inteligence 8 versus moudrost 16
inteligence 8 versus moudrost 16
tak, rád bych věděl, co si myslíte o postavě která má inteligenci 8 a moudrost 16..jak ji tedy hrát?
měl jsem svou vizi, zkusím ji tady lehce popsat:
"postava je zbrklá v úsudku, nevidí do složitějších problému, má sklony zlehčovat situaci, často se splete v počtech, které nesnáší. Díky vysokému zájmu o svět okolo, má dobrý intuitivní přehled o dění ve světě. Má touhu objevovat, odtajňovat, bádat a rozvíjet své poznání. Nemluví nijak květnatě, ovšem umí vyjádřit svůj názor věcně a jasně"
co je naspáno na stránkách Thalie?
pro int 8: "S námahou poskládá složitější větu. Neumí psát a těžko si poradí v nečekaných situacích"
pro moudrost 14: "Zajímá se o dění v širokém okolí. Zkoumá a bádá. Rád vše ví a o všem se přesvědčí na vlastní kůži."
moudrost 16 je uprostřed
moudrost 18+: "Moudrý kmet, který vám vždy dobře poradí, ať už se ho zeptáte na cokoliv. Takový muž bude jistě velmi oblíbený a uznávaný v širokém okolí. Pro panovníka, či jinou vůdčí osobnost, je to znamenitý rádce."
byl jsem několikrát upozorněn, že mám hrát s postavou jinak...já však mám charakter vytvořený, vnímám postavu jistým svým stylem jako "prostou, trhlou, ukvapenou žábu, která však má své pevné zásady a má až chorobnou touhu všechno prozkoumat"
nelíbí se mi představa že sotva umí mluvit, ano, neskládá složité věty, ale mluvit snad umí!! A co se týká čtení a psaní? moudrý člověk psat nemusí umět, to je pravda,s tím souhlasím, že by to neměla umět, nebo spíše ano, jen velmi špatně..
jaký je váš názor? rád bych to tu pořádně rozebral...
On je to totiž problém, protože moudrost v nwn charakterizovaná, je doopravdy součástí intelektu. Je to jeho složka. Moudrost rozvíjí intelekt...
-------------------------------------------------------------------------------------------
psychologie člení inteligenci na tyto faktory:
* Číselný (numerický) faktor
* Slovní fluence (plynulost)
* Verbální (slovní) myšlení–porozumění slovním sdělením
* Schopnost usuzovat a zvládat zvažováním problémové situace
* Paměť–nejen schopnost vštípit si a vybavit si údaje, ale také doba, po jakou si je jsme schopni udržet.
* Vnímání prostorových vztahů
* Vjemová pohotovost–postřehnout a rozlišovat podněty.
ano, postava, která má podprůměrnou inteligenci (v nwn třeba 8 ), může dokonce vynikat v jedné složce a v těch dalších může být hodně v podprůměru...JENŽE, je třeba brát celkový intelekt postavy jako součin inteligence a moudrosti, protože poznávání světa intelekt rozvíjí
měl jsem svou vizi, zkusím ji tady lehce popsat:
"postava je zbrklá v úsudku, nevidí do složitějších problému, má sklony zlehčovat situaci, často se splete v počtech, které nesnáší. Díky vysokému zájmu o svět okolo, má dobrý intuitivní přehled o dění ve světě. Má touhu objevovat, odtajňovat, bádat a rozvíjet své poznání. Nemluví nijak květnatě, ovšem umí vyjádřit svůj názor věcně a jasně"
co je naspáno na stránkách Thalie?
pro int 8: "S námahou poskládá složitější větu. Neumí psát a těžko si poradí v nečekaných situacích"
pro moudrost 14: "Zajímá se o dění v širokém okolí. Zkoumá a bádá. Rád vše ví a o všem se přesvědčí na vlastní kůži."
moudrost 16 je uprostřed
moudrost 18+: "Moudrý kmet, který vám vždy dobře poradí, ať už se ho zeptáte na cokoliv. Takový muž bude jistě velmi oblíbený a uznávaný v širokém okolí. Pro panovníka, či jinou vůdčí osobnost, je to znamenitý rádce."
