kucik wrote:On je celej takovej hodně benevolentní a zavání tim, že kdo nedělá nic protizákonnýho, je nedotknutelnej, což je imho dle reálií nesmysl.
Obecně vycházim spíš z toho, že co v danou chvíli řekne Pán země, na který stojíte, (případně kdokoliv jím pověřený) je zákon.
Jednodušeji - v právu je ten, kdo ho dokáže vymoci.
Toto jest základ všeho.
V Karathském království platí řada zákonů a zvyklostí (mnoho jsou jen obyčeje, které mají sílu zákona).
Na podobě a historickém vývoji se pracuje a snad se časem dobereme konci.
Reálný stav je takový, že existuje několik autorit, které mohou vydávat nařízení v určité oblasti:
1) král a vysocí zemští úředníci (lord Ambit a někteří další) - pro celé území království
2) místní vrchnost (místodržící karathský, zeman ivorský atd.) pro oblast své působnosti.
3) představitelé církve Světla v oblastech náboženských (zákaz nekromancie, spolčování se s temnými silami).
4) jiné osoby se svěřenou autoritou (kapitán stráže atd.)
5) příslušní čunitelé jiných oblastí mimo říši pro svá území (trpasličí král v Khar-Durn, elfí královna pro Alwariel, místokrál či chán pro Kel-a-Hazr atd.)
Je třeba si uvědomit, že většina osob žijících na územích těchto míst nemá žádná nebo je má jen minimální práva. Většina práv chrání občany měst a poddané pánů, tj. nikoli potulné dobrodruhy a jiné pochybné existence! Vyjmuty z tohoto mohou být jen osoby které se domohly jistého společenského postavení (členové stráže/armády, paladini, Spolek přátel arény atd.) - na tyto je pak nahlíženo jako na občany města.
Osoby "neobvyklé" jako tieflingové, koboldi atd. nejen že nejsou chráněny, ale mohou se v království velmi snadno stát tečem persekuce a pronásledování) pokud se jejich ochrany neujme někdo mocný, např. místní šlechtic, ale je otázka - co by z toho měl - námět na quest). Proto jsem dříve psal, že hraní tieflingů atd. by mělo být vyhrazeno zkušeným hráčům a pro začátečníky na shardu je nevhodné, neboť mohou velmi snadno získat pocit, že jsou diskriminováni a pronásledováni - a ano, opravdu jsou.
Právo armády provádět kontroly a jinak buzerovat postavy je právem silnějšího, na jehož straně stojí zákon. Možná se vám to zdá nespravedlivé. Samozřejmě je třeba odlišit RP postav armády a výkon (třeba i drsnější) jejich práce od neRP obtěžování a znechucování hry, ale od toho je tu Tým, aby takové věci korigoval. Máte-li tedy stížnosti, obracejte se na nás, nejlépe samozřejmě se screeny zachycujícími nepřístojné chování.
Ale ještě jednou, je-li vaše postava pochybný živel, nečekejte že se dovoláte zastání - leda jako součást RP, kdy se vám třeba podaří podplatit úředníka, vydírat, korumpovat a tak. Prsty podsvětí jsou dlouhé, ale pokus zatínat je v pěst a mlátit strážné do obličeje obvykle končí jejich useknutím.
