaslíků, snad Drakobijců nebo Drtičů. Ti zprávu přijali s ledovým klidem, a někdo prý slyšel, jak jeden z nich suše pronesl "Pro nás se nic nemění."

Oslavy a veselí strhly nakonec i lidi; bujaré pitky mají trvat snad ještě týden, pak dojde pivo. Zámožnější kupci z Tartenu se nechali slyšet, že jakmile vystřízliví, vyšlou do Khar Durnu poselstvo s dary pro nového knížete (zlé jazyky tvrdí, že tam stejně pojedou jen nakoupit další pivo).
Půlork BU, bývalý šampión arény. BU! UGHR!
Tiefling Merakh a Amadeo Crowley. Aasimar Auriel. Hakavarn Skall Ocellom. Drow Nadas a Malzar Zau'ndar. Elf Melron Sil Naril, hobit Peranoel Thoris, lidé Ramon a Adrian Bach, Taranis a asi dvacet dalších. .o)

Aktivní, kontaktovat kvůli: záseky, questy, aréna a dění v Kel A Hazru
User avatar
J.F.Payne
Ďábel
Posts: 6885
Joined: 21:37 08. Aug 2008
Location: Praha
Contact:

Re: Zprávy z Tartenu

Post by J.F.Payne »

Vydán dekret zavádějící vyšší zdanění gnómů!

Po všech koutech Království jezdí poslové a čtou lidem nový královský dekret. Po zdech měst, městysů i vesnic pak visí plakáty s rozpoznatelnou karikaturou gnóma: mužík s velkým nosem v klobouku se prsty, které se protahují v pařáty, dravě natahuje pro mince sypající se z protrhnutého měšce na pohled počestného venkovského junáka... Na dalším obrázku je venkovský junák šťastný, se zalátaným měšcem a voják oděný v barvách Karathy klepe nosatého mužíka přes prsty obuchem.
Já Doriel Karathský, z vůle bohů král Karathy, nálezce Grálu a ochránce Říše,

zavádím tímto zvláštní daň pro gnómy žijící na území karathského království, činící pětinu jakéhokoliv výdělku navrch k běžným daním. Každý gnóm žijící v království karathském jest povinen neprodleně se dostaviti na nejbližší úřad nebo ke svému lennímu pánu, což se týká všech gnómů včetně gnómských žen a dětí. Zatímco můj lid krvácel, lidé a elfové pospolu, gnómové se téměř vůbec neúčastnili válečných tažení proti orkům z Vršků ani proti drowům v Bhardrillu. Známo jest též, že gnómové nečestnou lichvu provozují a půjčují na vysoký úrok. Ve veliké své dobrotě potvrzuji práva gnómů vlastnit na území království nemovitosti, provozovat živnosti a požívat ochran svého stavu, jak dle práva náleží.
Tento dekret nabývá moci v měsíci lednu léta 1538 karathského letopočtu.

Doriel Karathský na základě jednání říšské rady, v.r.
Kraki Skengdrang a nejzlejší DM
User avatar
LDamian
DM Thalie
Posts: 4205
Joined: 21:02 21. Jun 2007
Contact:

Re: Zprávy z Tartenu

Post by LDamian »

Urážka a příkoří na nordrim

Trpasličí kupci, odpočívající v Tartenu na své cestě do Khar Durnu, přinesli trpkou zvěst o tom, jak s nimi elfí král v Karathe zacházel, jak jim drahocenné šperky odmítl zaplatit, jejich vousy i vzrůst urazil a je samotné nechal ztlouct a do vězení uvrhnout.

Zprávy o příkoří na nordrim rozhněvaly mnoho tartenských. Už notně vybledlé plakáty s dekretem o zvláštním zdanění gnómů někdo ještě ten den strhal a v místní hospodě padlo mnoho slov, jež by si král jistě za ty své "zlodějské elfí uši" nezastrčil.
Půlork BU, bývalý šampión arény. BU! UGHR!
Tiefling Merakh a Amadeo Crowley. Aasimar Auriel. Hakavarn Skall Ocellom. Drow Nadas a Malzar Zau'ndar. Elf Melron Sil Naril, hobit Peranoel Thoris, lidé Ramon a Adrian Bach, Taranis a asi dvacet dalších. .o)

Aktivní, kontaktovat kvůli: záseky, questy, aréna a dění v Kel A Hazru
User avatar
LDamian
DM Thalie
Posts: 4205
Joined: 21:02 21. Jun 2007
Contact:

Re: Zprávy z Tartenu

Post by LDamian »

Létající raraši

V Tartenu se povídá o malých, rudých, okřídlených raraších, kteří se v poslední době v okolí města objevují. Nejsou zvlášť nebezpeční a většinou ani neútočí, ale jsou zvědaví a škodolibí a není proto divu, že je Tartenští pronásledují a zabíjí na potkání. Tedy když to jde. Mrchy jsou to prý mazané a ovládají i nějaké ty magické triky.
Půlork BU, bývalý šampión arény. BU! UGHR!
Tiefling Merakh a Amadeo Crowley. Aasimar Auriel. Hakavarn Skall Ocellom. Drow Nadas a Malzar Zau'ndar. Elf Melron Sil Naril, hobit Peranoel Thoris, lidé Ramon a Adrian Bach, Taranis a asi dvacet dalších. .o)