byl jsem několikrát upozorněn, že mám hrát s postavou jinak...já však mám charakter vytvořený, vnímám postavu jistým svým stylem jako "prostou, trhlou, ukvapenou žábu, která však má své pevné zásady a má až chorobnou touhu všechno prozkoumat"
nelíbí se mi představa že sotva umí mluvit, ano, neskládá složité věty, ale mluvit snad umí!! A co se týká čtení a psaní? moudrý člověk psat nemusí umět, to je pravda,s tím souhlasím, že by to neměla umět, nebo spíše ano, jen velmi špatně..
jaký je váš názor? rád bych to tu pořádně rozebral...
On je to totiž problém, protože moudrost v nwn charakterizovaná, je doopravdy součástí intelektu. Je to jeho složka. Moudrost rozvíjí intelekt...
-------------------------------------------------------------------------------------------
psychologie člení inteligenci na tyto faktory:
* Číselný (numerický) faktor
* Slovní fluence (plynulost)
* Verbální (slovní) myšlení–porozumění slovním sdělením
* Schopnost usuzovat a zvládat zvažováním problémové situace
* Paměť–nejen schopnost vštípit si a vybavit si údaje, ale také doba, po jakou si je jsme schopni udržet.
* Vnímání prostorových vztahů
* Vjemová pohotovost–postřehnout a rozlišovat podněty.
ano, postava, která má podprůměrnou inteligenci (v nwn třeba 8 ), může dokonce vynikat v jedné složce a v těch dalších může být hodně v podprůměru...JENŽE, je třeba brát celkový intelekt postavy jako součin inteligence a moudrosti, protože poznávání světa intelekt rozvíjí
Spammaster zakázaného kanálu (9.10.2011 potrestán)
Re: inteligence 8 versus moudrost 16
Postava s int. osm je debilní (slabomyslná, mentálně retardovaná). Skládá jednoduché věty a má minimální slovní zásobu. Pokud mluví, vyjadřuje především svoje základní potřeby a cíle. Svět okolo je pro ni ohromně komplikovaný, chápe jen jednoduché příkazy a často potřebuje něco vysvělit a čas než to pochopí.
Postava s moudrostí 16 je často "nad věcí". Je zvídavá a rychle nabírá životní zkušenost. Duševně je vysoce kompetentní, i ve vypjatých situacích si dovede zachovat chladnou hlavu a nejedná zbrkle. Velmi moudrá postava je klidná. Neměla by se chovat trhle a ukvapeně (to spíš s int16 a moud8), s int 8 navíc potřebuje na pochopení čas.
Postava s těmito vlastnostmi žije v prostém světě. Každou situaci rychle zhodnotí a zároveň zjedodušší. Měla by si libovat v rituálech. Je flegmatická. Moudrost je relativní a vázaná na inteligenci, takže zatímco v okruhu postav s podobnou inteligencí bude vynikat, pro chytré bude její moudrost absurdní.
Jestli se ti nelíbí že sotva mluví, tak ať pilně studuje a až dostaneš lv dej si bodík do int
Jinak nemusí nutně mluvit v ženském rodě a infinitivech, ale o to pro ni bude skládáni věty složitější, takže ji bude dýl trvat a použije minimum slov. Psát a počítat zvládne asi jako dítě v druhé třídě:)
Postava s moudrostí 16 je často "nad věcí". Je zvídavá a rychle nabírá životní zkušenost. Duševně je vysoce kompetentní, i ve vypjatých situacích si dovede zachovat chladnou hlavu a nejedná zbrkle. Velmi moudrá postava je klidná. Neměla by se chovat trhle a ukvapeně (to spíš s int16 a moud8), s int 8 navíc potřebuje na pochopení čas.
