Nasledujici text je silne OT a pisu ho, protoze mam prestavku v praci a nedelam nic lepsiho. Klidne preskocte.
kucik wrote:
Pevny Q ...no ...ja si je proste nedovedu predstavit. Jestli jses takovej frajer, ze je umis udelat verohodny, ikdyz tam ty Q budou dlouhou dobu, v tom pripade drzim palce a rad pomuzu.
Jsi mne trochu dostal. Ja nad nejakyma dlouhodobe uveritelnyma questama realizovatelnyma na systemu Thalie jeste ani nepremyslel - aspon ne na na nejake slusne urovni.

Reagoval jsem obecne co se online her tyce (a treba Ultima mela uz slusne nastroje na vytvareni questu umoznujici hromadu krasnych veci).
Jinak pokud by se delaly questy na Thalii, tak se clovek musi hodne omezovat kvuli systemu a pujde vzdy spis o kompromis. Z moznych jakz takz uveritelnych typu questu je vhodnejsi proste delat questy na veci, co se mohou opakovat stale dokolecka, pripadne jednou za zivot.
Priklady co mne tak z hlavy napada:
Kazdy muze skladat (nekolikrat neuspesne a jednou uspesne) vstupni zkousku skladajici se ze sady 10 otazek nahodne vybranych z palety 50ti moznych, aby se dostal ke studiu nebo ho ukoncil. Nekdo muze namitnout, ze lidi casem ty otazky budou znat a pujdou zjistit - protiargument je, ze podobne je to do znacne miry i v klasickych skolach, kde se za uspech casto povazuje uz to, ze student je ochotny naucit se spravne odpovedi (pripadne je opsat z tahaku). Dalsi vec co by to ztizilo je samozrejme urcita promenlivost samotnych otazek. Blby priklad: otazka bude pocetni, a tedy vysledek bude zaviset na tom, zda se bude npc ptat kolik je jedna a jedna nebo zda se zepta kolik je dva plus tri.
Kazdy (kdo splnuje podminky) muze jednou projit serii questu predstavujicich vycvik - rekneme nekolik stupnu, na kazdem stupni se dle rozhovoru a pripadne nahody vybere jeden z nekolika moznych cilu a dle vlastnosti postavy. Vycvik muze sestavat klidne i z primitivnich ukolu spocivajicich kolekci zabitych nepratel vzdy z probiraneho okruhu (nemrtvi, demoni..), doplneno o otazky v rozhovoru a zhodnoceni odpovedi a splneni ukolu. Je to +- primitivni, ale celkem realne, pokud se vyberou bezne nestvury v systemu +- nahodneho spawnu. Jinak tohle uz samozrejme trochu narazi na omezeni systemu.
Potom spousta veci, co asi hodne lidi nebere jako questy - rekneme obetovani urcitych veci u oltare v dungeonu bude mit urcitou sanci na vyvolavani ruznych veci az po onoho demona, ktery prijima nove cleny - mozna s urctiou (treba casovou) ochranou proti tomu, aby ho znovu vyvolal ten, kdo ho jednou uz poslal po vyvolani na onen svet (dany demon by klidne mohl byt ucitel nejakeho toho prestizniho povolani).
Spousta tehle veci by slo navazat na ucitele jednotlivych povolani (zejmena prestiznich), ale zase v systemu Thalie to chce hodne improvizace, aby to slo skousnout a bylo mozno to rozumne vymyslet pro vsechny.
Z opakovatelnych questu jednou postavou
- nechat se najmout jako hlidac pole na jednu noc (s tim, ze zde bude urcita drobna sance na spusteni toho spawnu o kterem farmar mluvil a obava se ho - at uz to budou zlodeji nebo prasata dupajici po poli). Takhle se muze postava nechavat najmout klidne sto noci za sebou - proste po nocich pracuje jako hlidac pole....
- delat poslicka, treba poste nebo bance.. prinest tohle tam a tohle zase zpet, pendlovat mezi bankama.. opet muze to klidne uveritelne delat do nekonecna - pracuje jako poslicek - jen musi ty questy (cil questu, pripadne druh zasilky) byt generovany nejak nahodne (je treba 5 bank a 6 druhu zasilek, to je dohromady tolik a tolik kombinaci + sem tam to muze ozvlastnit DM) a byt tam system jak pocitat odmenu podle druhu zasilky treba a vzdalenosti + pripadne evidovat pocet splnenych questu a po case zmenit rozhovory na odpovidajici tomu, ze ten clovek uz je jejich zabehany zamestnanec. Podobne to pole.
