Krátce podle mě - v proměně do elementálů ano, v proměně do zvířat ne. S tím, že hrajte a nechte hrát.
Pokud bude mít někdo dobrý důvod, proč jeho druid v proměně do zvířete mluvit umí, ať to tak klidně hraje. Naopak jiný v proměně do elementála mluvit neumí, třeba to tak měl i jeho učitel a daný druid dokonce může IC věřit, že je to nemožné nebo ne-druidské. Střety ohledně toho držet IC a zábavné. Nevnucovat své pojetí rp hry ostatním.
Umí druid mluvit v proměně do elementála? - zdůvodnění
Proč ano:
Elementálové jsou inteligentní magické / přírodní bytosti žijící často pohromadě. Mohou mít své záměry, byť ty jsou obvykle pro běžné živé tvory nepochopitelné a tedy se mezi sebou potřebují dorozumívat.
Podle DnD 3,5, ze které vychází NWN i Thalie, mají jednotlivé typy elementálů (vzdušní, zemní...) každý svou řeč. Kromě těchto čtyř řečí existuje "primordial" řeč, které rozumí všechny typy elementálů a ze které se tyto 4 dialekty vyvinuly. I když Thalie má vlastní reálie, tak tam, kde to její reálie neřeší, je možno předběžně a volně vycházet z DnD a NWN obecně.
Druid si v elementární proměně zachovává všechny své znalosti, dovednosti, inteligenci, moudrost i charisma. Mění se tělo a (těžko říct, zda je to i na Thalii) k tomu získává některé schopnosti nestvůr. Mezi ně v DnD patří i právě řeč elementála, do kterého se promění.
Hra řeči elementála může být zábavná. Jinak může znít ohnivý (se svým hrčením a syčením a plamenným přízvukem), jinak zemní (rachotivý, valivý), vzdušný (fučení a syčení)... Zábavné může být i přizpůsobit celkově hru a povahu aktuální proměně a alespoň omezené zvukové projevy ji mohou dost obohatit.
Proč ne:
Nemají typickou pusu a plíce, takže to někomu může připadat divné (i když jsme ve hře, kde ani být nehmotný nebrání mluvit).
Elementálové i podle DnD mluví vzácně. Většina z nich má navíc nízkou inteligenci.
Někdo to tak zkrátka chce hrát.
Umí druid mluvit v proměně do zvířete? - zdůvodnění
Proč ne:
Druid v proměně do zvířete je od běžného zvířete na pohled k nerozeznání - není to jen kouzlo, které by šlo odčarovat, je to opravdová proměna.
Podle pravidel DnD je druid omezen fyzickými schopnostmi tvora, do kterého se promění. Většina zvířat (mimo papoušky, havrany...) nemá uzpůsobenou fyziologii, aby používala lidskou řeč.
Na rozdíl od elementálů, kteří jsou více fantasy a je možno to u nich brát volněji, u zvířat mluvení víc drhne s lidským očekáváním.
Je to tak vesměs zažité na většině serverech a v hrách.
Časté pojetí je takové, že pokud druid zůstane v proměně příliš dlouho, může dokonce zapomenout na to, kým původně byl a zůstat mezi zvířaty trvale. Řada hráčů přizpůsobuje hru svého druida v proměně do zvířete dané podobě a u zvířete, na rozdíl od elementála, je poměrně široká paleta z přírody odpozorovaných gest, zvuků a dalších zábavných věcí, které jde pro komunikaci použít a ostatní jim budou rozumět.
Proč ano:
Někdo to tak chce hrát a je to pro něj zábavnější.
I když psi, kočky a většina dalších zvířat nemluví, mohou mít překvapivě široký repertoár zvuků, které mohou vydávat. https://www.youtube.com/watch?v=F_kT_lvqsmA Dá se představit, že druid, který si i jako zvíře zachovává své znalosti, inteligenci, moudrost i charisma a měl by dost času a chuť se učit, by se i jako zvíře naučil využít hlasový rozsah různých proměn tak, aby ze sebe dostal mnoho různých celkem srozumitelných slov.
Existují magická zvířata v různých fantasy, která normálně mluví. Je možno to pojmout i tak, že druid zpočátku v proměnách mluvit neumí, ale později (třeba s neomezenou proměnou do zvířete) to dokáže.
Hrát druida/barda zpívajícího v proměnách, by mohla být legrace stejně jako vrčivá řeč, mručivá řeč...