Postava s těmito vlastnostmi žije v prostém světě. Každou situaci rychle zhodnotí a zároveň zjedodušší. Měla by si libovat v rituálech. Je flegmatická. Moudrost je relativní a vázaná na inteligenci, takže zatímco v okruhu postav s podobnou inteligencí bude vynikat, pro chytré bude její moudrost absurdní.
Jestli se ti nelíbí že sotva mluví, tak ať pilně studuje a až dostaneš lv dej si bodík do int
Re: inteligence 8 versus moudrost 16
Ještě jsem s všim poznámky po čarou.
Jak inteligenci člení psychologie bych nechal tak, jednak se to stále mění s rozvojem neurologie a funkčních zobrazovacích metod mozku a hlavně psychologie nezjednodušuje mysl na dva rozměry dané pár body.
Jako součin to brát nemůžeš, poznání intelekt rozvíjí, ale stále v rámci jeho hranic.
Podle mě zatahuješ primitivní hru do zbytečně složitých souvislostí.
Jak inteligenci člení psychologie bych nechal tak, jednak se to stále mění s rozvojem neurologie a funkčních zobrazovacích metod mozku a hlavně psychologie nezjednodušuje mysl na dva rozměry dané pár body.
Jako součin to brát nemůžeš, poznání intelekt rozvíjí, ale stále v rámci jeho hranic.
Podle mě zatahuješ primitivní hru do zbytečně složitých souvislostí.
Re: inteligence 8 versus moudrost 16
inteligence 8 je vpodstatě jako IQ 80%-90% v našem světě (pokud je tedy 10 průměr jak píší stránky thalie) (10% populace v čr třeba)..jak je toto IQ charakterizováno? citace:Miky wrote:Postava s int. osm je debilní (slabomyslná, mentálně retardovaná). Skládá jednoduché věty a má minimální slovní zásobu. Pokud mluví, vyjadřuje především svoje základní potřeby a cíle. Svět okolo je pro ni ohromně komplikovaný, chápe jen jednoduché příkazy a často potřebuje něco vysvělit a čas než to pochopí.
.........Psát a počítat zvládne asi jako dítě v druhé třídě
do 90 Slabě podprůměrná inteligence. Dokáže absolvovat základní školu a dobře se uplatnit v manuálních profesích. 10%
do 80 Nižší stupeň slabomyslnosti. S problémy zvládne základní školu, úspěšný v zvláštní škole. 10%
takže ne druhá třída, ale jako základní škola (tzn. deváťák, umí napsat esej, umí něco rozebrat, ale matice ti počítat nebude)...takže OPRAVDU to není o základních potřebách...
Spammaster zakázaného kanálu (9.10.2011 potrestán)
Re: inteligence 8 versus moudrost 16
Taháš do hry zbytečně složitý věci, máš int 8 tak to podle toho hrej.. můžeš mít moudrou postavu ale moudrá postava s nízkou inteligencí neni zrovna to nejlepší
jsem uctívač démonů
jsem otec tvé smrti
já vyvolávám dávné zlo
já kontroluji každý jeho nádech
já podněcuji vaše neštěstí
zrozením i zabíjením
já vyvolám armageddon
krmen tisícem duší.
jsem otec tvé smrti
já vyvolávám dávné zlo
já kontroluji každý jeho nádech
já podněcuji vaše neštěstí
zrozením i zabíjením
já vyvolám armageddon
krmen tisícem duší.
Re: inteligence 8 versus moudrost 16
1) ve srovnání s vrstevníky..ano..a toto srovnání vyjadřuje IQ, tedy intelekt postavyMiky wrote: Postava s moudrostí 16 je často "nad věcí". Je zvídavá a rychle nabírá životní zkušenost. Duševně je vysoce kompetentní, i ve vypjatých situacích si dovede zachovat chladnou hlavu a nejedná zbrkle. Velmi moudrá postava je klidná. Neměla by se chovat trhle a ukvapeně (to spíš s int16 a moud8), s int 8 navíc potřebuje na pochopení čas.