- trvale ziskavani a vykup nejakych tech komodit je vlastne taky quest - nebo muze byt. Uz to, ze hrac jde zabit par vlku aby mel kuze a pak je prodal - to si vlastne udelal sam pro sebe quest. Dela to bezne. Staci k tomu dodelat omacku v podobe nejakeho toho vykupciho, ktery bude dle ruznych promenych pozadovat v urcite dobe konkretni veci na vykup a je to taky quest.
A tak dal. Imho jakz takz uveritelnych questu je mozno udelat celou hromadu. Npc sice pouzivaji stale +- ty stejne hlasky, ale to pouzivaji i mimo questy, takze nema cenu to kritizovat - to by se musely odstranit npc jako takove.
Vhodne je podobne questy svazat s vecma, ktere jsou do urcite miry nahodne nebo se pri nich muze stat neco prekvapiveho. Tedy pokud neco zabit, tak by to melo byt neco, co se vyskytuje tak ruzne a bud je to velmi rozsirene a nebo se to proste vyskytuje na ruznych mistech, ale jen obcas. Pri cestovatelskych questech se mohou prihodit zvlastni veci bezne - clovek nekoho potka a podobne. Celkove to dost zavisi na ostatnich systemech - napriklad muze byt (tim nerikam, ze je pro Thalii vhodny) quest i pro ziskavani hlav z nepratelske hracske frakce treba s urcitym pozadavkem na uroven (a hlava z jedne hracske postavy pujde ziskat jen jednou za delsi dobu). Hraci jsou variabilni, jejich vyskyt take, takze tim je zajistena urcita promenlivost questu.
Je treba se mimo jine vyhnout:
jmenum - zejmena pokud ma mit jmeno zabijeny, pokud tam tedy neni nejake vysvetleni o tom, ze ta bohyne proste znicit nejde, ale je mozno likvidovat jejiho stale se rodiciho avatara, ktery pokud ho nikdo likvidovat nebude, tak zacne delat problemy (a navazat na to pomalu se zhorsujici spawny v dalsich a dalsich lokalitach).
pribehum o tom, jak zadavatel questu ztratil klice, bryle, dceru, manzelku, hrad.. (stale dokola)
moznym koncum questu, ktere by branily pokracovat ostanim v questu (zachrana vesnice ohrozovane skrety, pripadne jeji obnova po vypaleni jde uz recyklovat ztezi)
pribehovym questum obecne - Ty jsi ten hrdina, o kterem mluvi proroctvi, a jestli zabijes draka, dostanes tento artefakt (a casem nosi artefakt vsichni)
odmenam co maji jmeno ci vzlastni schopnost, pokud to nema smysl - diplom o ukonceni studia vystaveny na jmeno je ok...
EDIT: mimochodem i takove ty questy, kdy treba zebrak somruje par drobnych nebo pivko je mozno udelat uveritelneji. Normalne je tam problem hlavne s tim, ze at uz dostane piv kolik chce, somruje stale - podobne s prachama a dalsi problemky. Pokud ale bude mit zebrak urcitou nastavenou spotrebu a pokud bude presahnuta, tak bude bud nasavat nebo bude ozralej a bude mit jiny rozhovor, tak uz je to lepsi. Pokud navic po zabiti a treba rozrezani mrtvoly ta postavicka se vytvori s jinym jmenem a variabilne vypadajici a s moznosti objevit se jinde (takove zakladni npc zebrak, kterou si system dotvori dle hodu...), je to lepsi. Pokud si ten zebrak bude zaroven pamatovat kazdeho, kdo mu neco dal (treba nastavenim promenne u postavy nebo vlozenim nehmotneho predmetu s cislem xxxx na ktere se zebrak pri dialogovem strome kouka, je to zase o krapet lepsi. Pokud bys mel databazi udalosti, ty pridaval na zaklade toho, co se ve svete udalo a oznacoval a podle toho si z nich npc samy sosaly a reagovaly (nastavenim valky v urcite oblasti by uz svet automaticky reagoval, o zabiti draka by si zacaly povidat npc v hospode...), tak to bude zase o neco lepsi. A tak dal a dal. Cim vic moznosti, tim vic si muze clovek dovolit pri tvorbe questu (a tim vic tam taky bude chyb

). Tak jsem se vykecal, jdu makat.