Aktivní, kontaktovat kvůli: záseky, questy, aréna a dění v Kel A Hazru
User avatar
kokosak
Ďábel
Posts: 6104
Joined: 11:18 05. Feb 2008

Re: Zprávy z Tartenu

Post by kokosak »

*Hned jakmile jarní slunce začalo mít větší sílu a v horách odtál dostatek sněhu, shromáždily milosrdné sestry z Karathského chrámu vše potřebné, co nakoupily za milodary, a vypravily se na cestu do Tartenu. Letošní jaro v hornické osadě nebylo moc veselé.. prohnala se jí silná horečka a především mnoho starých lidí stála životy*

Přineste jim, sestry, světlo do jejich života v této temné chvilce a dotek milostivé paní, který pro ně bude jistě požehnáním. Nechť Vás Juana ochraňuje! *Žehnala jim Adriana při jejich odchodu*

*Byly čtyři, které se vypravily aby pomáhaly s pohřby a péčí o nemocné, kterým vzala nemoc hodně sil. Dva vozy byly plné jídla, teplého oblečení, bylin a léků.*

*Kdo v příštím měsíci projde Tartenem, může spatřit sestry, kterak ve chvílích volna pomáhají osazovat zahrádky u domů. Pokud některý z poutníků pomůže s dřívím na otop, či opravou domů po zimě, tomu sestry oplatí požehnáním své paní a koláči, které pečou pro místní děti.*
PUF!
User avatar
Desmond
Čestný člen týmu Thalie
Posts: 2551
Joined: 11:53 27. Sep 2009

Re: Zprávy z Tartenu

Post by Desmond »

Otřesy půdy

Místní havíře poslední dobou trápí pravidelně opakující se otřesy půdy. Ačkoli nejsou nikterak silné, hrozí při nich únik nebezpečných plynů, které představují pro horníky reálné riziko exploze a nebo udušení. Důlní předák dočasně přerušil těžbu v hlubinných slojích, dokud se situace neuklidní.

Královská kancelář vyslala na místo odborníka z Karathské akadamie, který by měl přijít na kloub tomu, co je původcem opakujících se otřesů.

Nepřejícní lidé tvrdí, že se přerušená těžba a snižující se zásoby brzy promítnou do ceny kovů v království, což má být ostatně hlavní důvod, proč do Tartenu narychlo přispěchal odborník z akademie.
Fryn
DM Thalie
Posts: 1327
Joined: 20:48 17. Jun 2007

Re: Zprávy z Tartenu

Post by Fryn »

Obvyklou rutinu hornického města, pracovní i nepracovní, narušil zvýšený zájem o část starého, dávno vytěženého dolu.
Podle některých byl tento zájem projeven návštěvníky z Karathy, dokonce snad přímo úředními autoritami.
Domněnky o přítomnosti královské úřední moci přiživovala i krátkodobá nedostupnost onoho starého dolu, kdy v obou známých vchodech postávali Tartenští žoldáci, odhánějící všechny zvědavce a pouštějíce dovnitř pouze vybrané jedince.
Ať je to jak chce, několik dní se Tartenem potulovaly osoby, které určitě nepatřily mezi místní usedlíky.

Napříč hornickým městečkem se linou tyto a podobné projevy (především v místní nálevně).

"Prej tomu předcházela návštěva jakési čtveřice, kerá jistě nebyla vodsud. Dva v černých hábitech, jeden bledej jak smrt, druhej schlíplej jako by na ni čekal. Třetí chlap taky v černým, ale vo dost přívětivější na pohled. No a poslední byl nějakej elfoun."

"... ha ten špiclouchej mi začál mávat přímo před frňákem ňákým lejstrem Karathský strážé, tož co sem moh dělát? Prostě sem šel s ním ke vchódu a co nevíďám, starýho Huruse, toho bejvalýho kopáče, co začal chlastát. Tož sem tam počkal i s ním, jakó dohled. Hale bylo mi ho léto, to ba, jak tam stál jakó hromáda neštěsťá."

"Jak se vraceli, tak tři z nich tahali nějaký bedny bez vík. Moc jsem toho neviděl, ale vypadalo to na nějaký bezcenný harampádí ..."

"A pak, že si ten starý horník musí sundat jeho róbu, to sem fakt zaslechl od očitého svědka. Tak to nevím co tím chtěli dokázat, aby tam pobíhal nahej a zmrz? Já vím povím, asi bych se neudržel a něco ostřejšího jim pověděl."

"Co? Já jen vím, že se pak sebralo pár horníků a mělo nějakou práci přímo v tom starým zaslizeným dole. Snad tam něco bourali nebo co, nevím."
DM aktivita podle časových možností (případně podle nálady).
Post Reply