Postava s těmito vlastnostmi žije v prostém světě. Každou situaci rychle zhodnotí a zároveň zjedodušší. Měla by si libovat v rituálech. Je flegmatická. Moudrost je relativní a vázaná na inteligenci, takže zatímco v okruhu postav s podobnou inteligencí bude vynikat, pro chytré bude její moudrost absurdní.
Jestli se ti nelíbí že sotva mluví, tak ať pilně studuje a až dostaneš lv dej si bodík do intJinak nemusí nutně mluvit v ženském rodě a infinitivech, ale o to pro ni bude skládáni věty složitější, takže ji bude dýl trvat a použije minimum slov. Psát a počítat zvládne asi jako dítě v druhé třídě:)
2) nemusí být přeci flegmatická, to s tím nesouvisí, může být VĚTŠINOU flegmatická..rituály? to je taky otázka individuality, obě tyto záležitosti jsou doporučeny, ale (doufám) že ne nařízeny
3) moudrost je svázána s inteligencí? ale vždyt ano, o to mi tu jde, abych na to poukázal, jsem rád že se mnou souhlasíš...ale nepochopil jsem co v zápětí píšeš..pro chytré je její moudrost absurdní? v čem KONRÉTNĚ? uved pár příkladů
4) tohle beru ale čistě direktivně, udělám to jenom proto abych měl pokoj, ikdyž je to podle mě nesmysl (ale možná na konci diskuze uznám že máš (popř. máte) pravdu)
Spammaster zakázaného kanálu (9.10.2011 potrestán)
Re: inteligence 8 versus moudrost 16
souhlasím..nwn samozřejmě vše zjednodušuje, je to jen hraMiky wrote:Ještě jsem s všim poznámky po čarou.
Jak inteligenci člení psychologie bych nechal tak, jednak se to stále mění s rozvojem neurologie a funkčních zobrazovacích metod mozku a hlavně psychologie nezjednodušuje mysl na dva rozměry dané pár body.
Jako součin to brát nemůžeš, poznání intelekt rozvíjí, ale stále v rámci jeho hranic.
Podle mě zatahuješ primitivní hru do zbytečně složitých souvislostí.
(ano, inteligenci rozvíjí v mezích...postava s int 8 bez motivace zůstane tam kde je...postava s int 8, ale s motivací poznávat svět bude více intelektuálně rozvinuta)
Spammaster zakázaného kanálu (9.10.2011 potrestán)
Re: inteligence 8 versus moudrost 16
Nesnaž se zbytečně do hry příliš tahat "náš svět". Ber popis vlastností podle pravidel a raději to víc nekomplikuj, opravdu se nikam nedostaneš.
Neříkám že by nedokázala absolvovat základní školu. Neznám minulost tvé postavy, třeba je to potomek bohatého obchodníka, který ji zaplatil učitele a ten denně děvět let učil psát a počítat.
Postava s motivací poznávat bude prostě moudřejší, chytřejší ne. Víc to neřeš nebo do svých úvah zatáhni elfa co stráví 100let zalezlý v knihovně
Neříkám že by nedokázala absolvovat základní školu. Neznám minulost tvé postavy, třeba je to potomek bohatého obchodníka, který ji zaplatil učitele a ten denně děvět let učil psát a počítat.
Postava s motivací poznávat bude prostě moudřejší, chytřejší ne. Víc to neřeš nebo do svých úvah zatáhni elfa co stráví 100let zalezlý v knihovně
Re: inteligence 8 versus moudrost 16
ale vždyť přímo vycházím z popisu v modulu..int 10 je průměr, 80% z 10 je 8 což je IQ 80 (jenže moudrost rozvíjí IQ, proto 80% až 90%)Miky wrote:Nesnaž se zbytečně do hry příliš tahat "náš svět". Ber popis vlastností podle pravidel a raději to víc nekomplikuj, opravdu se nikam nedostaneš.
Neříkám že by nedokázala absolvovat základní školu. Neznám minulost tvé postavy, třeba je to potomek bohatého obchodníka, který ji zaplatil učitele a ten denně děvět let učil psát a počítat.
Postava s motivací poznávat bude prostě moudřejší, chytřejší ne. Víc to neřeš nebo do svých úvah zatáhni elfa co stráví 100let zalezlý v knihovně
nemám to víc komplikovat, aha, takže to nemám rozebírat a mám udělat co jsi mi řekl a nejlépe nemám mít žádné připomínky, mám hrát podle šablonky a budeme všichni spokojeni, je to tak?
jak jsi mi poprvé řekl že nehraju intelekt postavy tak jse ms tím souhlasil a hru jsem změnil (myslím že Nul tenkrát mluvila s postavou Coldarrow)...hru jsem změnil..ani jednou jse mtak už nemluvil..to že se spletla v počítání peněz při rozdělování v pokladu (k její újmě, házel sis jestli to nebude naopak?
Last edited by černý vlk on 00:42 16. Mar 2009, edited 1 time in total.
Spammaster zakázaného kanálu (9.10.2011 potrestán)
Re: inteligence 8 versus moudrost 16
Stačí si přečíst popis vlastností při tvorbě postavy.
Nehraje se tu podle šablony, ale vlastností postavy a dalších aspektů.
Když někdo neumí ani pořádně mluvit, tak bude těžko něco počítat nebo číst. Jestli nechceš hrát debila, tak sis měl dát body do inteligence a nemaxovat vlastnosti, aby byla postava co nejsilnější. Víc to nemá cenu okecávat a hledat všemožný důvody proč by nízká inteligence neměla vadit...Inteligence nižší než 9 znamená, že vaše postava není schopna pořádně mluvit.
Nehraje se tu podle šablony, ale vlastností postavy a dalších aspektů.
Vedoucí týmu Thalie
Re: inteligence 8 versus moudrost 16
"Zajímá se o dění v širokém okolí. Zkoumá a bádá. Rád vše ví a o všem se přesvědčí na vlastní kůži.Rejty wrote:Stačí si přečíst popis vlastností při tvorbě postavy.
Když někdo neumí ani pořádně mluvit, tak bude těžko něco počítat nebo číst. Jestli nechceš hrát debila, tak sis měl dát body do inteligence a nemaxovat vlastnosti, aby byla postava co nejsilnější. Víc to nemá cenu okecávat a hledat všemožný důvody proč by nízká inteligence neměla vadit...Inteligence nižší než 9 znamená, že vaše postava není schopna pořádně mluvit.
Nehraje se tu podle šablony, ale vlastností postavy a dalších aspektů.
18 a více - Moudrý kmet, který vám vždy dobře poradí, ať už se ho zeptáte na cokoliv. Takový muž bude jistě velmi oblíbený a uznávaný v širokém okolí. Pro panovníka, či jinou vůdčí osobnost, je to znamenitý rádce."
ano, postava s moudrostí mezi těmito hodnoty neumí mluvit skoro..nepřijde ti to trochu divné?
nehraje se tu podle šablonky...ne? a proč mi jednu tu šablonku cituješ? a co jiného je šablonka než to, že se tady musí hrát přesně podle vlastností a podle dalších aspektů?
inteligenci jsem si nedával, chtěl jsem hrát prostou žábu, ano, mám v důležité vlastnosti dost bodů (a kdo ne? ty nemáš? kážeš vodu a piješ víno?), dal jsem si vícbodů do síly kterou ani tak nepotřebuju..navíc inteligenci jsem si mohl dát 14, mohl jsem mít expertízu a moje postava by byla DALEKO silnější to mi věř, takže jsi vedle
Spammaster zakázaného kanálu (9.10.2011 potrestán)
Re: inteligence 8 versus moudrost 16
Toto asi malo byt smerovane mne. To ja som ta upozornoval na tvoju hru a dnes ti strhol zisk z pokladu.černý vlk wrote: jak jsi mi poprvé řekl že nehraju intelekt postavy tak jse ms tím souhlasil a hru jsem změnil (myslím že Nul tenkrát mluvila s postavou Coldarrow)...hru jsem změnil..ani jednou jse mtak už nemluvil..to že se spletla v počítání peněz při rozdělování v pokladu (k její újmě, házel sis jestli to nebude naopak?) tak to taky beru, zdá se mi to vpoho...ale co konkrétně se ti nelíbilo? uved mi tady pár příkladů
Nie, ziadne naopak nebolo mozne, aby to bolo ponaucenim
Konkretne sa mi nepaci to, ze postava s podpriemernou inteligenciou nerozprava podprierne. Hovoris suvisle, zmysluplne, pocitas, sklonujes slova, planujes, solidne komunikujes, chapes ... to vsetko mi nesedi k inteligencii 8.
Naozaj uz neviem, co k tomu viacej dodat ...
Snazis sa zbytocne obist system, ktory je zavedeny uz od vzniku nwn a nikto s nim doposial nemal absolutne ziadny problem.
Cesta spravedlivého ze všech stran lemována jest nespravedlností,sobectvím a tyranií lidské zloby.Požehnán buď ten,kdo ve jménu lásky a dobré vůle vyvede slabé z údolí temnoty,neb ten jest skutečným pastýřem a spasitelem zbloudilých dětí.A já srazím k zemi mocným trestem a divokým hněvem všechny,kdo se pokusí otrávit a zničit mé bratry.A když uvalím svou mstu na tebe,seznáš,že jméno mé je DM!
Re: inteligence 8 versus moudrost 16
ještě jednu myšlenku tady pustím 
hodnotu 14 na stránkách popisujete jako nadprůměr, 10 průměr. Takže nadprůměr se liší o 4 body od průměru..co z toho plyne? že podprůměr by měl mít taky hranici o 4 body níže, tzn. 6. Z toho vyplývá, že hodnota 8 je lehký podprůměr.
hodnotu 14 na stránkách popisujete jako nadprůměr, 10 průměr. Takže nadprůměr se liší o 4 body od průměru..co z toho plyne? že podprůměr by měl mít taky hranici o 4 body níže, tzn. 6. Z toho vyplývá, že hodnota 8 je lehký podprůměr.
Spammaster zakázaného kanálu (9.10.2011 potrestán)
Re: inteligence 8 versus moudrost 16
Nepřijde ti trochu divné dávat si moudrost 18 a inteligenci 8...? Postava může mít dobrý nápad nebo radu, ale nebude jí např. umět formulovat tak, aby to ostatní pochopili, takže vlastně jen těžko někomu poradí.ano, postava s moudrostí mezi těmito hodnoty neumí mluvit skoro..nepřijde ti to trochu divné?
Musí se tu dodržovat pravidla RP hry, alespoň v mezích, které ty vesele porušuješ nerespektováním hodnot vlastností.nehraje se tu podle šablonky...ne? a proč mi jednu tu šablonku cituješ? a co jiného je šablonka než to, že se tady musí hrát přesně podle vlastností a podle dalších aspektů?
Jako DM vlastnosti nepotřebuju, takže mě nezajímá, kolik mám v každé bodů.ano, mám v důležité vlastnosti dost bodů (a kdo ne? ty nemáš? kážeš vodu a piješ víno?)
Vedle jsi ty. Jsou tu daná pravidla a buď je budeš respektovat, nebo s tebou bude podle toho naloženo a buď se podřídíš, nebo tě tu nikdo nedrží.
Vedoucí týmu Thalie
Re: inteligence 8 versus moudrost 16
nikdo ti neřiká aby si hrál podle šablony ale aby jsi dodržoval pravidla
jsem uctívač démonů
jsem otec tvé smrti
já vyvolávám dávné zlo
já kontroluji každý jeho nádech
já podněcuji vaše neštěstí
zrozením i zabíjením
já vyvolám armageddon
krmen tisícem duší.
jsem otec tvé smrti
já vyvolávám dávné zlo
já kontroluji každý jeho nádech
já podněcuji vaše neštěstí
zrozením i zabíjením
já vyvolám armageddon
krmen tisícem duší.